Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Giyim Tarzı

Tekne ve Denizcilik 13 Haziran 2013

Yelken seyrine çıkarken giyim tarzı da önemlidir. Yelkenden keyif almanın yollarından biri de vücudu sıcak ve kuru tutabilmektir. Su üzerinde geçecek bir günde giyilecek kıyafetler uzun bir yürüyüş için yapılan hazırlıktan çok farklı değildir. Bu işe yeni başlıyorsanız hemen çok para harcayarak kıyafetler almanız gerekmez.  Zaman içerisinde ihtiyaçlarınızı daha net görebilir ve ona göre alımlar yapmanız daha doğru olur. Bu arada belirleyici faktörlerden biri de teknenin ve yelkenin türüdür.  Hava ve su sıcaklığı da aynı şekilde kararınızda etkili olmalıdır.

Küçük bir teknede yelken yapıyorsanız, dalgalara oldukça yakın konumunuz dolayısı ile bol miktarda serpintinin üzerinize geleceğine emin olabilirsiniz. Ayrıca beklenmedik bir alabora ihtimali ile her zaman yüzme gereksinimiz doğabilir.

Daha büyük teknelerde ise durum değişir. Sudan olan yüksekliğiniz artar, alabora olma ihtimali yoktur.  Olası bir ıslanma durumunda bile hemen bir duş alabilir ve kıyafetlerinizi yenisi ile değiştirebilirsiniz. Dolayısı ile tekne büyüdükçe bu tür konfor alanları da göreceli olarak artar.

 

Teknede Katmanlı Giyinme:

En uygun giyinme şekli birkaç kat değişik elbise giymek ya da bulundurmaktır. Gün içinde hava koşulları sürekli değişkenlik gösterir. Bu da size değişik seçenekler kazandırır. Sıcaklık arttığında katları azaltabilir, azaldığında katları arttırabilirsiniz. Aslında soğuk havalarda da tek katlı kalın bir kıyafettense birkaç kat ince kıyafet giymek daha fazla konfor ve ısınma sağlar. Çünkü katlar arasında kalan hava sıkışıp ısınır ve bu da sizi sıcak tutar.

Teknede Kuru Kalmak:

Teknede sıcak kalmanın en önemli kuralı kuru kalmaktır. Bunun için yapılacak ise oldukça basittir. Yukarıda belirttiğimiz katmanlı giyimin en üst katmanı rüzgârlık tarzı su geçirmez bir ceket olmalıdır. Bu da hemen herkesin gardırobunda bir tane olan bir giysidir. Rüzgârlıklar hem sizi ıslanmaktan korur hem de cepleri sayesinde elinizi ısıtabilirsiniz, eşyalarınızı ıslanmadan saklayabilirsiniz.

Teknede Ayakkabı Seçimi:

Yelken yalınayak doğa ile temasa geçmek için iyi bir yoldur. Ancak ıslak ve kaygan bir güverteden söz edildiğinde dikkatli olunmalıdır. Ayrıca ayaklarınıza zarar verebilecek birçok donanıma da farkında olamadan çarpabilirsiniz. Hafif rahat kaymaz spor ayakkabılar ilk sezonunuz için yeterli olabilir. Ancak siz tekne için yapılmış bir ayakkabı satın almak isterseniz kaymaz kauçuk tabanlı yelken ayakkabıları da tercih edebilirsiniz. 50-80 dolar civarına iyi ayakkabılar almak mümkündür.

Teknede Islanmaya Hazır Olun:

Özellikle küçük bir teknede yelken yapacaksanız ıslanmaya hazırlıklı olmalısınız. Aşağıda bu konu ile ilgili bazı öneriler bulacaksınız. Bunların bir kısmı büyük tekneler için de geçerlidir:

1-      Havlu ve değiştirmek için yedek kıyafetler getirin, ancak onları kıyıda bırakın.

2-      Tekneye fermuarlı bir çanta içine (mümkünse su geçirmesin) su, güneş kremi, rüzgârlık vs. gibi bazı gerekli malzemeleri alın

3-      Cep telefonu, araba anahtarı, cüzdan gibi değerli eşyalarınızı kıyıda güvenli bir yere bırakın. Tekne büyükse kamara içerisinde uygun bir yerde muhafaza edin.

4-   Yün ya da modern üretim kumaşlar tercih edin. Pamuk sıcak tutmakla beraber ıslandığında pek işinize yaramaz. Ancak yün ıslandığında da ısıyı tutma özelliği ile sizi korur.

5-   Küçük teknelerde genelde seyir boyunca oturulduğu için ayakkabı birincil önem taşımaz. Ancak tekne büyüdüğünde kaymaz ayakkabılar önem kazanmaya başlar.

6-      Güneş kremini belirli aralıklarla yeniden uygulayın. Özellikle serpinti alan teknelerde güneş koruyucuların etkisi bir süre sonra azalır. Bunu göz önünde bulundurun.

7-      Can yeleği giymeyi unutmayın.

8-      Parlak ve denizin rengi ile kontrast yapacak renkleri tercih edin. Olası bir denize düşme tehlikesinde kolay fark edilirsiniz.

9-      Kıyafetleriniz suya girmeniz gerektiğinde sizi batırmamalı buna da özen gösterin.

 

 

1662 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]