Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Giyim İpuçları

Tekne Yaşamı, Yelken Seyri 4 Ocak 2015

Teknede giyim konusu birçoklarının merak ettiği ya da karar veremediği konulardandır. Bu yazımızı okuyun ve teknede giyim ipuçları hakkında bilgi edinin.
Özel yelken kıyafetlerine para harcamadan önce birkaç kez yelken yapmanızı ve yelken yapmanın en sevdiğiniz yönünü keşfetmenizi öneriyoruz. Suda geçecek bir gün için ne giyeceğinizi planlamak, uzun bir yürüyüşe hazırlanmaya veya kayak yapmaya gitmeye benzer. Islandığınızda hâlâ rahat olup olmayacağınızı göz önünde bulundurmanız gerekir.
Bu bölümde, karlar eridikten hemen sonra yelken yapmayacağınızı varsayarak, yaz aylarında hafif veya orta şiddetli rüzgârda tipik bir günlük seyir için yanınızda getirmeniz gereken kıyafetlere bakacağız.
Spora özgü çok çeşidi kıyafetler bulunmasına rağmen, mevcut gardırobunuzda işinize yarayacak kıyafetler bulabildiğiniz sürece, çok fazla para harcamanıza gerek yoktur. Hangi tekneyle yelken yapacağınıza karar verdikten sonra, yat markete gidebilirsiniz. Yelkenli bir teknenin hızı ve heyecanı sizi cezbediyorsa, dalgıç kıyafeti büyük kıyafet alışverişiniz olabilir.

Teknede ne giyeceğinize etkisi olan üç temel konu vardır;
1-Hava Durumu,
2-Su Sıcaklığı,
3-Teknenin boyutu

Hava ve su sıcaklıklarının neden önemli olduğu gayet açıktır. Teknenin boyutu, ne giyeceğinize ve getireceğinize karar verme konusunda da kesinlikle rol oynar. Hareketli salmalı küçük bir teknede dalgalara çok yakın olursunuz – hava rüzgârlıysa, tekne epey serpinti alır. Ayrıca alabora olma ve dolayısıyla yüzme ihtimali yüzünden, ıslandığınızda sıcak kalabilecek şekilde giyinmelisiniz. Daha büyük bir teknede, su hattından yukarıda oturursunuz – bu da daha kuru bir seyir anlamına gelir. Daha büyük salma omurgalı tekneler alabora olmaz ve bu sebeple kıyafet ihtiyaçları farklıdır.

Teknede Giyim
Yelkene yıkmak için giyinirken, denizdeki sıcaklığın karadaki sıcaklıktan çok farklı olduğunu unutmayın. Bir an rüzgâr hafif şiddette eser ve tişörtünüzü çıkarıp güneşin tadım çıkarırsınız, bir dakika içindeyse soğuk su üstünden bir rüzgâr eser ve aceleyle ceketinizi giymek istersiniz.
İhtiyacınıza göre kıyafetinizi değiştirebilmek için kat kat giyebileceğiniz kıyafeti getirin. Kat kat giyinmek, hava soğukken sıcak kalmanın etkili bir yoludur, çünkü katlar arasında kalan hava ısıtır ve ekstra yalıtım olarak görev görür. Sıcaklık arttığında, rahat edeceğiniz şekilde katlan çıkarabilirsiniz.
Suda sıcak kalmanın en iyi yolu, kuru kalmaktır. Bu çok basit bir öneri gibi gelebilir kulağa, ancak suda kuru kalmak önsezi gerektirir – özellikle en üste giydiğiniz katla ilgili. En üste giydiğiniz katın rüzgâr ve su geçirmez bir ceket olmasını öneriyoruz.
Giysi dolabınızda muhtemelen rüzgâr geçirmez bir ceket vardır. Yelken kıyafeti gereksinimlerinizin çoğu için naylon görünüşlü bu ceket işinizi görür. Büyük beden bir rüzgâr geçirmez ceket uygun olur, böylece içinize bir kazak ya da birkaç kat giyebilirsiniz. Ellerinizi sıcak tutmak için (eşyalarınızı koyduğunuzda fermuarla kapatılabileceğiniz) uygun ceplerinin olması da iyi bir özelliktir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]