Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede “Otopilot” Kullanımı

Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

Otopilot kullanımı özellikle büyükçe teknelerde daha fazla kullanılmaya başlıyor. Otopilot kullanımının artmasıyla birlikte bu sebeple oluşan kazalar ve karaya oturmalar da her geçen gün artıyor. Gerçekten bu faydalı tekne donanımını daha güvenli kullanmanın yolları neler olabilir. Otopilotlar uzun seyirlerde ellerinizi ve sürekli pusula harita takip etmenize gerek olmadığından gözlerinizi de serbest hale getiriyor. Ancak bu faydalı araç kaptanları biraz rehavete sürüklemekte ve olası kazalara sebebiyet verilebilmektedir.

 

1-      Özellikle uzun seyirlerde, tekne trafiği ve adaların daha az olduğu sularda kullanmayı tercih edin.

2-      Tekneyi otopilota bırakıp asla uyumayın.

3-      Mümkünse bir yardımcı kaptan ile dönüşümlü olarak uyanık kalarak tekneyi tamamen kontrolsüz bırakmayın

4-      Yalnız ve çok yorgunsanız bir saat alarmını 15 dakikada bir ayarlayarak sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz.

5-      Radarınızda güvenlik zone alarmını aktive edin. Müdahale etmeye yeterli bir mesafe olmasına dikkat edin. Bunun için teknenizi en iyi tanıyan kişi sizsiniz. Uygun bölge genişliğini ayarlayın.

6-      Kendinizi uyuklarken bulursanız otopilotu kapatın ve tekneyi bir süre manuel olarak kullanın. Dümende olmak uyuklamayı azaltacaktır.

Otopilot gerçekten konfor ve ekonomi sunan çok faydalı bir tekne donanımı. Ancak denizcilikte kullanılan her araç gibi güvenliği hiçbir zaman ikinci plana atmamak gereklidir.

 

  

3073 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]