Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Tasarruf Önlemleri

Tekne ve Denizcilik, Tekne Yaşamı 22 Aralık 2017

Tekne genel olarak maliyetli bir araçtır. Ancak bu maliyetleri azaltmanın bazı yolları da yok değildir. İşte tekne sahipleri için bazı tasarruf ipuçları:

1- Marinada bağlı tekneniz varsa kontratını uzun vadeli yapmayı tercih edin. Genelde bu tip bir yaklaşım daha ekonomik bir bağlama bedeliyle sonuçlanır.

2- Elektriği doğal yollardan elde etmeye çalışın. Rüzgâr jeneratörü veya güneş panelleri gibi alternatifleri deneyin. Elektrik için motor çalıştırma sürenizin azalması yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

3- Bağlama halatlarınızın durumunu düzenli kontrol edin. Koparak bir kazaya ve dolayısı ile bir masrafa yol açmasınlar.

4- Tekneler güneş ve nemden olumsuz etkilenirler. Özellikle yelkenleri sürekli güneşe maruz bırakmayın. Uzun süre kullanmayacaksınız yelkenleri bakım yaparak kaldırmaya özen gösterin.

5- Arma bakımı ve ayarlarını düzenli yapın ve kontrol edin. Korozyona karşı direk tepesindeki donanımı (seyir fenerleri, rüzgâr ölçer, telsiz anten vs.) koruyun.

6- Güvertede tik kaplama varsa bakımı düzenli yapılmalı. Tik kaplamayı yenilemek pahalı bir iştir. Ayrıca sintineyi kuru ve temiz tutmayı ihmal etmeyin.

7- Zehirli boya seçiminde de dikkatli olun. En pahalı ürünü almak yerine biraz araştırmayla aynı sonucu daha ekonomik ürünlerle elde edebilirsiniz.

8- Irgatı düzenli olarak tatlı su ile yıkayın. Arada söküp bir bakım yapmak yararlı olur. Lumboz ve heçlerin de contalarını kontrol edin.

9- Akü konusunda da eğer mümkünse bakım gerektirmeyen akü kullanın. Bakım gerekenlere ise adı üstünde düzenli bakım uygulayın. Akülerin belirli bir dolma boşalma süreleri vardır. Gereksiz yere doldurma boşaltma yapmayın.

10- Aydınlatmada led ampuller kullanabilirsiniz. Bir de uzun süre kullanılmayacak elektronikleri nem almayacak şekilde kaldırın. Arıza eşittir masraf.

11- Bağlantı yerlerini korozyona karşı spreyleyin. Genelde çalışmama sebepleri korozyondur.

12- Tekne kullanılmadığı zamanlarda kabin içerisinde hava sirkülasyonu için solar fanlardan yararlanabilirsiniz.

13- Gerekli olmadıkça motorla seyir yapmamak tekne yelkenliyse dikkat edilmesi gereken bir durum. Motor çalıştıracaksanız da ekonomik devri tercih edin.

14- Uzun süre motoru kullanmayacaksanız, yakıt deposunu dolu tutun. Bu depoda nem ve su oluşumunu azaltır.

15- Tekne karaya alındığında mutlaka yakıt deposu temizlenmeli.

16- Yakıtınızı güvenilir yerlerden temin edin.

17- Yemeklerinizi mümkün olduğunca teknede yapmaya çalışın. Teknenizin mutfağını geliştirin. Teknede yemek çok keyiflidir.

18- Seyir halinde oltanız suda olsun. İyi bir av ve ekonomik bir öğün oltaya takılabilir.

19- Marinalar yerine arada bir alargada kalabilirsiniz.

20- Yanınızda yedek mazot, yağ filtresi, impeller, alternatör gibi yedekleri bulundurursanız ve bunları basitçe değiştirmeyi öğrenirseniz emin olun epeyce tasarruf edersiniz.

21- Bakımları zamanında yaptırın. Yapabiliyorsanız kendiniz yapın.

22- Bazı marinalarda ikinci el malzeme satışları düzenlenir. Buralardan çok ekonomik ekipmanlar alabilirsiniz.

23- Aynı şekilde işe yaramayan donanımı da satabilir ve bu parayı yine tekneniz için harcayabilirsiniz.

24- Son olarak her gördüğünüz yeni çıkan aleti satın almaya çalışmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.