• Paz. Ara 10th, 2023

Teknede Nem Sorunu:

Teknede nem alma, tekne sahiplerinin önemli sorunlarından biridir. Kamara içerisinde yoğunlaşan nem ile birçok eşyanız ıslanır ve küflenebilir. Minderler, yatak, tekstil ürünleri vb. ıslandıklarında oldukça keyifsiz bir ortam oluşur. Bir de kötü kokuya sebebiyet verir. Bir deniz aracında elbette nemin tamamen ortadan kalkması diye bir şey olamaz. Bunu beklememek gerekir. Ancak teknede nemin etkileri azaltılabilir.

 

Teknede Nemin Azaltılması için Öneriler:

1-      En ekonomik ve kolay çözümlerden bir havalandırmadır. Tekne her fırsatta özellikle güneşli kuru havalarda bolca havalandırılmalıdır.

2-      Havalandırmanın sürekliliği için lumbozlardan biri açık bırakılabilir ancak bunu yaparken mutlaka sineklik türü bir önlem alın. Zira istenmeyen misafirlerle karşılaşabilirsiniz.

3-      Teknede “nem alıcı” kullanabilirsiniz. Genelde Ca tuzlarını içeren nem alıcılar ekonomik çözümlerden biri olarak kullanılabilir.

4-      Yine havalandırma konusunda size yardımcı olabilecek Solar Vent cihazlardan faydalanabilirsiniz. Böylelikle akülerinizden enerji harcamadan güneş enerjisi ile şarj olan cihaz sürekli bu işi sizin için yapar.

5-      Limon tuzu da açık alanda nemi çeken diğer bir yardımcı.

6-      Ayrıca tekne minderleri yatakları üzerinde tuz bulunmamasına dikkat edin. Tuz da yine tekneye nemi davet eden bir unsur olacaktır.

7-      Direk nem alıcı elektrikli cihazlardan da yararlanabilirsiniz. Bu cihazı belirli aralıklarla çalıştırdığınızda sonuçlarını net olarak görebilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

Translate »