• Çar. Şub 28th, 2024

Teknede güneş paneli kontrolü kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Bu yazımızda güneş paneli kullanımı, güneş paneli hesabı, güneş paneli çeşitleri konusunda bilgi edinebilirsiniz. 10 metrelik bir teknenin güvertesine, gökyüzünde güneş parıldarken, her 15 dakikada yaklaşık 6.000 vatsaat’lik güneş enerjisi düşer. Bu da, 12 V,100 amper saat’lik beş tane bataryayı boş halden tam dolu hale getirmeye yetecek enerji miktarıdır.
Yalnız güneş ışığından doğrudan elektrik üreten güneş panellerinin verimi %12 kadardır; dolayısıyla da, ampersaat olarak üretilen enerji miktarı nominal güç değerlerinin (vat) yaklaşık %25’i kadar olur. Bu 12 saatlik bir dönemde üretilen ampersaat, panelin kapasitesini (vat) 0,25’le çarparak bulunur anlamına gelir. Yani, 35 vatlık sert tür sabit bir güneş panelimiz (12 V) varsa, günde yaklaşık olarak 35 x 0,25 = 8,75 ampersaat üreteceğiz demektir. Eğer panelinizi, gün boyu güneş ışığını dik alacak şekilde sürekli ayarlayabilirseniz, bu rakam iki katına çıkabilir.
Hesaplarsanız, teknede harcanan günlük 100 ampersaat elektrik enerjisini yerine koymak için 2,5 m.ye 1,25 m. bir alanı kaplayan güneş panellerine ihtiyacınız olacağını bulursunuz.
Güneş panellerinin üç türü vardır:
Güneş Paneli Çeşitleri:
1- Tek kristalli (“Monocrystalline”)
2- Çok kristalli (“polycrystalline”)
3- İnce film (“thin film”).
En verimli ve en pahalı olan tek kristalliler; çok kristalliler gibi neredeyse tamamıyla sert olurlar, ince film türleri esnek olduklarından birçok tekneye daha kolay uyar, fakat verimleri diğer iki türe göre epeyce düşüktür.
Ne tür olursa olsun, güneş panelleri, gün ışığının şiddetine duyarlıdır; bulutlu havalarda veya gölgede kalırlarsa çıkışları ciddi oranda düşer. Güneş ışığının şiddeti, enlemler arttıkça azaldığından, ekvatordan uzaklaştıkça, güneş panellerinin etkinliği kaybolmaya başlar.
Güneş panellerindeki hücrelerin gerilimi 0,45 V kadardır. Bu yüzden 12 voltluk bir bataryayı doldurmak için 32 ila 37 hücreye gerek duyulur. 33 veya daha az hücreli paneller 12 voltluk bir bataryayı tam anlamıyla doldurabilecek gerilimi üretemezler. Yalnız diğer taraftan bataryaya doğrudan bağlanabileceklerinden araya bir regülatörün konulmasına da gerek kalmaz.
Eğer panelinizde 36 veya daha fazla hücre varsa, oluşacak gerilimden dolayı iyi bir regülasyonla devrede bir kesme diyotunun olması gerekir. Aksi takdirde, batarya, gece soğumuş olan güneş panelini ısıtmaya çalışarak kendi kendini boşaltacaktır.

Bir yanıt yazın

Translate »