Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Güneş Yanıkları

Denizde Güvenlik, Tekne Yaşamı 3 Aralık 2015

Deniz ve güneş birbirinden ayrılmaz ikilidir. Denizciler her zaman değişik miktarlarda güneşin etkisine maruz kalırlar. Bu yazımızda Tekneciler güneşin morötesi ışınlarından kaynaklanan deri rahatsızlıklarına özellikle açıktır. Denizci derisi denen kuru bir meşin parçasına benzeyen kırışık kaskatı derinizi geliştirene kadar sıkıntı çekmeniz kaçınılmazdır. UV (morötesi) ışınlardan alacağınız dozlar ömrünüz boyunca birikir ve sonunda deri kanserine yol açar.
Deriyi etkileyen UV ışınların iki türü vardır. UVA ve UVB. Esas suçlu güneş yanıklarının %90’ına neden olan UVB’dir. UVA yalnızca kalan %10’un sorumlusu olsa da deniz ortamında ondan da korunmak önemlidir.
UV ışınlarıyla ilgili sorun, onları hissedememenizdir. Görünür güneş ışığı veya sıcaklıkla hissedeceğiniz kızılötesi ışınlar gibi değildirler. UV ışınlarının varlığını hissedemezsiniz, ancak yandıktan sonra aklınız başınıza gelir.
Bir başka sorun da, yanmak için güneşin altında olmanızın gerekmemesidir. Açık bir günde toprağa ulaşan UV ışınlarının %50’si yansımalardan gelir. Gölgede duruyor olsanız bile kötü derecede yanmış olabilirsiniz, iki yanı açık siperlikler sizi korumazlar.
Güneş yanıklarına duyarlılık, kişilere göre değişir. Nasıl yandığınız büyük oranda derinizin üst katmanlarında bulunan ve derinizin doğal rengini veren pigmendlere (veya melanin) bağlıdır. Melanin güneş yanıklarına karşı doğal koruma sağlar. Deriniz koyu renkse sizde epeyce var demektir. Derinizin rengi kalıtımsaldır, değiştiremezsiniz, “yanık ten” dediğimiz şey, derinizin UV ışınlarında yanmaya kendini korumak için melanin üreterek verdiği cevaptır. Deri renginiz çok açıksa, melanin üretemeyebilirsiniz. Amerikalıların %15’i güneşte yanamaz ve güneş yanıklarından çok çeker.
Yeryüzüne ulaşan UV ışınlarının %66’sının geldiği en yoğun saatler 10.00’la 14.00 arasındadır. Bununla beraber ışınların %80’inin geldiği 09.00’dan 15.00’e kadar güneş yanıklarına karşı korunulmalıdır.
Eğer cildinizin rengi koyu veya yan koyuysa, deriniz, az ölçüdeki kontrollü yanıklara karşı melanin üretecektir. Vücudunuz bu şekilde sizi korur ama sizin de UV yanıklarının ömür boyu biriken türden olduğunu unutmamanız gerekir; güzelce yandığınız her sefer, deriniz önce yanacak ve arkasından biraz hasar görecektir.
Peşinden gelecek yanıklara karşı bir derece koruma sağlayabilecek güzel bir güneş yanığı için 14 gün ister, ilk üç ila altı gün derinizde olacak değişiklik sadece kızarmadır. Öyle birdenbire yanı vermek diye bir şey yoktur.
Size özgü güneş kremi cildinizin duyarlığına bağlıdır; ne tür bir kremi ne sıklıkta kullanacağınızı aile doktorunuza sormanız gerekir.
Güneşin altında dümendeyseniz: Genel olarak, koyu renkli deriniz varsa, korumaya daha az ihtiyacınız olur, tersine derinizin rengi açıksa, geniş kenarlı şapkalar, sık örgülü kumaşlar ve hatta eldivenlerle baştan aşağı korunmanız gerekecektir.
Tüm güneş kremleri temiz ve kuru ciltlere sürülmesi gereklidir. Kremlerin bazıları, suyla çözünür olmadıklarından ıslakken sürerseniz ayrılıp giderler, bir faydasını göremezsiniz. Bu yüzden terli veya ıslaksanız önce kurulanın.
Kremleri güneşe çıkmadan bir saat önce sürülmesi, terledikten veya yüzdükten sonra tekrar sürülmeleri gerektiğini de hatırlatmakta yara var.
Ayaklar, kulaklar, burun ve ellerinizin üstü dâhil güneşe maruz kalacak her bölgenin korunması gerekir. Ayrıca dizlerin arkası, boyun, alt dudak gibi o kadar açıkta olmayan yerleri de sakın unutmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]