• Per. Şub 29th, 2024

Söz konusu organik yaşam olduğunda, dekorasyon anlamında yapılabilecek pek çok yenilik mümkündür. Bu yenilikler kimi zaman evimizde kimi zaman iş yerimizde, kimi zaman ise teknemizde gerçekleşir. Peki, organik yaşamın dekorasyon ile buluştuğu tekneler nasıl bir görünüm alır? Bizde bu yazımızda teknenizde yapılabilecek değişikliklerden bahsedeceğiz.

İlk değişiklik önerisi; duvar kâğıdı seçimi
Farklı bir yaşam tarzını beraberinde getiren Feng Shui ilkeleri, gerek duvar kağıtları gerekse mekan içerisinde bulunan objeler ile yansıtılabilir. Doğa ile bir bütün olmak ve zihinsel arınma yöntemlerinin gerçekleştirilmesi açısından Feng Shui ilkelerine uygun bir dekorasyon seçimi yapmak, teknenizin atmosferini baştan sona değiştirecektir. Duvar kağıdı seçimi yapılırken tercih edilecek mavi ve yeşil tonları, kişiye dinginlik verir. Toprak tonları ile buluşan bir tasarım, günün stresinden arınmanın başka bir yolu olarak karşımıza çıkar. Aynı şekilde uyku problemi çeken deniz adamlarının da teknelerinde daha huzurla uyuyabileceklerini söylemeliyiz.

Organik yaşam önerileri
Tekneler, yapılışları itibariyle genellikle küçük yapılardır. Elbette her teknenin bir ev kadar geniş olmasını beklemek yanlış olurdu. Bu kadar dar bir alanda kullanılacak objelerin özellikleri de ergonomik olmalıdır. Şöyle bir örnekle açıklayacak olursak, teknenizin içerisinde oldukça büyük alanlar kaplayan ev teçhizatları, sivri köşeler, hareket alanınızı kısıtlamakla kalmayıp; oldukça sinir bozucu bir hale dönüşebilir. Bu yüzden tekne dekorasyonu sırasında alınacak malzemelerin form ve biçimlerine dikkat edilmelidir.

Sivri köşeler yerine yumuşak köşeler
Tekne içerisinde bulunan eşyaların sivri köşeleri, yumuşak olanlarla değiştirildiğinde tekneye daha farklı bir atmosfer katılabilir. Suda geçirdiğiniz hayatınız, organik bir yaşam alanı içerisinde yaşıyormuşçasına denize uyum sağlamalıdır. Örneğin teknenize yerleştireceğiniz sehpa neden sedir ağacından yapılmış olmasın? Ya da kullandığınız kâseler neden ahşap olmasın? Hasır sepetleri ve keten peçeteleri de unutmamak gerekir tabi ki. Etrafınızda bulunan objelere ufak dokunuşlar yaparak teknenizin atmosferini değiştirmek işte bu kadar kolaydır!

Bir yanıt yazın

Translate »