Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Giyim İpuçları

Tekne Yaşamı, Yelken Seyri 4 Ocak 2015

Teknede giyim konusu birçoklarının merak ettiği ya da karar veremediği konulardandır. Bu yazımızı okuyun ve teknede giyim ipuçları hakkında bilgi edinin.
Özel yelken kıyafetlerine para harcamadan önce birkaç kez yelken yapmanızı ve yelken yapmanın en sevdiğiniz yönünü keşfetmenizi öneriyoruz. Suda geçecek bir gün için ne giyeceğinizi planlamak, uzun bir yürüyüşe hazırlanmaya veya kayak yapmaya gitmeye benzer. Islandığınızda hâlâ rahat olup olmayacağınızı göz önünde bulundurmanız gerekir.
Bu bölümde, karlar eridikten hemen sonra yelken yapmayacağınızı varsayarak, yaz aylarında hafif veya orta şiddetli rüzgârda tipik bir günlük seyir için yanınızda getirmeniz gereken kıyafetlere bakacağız.
Spora özgü çok çeşidi kıyafetler bulunmasına rağmen, mevcut gardırobunuzda işinize yarayacak kıyafetler bulabildiğiniz sürece, çok fazla para harcamanıza gerek yoktur. Hangi tekneyle yelken yapacağınıza karar verdikten sonra, yat markete gidebilirsiniz. Yelkenli bir teknenin hızı ve heyecanı sizi cezbediyorsa, dalgıç kıyafeti büyük kıyafet alışverişiniz olabilir.

Teknede ne giyeceğinize etkisi olan üç temel konu vardır;
1-Hava Durumu,
2-Su Sıcaklığı,
3-Teknenin boyutu

Hava ve su sıcaklıklarının neden önemli olduğu gayet açıktır. Teknenin boyutu, ne giyeceğinize ve getireceğinize karar verme konusunda da kesinlikle rol oynar. Hareketli salmalı küçük bir teknede dalgalara çok yakın olursunuz – hava rüzgârlıysa, tekne epey serpinti alır. Ayrıca alabora olma ve dolayısıyla yüzme ihtimali yüzünden, ıslandığınızda sıcak kalabilecek şekilde giyinmelisiniz. Daha büyük bir teknede, su hattından yukarıda oturursunuz – bu da daha kuru bir seyir anlamına gelir. Daha büyük salma omurgalı tekneler alabora olmaz ve bu sebeple kıyafet ihtiyaçları farklıdır.

Teknede Giyim
Yelkene yıkmak için giyinirken, denizdeki sıcaklığın karadaki sıcaklıktan çok farklı olduğunu unutmayın. Bir an rüzgâr hafif şiddette eser ve tişörtünüzü çıkarıp güneşin tadım çıkarırsınız, bir dakika içindeyse soğuk su üstünden bir rüzgâr eser ve aceleyle ceketinizi giymek istersiniz.
İhtiyacınıza göre kıyafetinizi değiştirebilmek için kat kat giyebileceğiniz kıyafeti getirin. Kat kat giyinmek, hava soğukken sıcak kalmanın etkili bir yoludur, çünkü katlar arasında kalan hava ısıtır ve ekstra yalıtım olarak görev görür. Sıcaklık arttığında, rahat edeceğiniz şekilde katlan çıkarabilirsiniz.
Suda sıcak kalmanın en iyi yolu, kuru kalmaktır. Bu çok basit bir öneri gibi gelebilir kulağa, ancak suda kuru kalmak önsezi gerektirir – özellikle en üste giydiğiniz katla ilgili. En üste giydiğiniz katın rüzgâr ve su geçirmez bir ceket olmasını öneriyoruz.
Giysi dolabınızda muhtemelen rüzgâr geçirmez bir ceket vardır. Yelken kıyafeti gereksinimlerinizin çoğu için naylon görünüşlü bu ceket işinizi görür. Büyük beden bir rüzgâr geçirmez ceket uygun olur, böylece içinize bir kazak ya da birkaç kat giyebilirsiniz. Ellerinizi sıcak tutmak için (eşyalarınızı koyduğunuzda fermuarla kapatılabileceğiniz) uygun ceplerinin olması da iyi bir özelliktir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]