• Cum. Nis 19th, 2024
Tekne Akülerinin KontrolüTekne Akülerinin Kontrolü

Teknede kaç aküye ihtiyacınız var? Ya da tekne akü kapasitesi ne olmalı. Bu yazımızda tekne elektrik tüketimi hesaplama ve gerekli akü miktarını belirlemeyi ele alıyoruz. Tekneniz için kaç tane bataryaya ihtiyacınız var? Basit bir hesaptır ama listeyi hazırlamak biraz zaman ister.
Her doğru akım elektrik kullanan cihazların güçleri (vat) ve gün boyu kaç saat veya dakika (ondalık olarak saat) çalıştığını not edin. Eğer bir cihaz akım olarak etiketlenmişse, küçük teknelerde genellikle 12 volt olan batarya gerilimi ile akımı çarparak vat değerini bulun.
Örnek olarak, eğer bir tavan lambası 12 vM gücündeyse ve her gece 4 saat açık kalıyorsa listeye 48 vat-saat olarak ekleyin. 2.400 vatlık bir marş motorunuz var ve günde 20 saniye kullanılıyorsa 20’yi 3.600’e (bir saatteki saniye miktarı) böleriz ve 2.400 ile çarparak 13,3 vat-saat buluruz.
Toplam vat-saati almak istediğiniz bataryaların gerilimine bölün; sonuç amper-saat cinsinden çıkacaktır. Bataryaların kapasiteleri de amper-saat olarak işaretlendiğinden artık kaç adet ihtiyacınız olduğunu önemli bir adım hariç biliyorsunuz demektir.
Temel kural ise bataryaların anma kapasitelerinin ancak %40’nun kullanılabilir olduğudur. Bunun nedeni herhangi bir bataryayı (derin deşarj bataryası dâhil) %50’nin altına deşarj etmemenizin gereğidir. Batarya şarjının son %10’unu doldurmak zordur. Yani (hasar oluşturmadan) batarya kapasitesinin ancak %40’ım kullanabiliyorsunuz; dolayısıyla da günlük ihtiyacınızın %250 fazlasını (2,5 katını) satın almanız gerekir. Başka bir deyişle, ampersaat ihtiyacınızı yukarıda tarif edildiği şekilde hesaplayın ve 2,5 ile çarpın.
İleride kaçınılmaz olarak tekneye ilave olacak elektrikli cihazlar için sonuca bir %10 ilave etmek de akıllıca olur.

Bir yanıt yazın

Translate »