Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Tasarruf Önlemleri

Tekne ve Denizcilik, Tekne Yaşamı 22 Aralık 2017

Tekne genel olarak maliyetli bir araçtır. Ancak bu maliyetleri azaltmanın bazı yolları da yok değildir. İşte tekne sahipleri için bazı tasarruf ipuçları:

1- Marinada bağlı tekneniz varsa kontratını uzun vadeli yapmayı tercih edin. Genelde bu tip bir yaklaşım daha ekonomik bir bağlama bedeliyle sonuçlanır.

2- Elektriği doğal yollardan elde etmeye çalışın. Rüzgâr jeneratörü veya güneş panelleri gibi alternatifleri deneyin. Elektrik için motor çalıştırma sürenizin azalması yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

3- Bağlama halatlarınızın durumunu düzenli kontrol edin. Koparak bir kazaya ve dolayısı ile bir masrafa yol açmasınlar.

4- Tekneler güneş ve nemden olumsuz etkilenirler. Özellikle yelkenleri sürekli güneşe maruz bırakmayın. Uzun süre kullanmayacaksınız yelkenleri bakım yaparak kaldırmaya özen gösterin.

5- Arma bakımı ve ayarlarını düzenli yapın ve kontrol edin. Korozyona karşı direk tepesindeki donanımı (seyir fenerleri, rüzgâr ölçer, telsiz anten vs.) koruyun.

6- Güvertede tik kaplama varsa bakımı düzenli yapılmalı. Tik kaplamayı yenilemek pahalı bir iştir. Ayrıca sintineyi kuru ve temiz tutmayı ihmal etmeyin.

7- Zehirli boya seçiminde de dikkatli olun. En pahalı ürünü almak yerine biraz araştırmayla aynı sonucu daha ekonomik ürünlerle elde edebilirsiniz.

8- Irgatı düzenli olarak tatlı su ile yıkayın. Arada söküp bir bakım yapmak yararlı olur. Lumboz ve heçlerin de contalarını kontrol edin.

9- Akü konusunda da eğer mümkünse bakım gerektirmeyen akü kullanın. Bakım gerekenlere ise adı üstünde düzenli bakım uygulayın. Akülerin belirli bir dolma boşalma süreleri vardır. Gereksiz yere doldurma boşaltma yapmayın.

10- Aydınlatmada led ampuller kullanabilirsiniz. Bir de uzun süre kullanılmayacak elektronikleri nem almayacak şekilde kaldırın. Arıza eşittir masraf.

11- Bağlantı yerlerini korozyona karşı spreyleyin. Genelde çalışmama sebepleri korozyondur.

12- Tekne kullanılmadığı zamanlarda kabin içerisinde hava sirkülasyonu için solar fanlardan yararlanabilirsiniz.

13- Gerekli olmadıkça motorla seyir yapmamak tekne yelkenliyse dikkat edilmesi gereken bir durum. Motor çalıştıracaksanız da ekonomik devri tercih edin.

14- Uzun süre motoru kullanmayacaksanız, yakıt deposunu dolu tutun. Bu depoda nem ve su oluşumunu azaltır.

15- Tekne karaya alındığında mutlaka yakıt deposu temizlenmeli.

16- Yakıtınızı güvenilir yerlerden temin edin.

17- Yemeklerinizi mümkün olduğunca teknede yapmaya çalışın. Teknenizin mutfağını geliştirin. Teknede yemek çok keyiflidir.

18- Seyir halinde oltanız suda olsun. İyi bir av ve ekonomik bir öğün oltaya takılabilir.

19- Marinalar yerine arada bir alargada kalabilirsiniz.

20- Yanınızda yedek mazot, yağ filtresi, impeller, alternatör gibi yedekleri bulundurursanız ve bunları basitçe değiştirmeyi öğrenirseniz emin olun epeyce tasarruf edersiniz.

21- Bakımları zamanında yaptırın. Yapabiliyorsanız kendiniz yapın.

22- Bazı marinalarda ikinci el malzeme satışları düzenlenir. Buralardan çok ekonomik ekipmanlar alabilirsiniz.

23- Aynı şekilde işe yaramayan donanımı da satabilir ve bu parayı yine tekneniz için harcayabilirsiniz.

24- Son olarak her gördüğünüz yeni çıkan aleti satın almaya çalışmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]