Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Pervane Çekme Etkisi

Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 14 Haziran 2013

  Pervanenin dönüş hareketi sırasında, her zaman kaçınılmaz olarak ortaya çıkan bir etmen de kemeresel kuvvettir. Bu etkiyi tekneyi kullananın tümüyle denetlemesi zordur. Bu yüzden pervanelerin oluşturduğu çekme etkilerinin iyi bilinmesi ve manevra sırasında hesaba katılması gerekir.

     Kemeresel çekme, pervaneye teknenin kıç tarafından bakıldığında pervane üst kanatları ne tarafa dönüyorsa o yöne doğrudur. Bu aşamada pervane karada hareket eden bir tekerlek gibi düşünülebilir. Zaten bu yüzden “çekme etkisi” veya “teker etkisi” olarak adlandırılır.

Eğer sağa dönüşlü sabit adımlı bir pervane, dümen de ortada ise;

1-  Durmaktayken ileri harekete başlandığında, başı iskeleye kıçı sancağa savuran kuvvetli bir çekme etkisi,

2-  Durmaktayken geri harekete başlandığında, başı sancağa kıçı iskeleye savuran kuvvetli bir çekme etkisi,

3-   Orta hızların altında ileri yolda, başı iskeleye kıçı sancağa savuran zayıf bir çekme etkisi,

4-   Orta hızların üstünde ileri yolda, başı sancağa kıçı iskeleye savuran orta kuvvette bir çekme etkisi yaratır.

      Manevra sırasında bu çekme kuvvetlerini hesaba katılması hem manevra başarısını etkiler hem de kazaya sebep olabilecek sapmalar yaratabilir. Bu açıdan teknenin pervane çekme etkisi ile ilgili olarak da bilgi sahibi olmak çok faydalı olacaktır. Bu da yine deneyim ve egzersiz gerektiren diğer bir konudur.

 

   

2209 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]