• Per. May 30th, 2024

Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. Köpeklerin tekneden düşme ihtimali her zaman vardır. Hareket eden bu yeni yaşam alanı içerisinde uyum sağlama sürecinde köpeklerin denize düşme ihtimaline karşı özellikle seyir sırasında bir yüzdürücü takmanızda fayda vardır. Köpeğiniz iyi bir yüzücü olabilir ama kısa sürede yorulabilir ya da hipotermi gibi durumlar söz konusu olabilir. Bundan dolayı bir yüzdürücü edinin ve bununla yüzme pratiği yaptırmaya çalışın.

Diğer bir konu ise köpeğinizin güneş yanıklarıdır. Evet, bu konu pek akla gelmeyen bir konudur. Ancak teknede köpek ile birlikteyseniz biliniyor ki özellikle açık renk tüyü olan köpekler güneşten daha fazla etkileniyorlar. Ayrıca hayvanlarda da cilt kanseri oldukça yaygın olarak görülmektedir. Köpeğinizi güneşin yakıcı etkisinden korumak için güneş kreminden yararlanabilirsiniz. Burun delikleri içi ve burun ucu, köpeğin dudak çevresi kulak içi ve etrafına güneş kremi sürmek onu korumaya yetecektir. Ayrıca köpeğinizi teknede çok uzun süre güneşe maruz bırakmamaya çalışın. Bunun için bir gölge alan yaratabilir, yakınına bir kap su koyabilirsiniz. Bu onu serinletecektir. Tekne hareket halindeyken köpeğinizin su ihtiyacı için temiz bir şişe su bulundurun ve arada bir direk ağzına fışkırtarak su ihtiyacını karşılamaya çalışın. Teknede su kaybı fazla olacağından bunu yerine koymalısınız.

Teknede Köpek ile Olmak Stres Yaratabilir…

Köpekler için tekne değişik bir deneyimdir. Onlar sabit yerlere alışıktırlar ve tekne gibi hareketli, sallanan bir ortama alışmaları zaman alabilir. Tekne, köpek için stres yaratan bir unsur olabilir. Bundan dolayı tekne henüz bağlı iken köpeğin tekneyi tanıması, ortamı kavraması için zaman tanıyın. Hemen seyre çıkmayın.
Bir de çiş konusu var. Bunun için evcil marketlerden çiş pedleri benzeri ürünler almak yararlı olabilir.
Özellikle fiberglass teknelerde köpekler güverteye tutunmakta zorlanırlar ve kayabilirler. Bundan dolayı yeterli bir kaymaz halı parçası onların daha rahat hareket etmelerini sağlar ve kaza olasılığı da azalır. Kaza demişken genelde tekneye rıhtımdan atlayan köpekler de teknenin bir donanımına çarparak zarar görebiliyorlar. Mümkünse köpeğin tekneye geçişi için bir rampa kullanın.
Köpekler tekneye çabuk alışıyorlar. Ancak onların ve sizin sağlığı ve konforu için belirtilen noktalara dikkat etmek önemlidir. Bu konuda tecrübeniz arttıkça köpeğiniz ve kendiniz için daha iyi çözümler üretmeniz mümkün olacaktır.

Bir yanıt yazın

Translate »