• Per. Şub 22nd, 2024

Teknede Misafir: Yeni bir tekne aldınız. Aileniz ve yakın çevrenizle bu hobinizi paylaşmak istiyorsunuz. Onlar da tekne aldığınızı duydular ve merak ediyorlar. Elbette bu insanları teknenize davet edecek ve iyi bir şekilde ağırlayarak keyifli bir zaman geçirmelerini sağlamak isteyeceksiniz. Genelde günübirlik geziler teknede misafir için sorunsuz bir şekilde geçer. Ancak teknede geçirilecek zaman uzadıkça işin rengi değişecektir. Tekneye gelecek misafirlerinizi önceden bilgilendirmeli ve sonradan karşılıklı üzüleceğiniz durumlar oluşmasının önüne geçmelisiniz. Burada belirtmek gereken bir nokta da tekne hayatının herkese uygun olmayabileceği gerçeğidir. Tanıdıklarınızı iyi analiz edin ve gerçekten istekli olmayan kişilere ısrar ederek teknede tatil geçirmeye asla zorlamayın. Bu dostluğunuzun sonu olabilir.

Teknede Misafir
Teknede Misafir

Teknede misafir için uygun kişileri belirlediniz ve program yapmaya başladınız. Şimdi onlara tekneye gelirken getirecekleri konusunda bilgi verin. Eşyalarını sert tip valizlerden ziyade katlanabilir valiz ya da çantalara koymalarını söyleyerek başlayabilirsiniz. En az iki mayo, şort, yeteri kadar tişört, swet şort, bere-şapka, hava soğuksa eşofman, kazak vb. gibi giysileri getirmelerini biri teknede diğeri de tekne dışında gezilecek yerlerde kullanmak üzere altı lastik (mümkünse beyaz tabanlı) suya dayanıklı ayakkabı, bir çift de terlik getirmelerini söyleyebilirsiniz.
Eğer teknede misafirlik için gelenlerin tekne tatili sırasında dalış, balık avı gibi aktivitelerden yararlanmak istediklerini biliyorsanız gerekli ekipmanlarını getirmelerini belirtin. Ayrıca kişisel temizlik ve bakım ürünlerini küçük bir çantada bir arada bulundurmaları iyi olacaktır. Yiyecek konusunda da uyarın. Önceden planlanarak kumanya hazırlanması ve alışverişin ona göre yapılması teknenin olanaklarının göz önüne alınarak yemek planı yapılması gerektiğini belirtin.
Tekneye gelen misafirlerinize tekne hakkında da bilgi vermeyi ihmal etmeyin. Suyun kısıtlı olduğunu, tuvaletlere kâğıt da dâhil yabancı madde atılmaması gerektiğini, duş olanaklarının kısıtlı olduğunu belirtin. VHF telsiz kullanımı ve GPS üzerinden koordinat okumayı da kısaca gösterin. Bu önlemler sizin başınıza bir şey geldiğinde hayat kurtarıcı olacaktır. Aynı şekilde denize düşme durumunda neler yapılması gerektiğini de teknede misafir oalanlara anlatın.
Teknede misafir olanlara görev vermek de iyi bir fikirdir. Onları olayın içine çekmenin güzel bir yolu budur. Yaşı ufak olanlara usturmaça toplama gibi görevler verirken, akranlarınıza dümen tutma, halatlarla ilgili görevler vermek onlar için keyifli deneyimler olacaktır. Teknede misafir keyiflidir. Tadını çıkarın…

Bir yanıt yazın

Translate »