Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Mürettebatın Yeri

Tekne ve Denizcilik 13 Haziran 2013

Kaptanın yeri teknede bellidir. Yeke dümen kullanılıyor ise ya da simit dümen kullanılıyorsa seyir esnasında kaptan hep dümendedir. Mürettebat ise kaptanın önünde pozisyon almalıdır.

Böylelikle yelken ayarları ve teknenin dengesi için daha faydalı olabilirler. Ayrıca mürettebat dengelemeye yardımcı olmak adına rüzgar üstü tarafta oturur.

Büyük teknelerde ise genellikle önerilen yaklaşım mürettebatın iş bölümü yapmasıdır.

Mürettebatın teknede dikkatli olması gereken yerler vardır. Bunlar:

Özellikle tramolalar sırasında bumba aksi istikamete hızla savrulur. Bu sırada ilgili armanın size hızla çarpmaması için doğru yerde olun

Teknede yürürken mutlaka tutunmaya çalışın. Güvenlik halatları ya da tellerinden faydalanmaya çalışın.

Baş ve kıç noktaları tekne hareketlerinin vurgulu şekilde olduğu noktalardır. Özellikle yüksek havalarda bu bölgelerde sıkı tutunun.

Yine tramola manevrası sırasında flok yelkene dikkat edin. Yelken bezi ve gergin halatların kırbaç gibi hareket edebilerek sizi yaralayabileceğini unutmayın.

Teknenin rüzgaraltı tarafı suya oldukça yakındır. Eğilme etkisi dolayısı ile dalgalı havalarda denize düşme tehlikesi olabilir.

 

 

1621 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]