• Sal. May 21st, 2024

Teknede havalandırma sistemleri direkt olarak güvenlikle ilgili bir konudur. Yakıt buharı bir kıvılcımla buluştuğunda ölümcül sonuçlara yol açacak şekilde patlayabilir. Amerika’da 25 Nisan 1940’tan sonra inşa edilen ve elektrik üretimi, mekanik güç veya sevk için benzin kullanan tüm deniz araçlarında bir havalandırma sistemi bulunmalıdır. Havalandırma sistemi doğal veya elektrikli olabilir.

Doğal Teknede Havalandırma Sistemleri:

Teknede havalandırma sistemleri seçeneklerinden doğal bir havalandırma sistemi, kaputlar veya eşdeğeri ile donatılmış en az iki ventilatör kanalından oluşur:

Açık atmosferden sintinenin alt kısmına uzanacak şekilde monte edilmiş en az bir egzoz kanalı; ve

En az sintinenin ortasında veya en azından karbüratör hava girişi seviyesinin altında bir noktaya uzanacak şekilde monte edilmiş en az bir emme kanalı olmalıdır.

Elektrikli Havalandırma Sistemi:

Elektrikli bir havalandırma sistemi bir veya daha fazla egzoz fanından oluşur. Bir egzoz fanı için her bir giriş kanalı bölmenin üçte bir altından ve normal sintine birikiminin üstünde olmalıdır.

İçten yanmalı motorlar geri tepebilir. Hava girişinden gelen alevlerin teknede yangına neden olmasını önlemek için, hava girişine onaylı bir Alev Tutucu, aleve dayanıklı bir bağlantı ile takılmalıdır. Alev tutucular iyi ve servis edilebilir durumda olmalıdır. Amerika’da dıştan takmalı motorlar ve dizel motorlar hariç tüm motorlu tekneler bu şarta sahiptir.

Teknenin sahibi sizseniz , teknenizin havalandırma sistemlerini çalışır durumda tutmaktan sorumlusunuz. Açıklıklarda engel bulunmadığından, kanalların tıkalı veya yırtılmadığından, fanların düzgün çalıştığından ve yıpranmış parçaların eşdeğer deniz tipi ekipmanlarıyla değiştirildiğinden emin olun.

Eğer bu yazımız ilginizi çektiyse “Tekneyi Nasıl Havalandırmalı” isimli yazımızı okumak için Tıklayın…

Bir yanıt yazın

Translate »