• Per. Şub 22nd, 2024

Halattaki kol sayısı ne kadar artarsa esneme azalır, mukavemet artar. Buna göre en mukavim halat (hammaddesi en olursa olsun) çift örgü halattır, en esnek olanı ise 3 kollu olandır.

Kasa veya dikiş yapımı 3 kollu (bükümlü) halatlarda daha kolaydır. Amatörler tarafından dahi uygulanır, çift örgü veya paralel örgü halatları örmek veya dikmek için profesyonel yardım gerekebilir.

Bükümlü halatlar gam yapmaya, çift örgü veya saç örgü halatlara kıyasla daha yatkındır.

{loadposition user102} 

 Yelkenli Teknede Hangi Halat Nerede Kullanılır?:

1-      Buna göre palamar-koltuk gibi halatlarda esneme kapasitesi daha fazla 3 kollu-bükümlü halatlar genelde tercih edilir. Sahile verilen, etrafa sürtünme potansiyeli en yüksek halatlar koltuklar olduğu için genelde polyester halatlar kullanılır.

2-      Sahile verilecek uzun koltuklar için yine 3 kollu halatlar kullanılabilir ancak birçok tekne sahibi, yaklaşık 50-60 metre yekpare bir halatın gam yapması sebebiyle dolanması riskine karşı ya bir makara düzeneği kullanır ya da bu halatları daha az gam yapan çift örgü veya saç örgü halatları tercih eder. Keza sahile yüzüp bağlanması gerektiği durumlarda, bu tip halatların suda yüzen polipropilen halattan yapılması tercih edilir.

3-   Bununla birlikte tonoz veya demir halatında halatın yüzmüyor olması gerekir. Bu işler için polipropilen kullanılmaz.

4-      Demir halatı gibi esneme istenen yerlerde naylon tercih edilir.

5-  Yelkenlerde ıskota ve hareketli donanım ürünlerinde, çift örgü halatlar kullanılır. Makaradan geçen halatlar olduğu için genelde polyester tercih edilir.

6-      Mandar, pupa palangası gibi çok hareket etmeyen ve esnememesi istenen ürünlere statik halatlar (ki çoğu paralel örgüdür) tercih edilir.

7-      Yelken donanımında halatların farklı renklerde üretilmiş olması, güverte ve kokpitteki karışıklığa nispeten engel olur.

8–  Büyük güçlerin söz konusu olduğu hareketli kıç ıstralya donanımı palangalarında Dyneema veya Spectra (HMPE) kullanılır. Genelde 8 veya 12 kollu olarak üretilir, bu sayede kasa yapılmaları kolaydır. Hemen hemen hiç esnemezler ve çok mukavimdirler.

                 Kevlar (Aramid) güneşe çok az dayanıklıdır

{loadposition user101} 

 

Bir yanıt yazın

Translate »