Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Nem Alma Önerileri

Tekne ve Denizcilik, Tekne Yaşamı 14 Haziran 2013

Teknede Nem Sorunu:

Teknede nem alma, tekne sahiplerinin önemli sorunlarından biridir. Kamara içerisinde yoğunlaşan nem ile birçok eşyanız ıslanır ve küflenebilir. Minderler, yatak, tekstil ürünleri vb. ıslandıklarında oldukça keyifsiz bir ortam oluşur. Bir de kötü kokuya sebebiyet verir. Bir deniz aracında elbette nemin tamamen ortadan kalkması diye bir şey olamaz. Bunu beklememek gerekir. Ancak teknede nemin etkileri azaltılabilir.

 

Teknede Nemin Azaltılması için Öneriler:

1-      En ekonomik ve kolay çözümlerden bir havalandırmadır. Tekne her fırsatta özellikle güneşli kuru havalarda bolca havalandırılmalıdır.

2-      Havalandırmanın sürekliliği için lumbozlardan biri açık bırakılabilir ancak bunu yaparken mutlaka sineklik türü bir önlem alın. Zira istenmeyen misafirlerle karşılaşabilirsiniz.

3-      Teknede “nem alıcı” kullanabilirsiniz. Genelde Ca tuzlarını içeren nem alıcılar ekonomik çözümlerden biri olarak kullanılabilir.

4-      Yine havalandırma konusunda size yardımcı olabilecek Solar Vent cihazlardan faydalanabilirsiniz. Böylelikle akülerinizden enerji harcamadan güneş enerjisi ile şarj olan cihaz sürekli bu işi sizin için yapar.

5-      Limon tuzu da açık alanda nemi çeken diğer bir yardımcı.

6-      Ayrıca tekne minderleri yatakları üzerinde tuz bulunmamasına dikkat edin. Tuz da yine tekneye nemi davet eden bir unsur olacaktır.

7-      Direk nem alıcı elektrikli cihazlardan da yararlanabilirsiniz. Bu cihazı belirli aralıklarla çalıştırdığınızda sonuçlarını net olarak görebilirsiniz.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]