• Pts. May 27th, 2024

Deniz ve tekne birbirinden ayrılmaz olgular olarak karşımıza çıkarken çoğu insan içinde bir tutku haline gelmiştir. Bu tutku hali öylesine kuvvetlidir ki, bir kez tadına varanın vazgeçemediği keyif haline dönüşmüştür. Özellikle de havalar ısındığında, ailesiyle veya dostlarıyla teknede vakit geçirmek; dünyaların o denizcinin olması demektir. Birde teknenin hâkimiyetini kontrol eden kaptanınız işine hâkimse, tekneden daha güvenli bir yer daha yoktur.
Fakat her şeyin bir zorluğu olduğu gibi teknede vakit geçirmek isteyen denizcilerin yapacakları organizasyon kısmında da onları bir takım zorluklar beklemektedir. Yapılması gereken detaylı planlamalar, çizilmesi gereken rotalar, gelecek olan kişilere yapılacak açıklamalar, güvenliğin ve denetimin sağlandığından tam olarak emin olunması derken bu liste böyle uzar gider. Bizde bu yazımızda denizcilerin işlerini kolaylaştırabilecek ufak ipuçlarına değinerek onların harika bir tekne gezisi düzenlemelerine yardımcı olacağız.

İlk ve en önemli kural, güvenliktir
Tekne içerisindeki denetimin sağlanmasını ve kontrolün her zaman kaptanda olması bazı sorumlulukları beraberinde getirir. Teknede bulunan diğer kişilerin bu sorumluluklardan kaçabileceği düşünülmemelidir. Aksine beklenmedik olası bir durumda kaptana yardımcı olmaları can kaybı olmadan durumun atlatılabilmesinin ilk şartıdır. Bu yüzden kaptanın söyledikleri dinlenmeli, gerektiğinde kaptanın talimatlarına uymak koşulu ile kaptana yardım edilmelidir.

Gezi planınızı oluşturun
Tekne ile açılacağınız sırada sudan çıkmış balığa dönmemek için rotanızı belirlemeniz şarttır. Tatil süreniz ile teknede bulunacağınız zaman aralıklarını değerlendirerek gidilecek mekânlar belirlenmelidir. Gidilecek yerler belirlense bile bir gezi planı oluşturulup, öncelik sırası ve duraklara karar verilmelidir.

Kamara sırası önemlidir
Belki ilk söylediğimiz zaman size komik gelebilir fakat bir teknede çıkacak tartışmanın olası nedeni genelde kamara sırasının belirlenememesi sonucu meydana gelmektedir. Bu yüzden teknede bulunan misafirler arasında en yaşlı olanların ilk kamaradan yer seçimini yapmaları daha sonrasında cinsiyet ve yaş ayrımına göre gençlerin diğer kamaralara yerleştirilmesi bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Tuvalet seçimine dikkat edilmelidir
Teknede tek bir tuvalet olduğunu varsayarsak, tuvalet kağıdının dışındaki hiçbir maddenin tuvaletin içerisine atılmaması gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda vardır. Tatilinizin bozulmuş bir tuvalet ile mahvolmasını kimse istemez öyle değil mi?

Sınırlı kaynaklar özenli kullanılmalıdır
Burada sınırlı kaynaklar ile bahsetmek istediğimiz su ve elektriktir. Tekne seyir halinde açık deniz üzerinde hareket ederken, kaynakları nereden bulunabilir? Bu yüzden elinizde olanları iyi değerlendirip tasarruf yapmalı, mutlaka herkese yetecek kadar kaynağı teknenizde bulundurmalısınız.

Bir yanıt yazın

Translate »