• Per. Şub 29th, 2024

Teknede giyim konusu birçoklarının merak ettiği ya da karar veremediği konulardandır. Bu yazımızı okuyun ve teknede giyim ipuçları hakkında bilgi edinin.
Özel yelken kıyafetlerine para harcamadan önce birkaç kez yelken yapmanızı ve yelken yapmanın en sevdiğiniz yönünü keşfetmenizi öneriyoruz. Suda geçecek bir gün için ne giyeceğinizi planlamak, uzun bir yürüyüşe hazırlanmaya veya kayak yapmaya gitmeye benzer. Islandığınızda hâlâ rahat olup olmayacağınızı göz önünde bulundurmanız gerekir.
Bu bölümde, karlar eridikten hemen sonra yelken yapmayacağınızı varsayarak, yaz aylarında hafif veya orta şiddetli rüzgârda tipik bir günlük seyir için yanınızda getirmeniz gereken kıyafetlere bakacağız.
Spora özgü çok çeşidi kıyafetler bulunmasına rağmen, mevcut gardırobunuzda işinize yarayacak kıyafetler bulabildiğiniz sürece, çok fazla para harcamanıza gerek yoktur. Hangi tekneyle yelken yapacağınıza karar verdikten sonra, yat markete gidebilirsiniz. Yelkenli bir teknenin hızı ve heyecanı sizi cezbediyorsa, dalgıç kıyafeti büyük kıyafet alışverişiniz olabilir.

Teknede ne giyeceğinize etkisi olan üç temel konu vardır;
1-Hava Durumu,
2-Su Sıcaklığı,
3-Teknenin boyutu

Hava ve su sıcaklıklarının neden önemli olduğu gayet açıktır. Teknenin boyutu, ne giyeceğinize ve getireceğinize karar verme konusunda da kesinlikle rol oynar. Hareketli salmalı küçük bir teknede dalgalara çok yakın olursunuz – hava rüzgârlıysa, tekne epey serpinti alır. Ayrıca alabora olma ve dolayısıyla yüzme ihtimali yüzünden, ıslandığınızda sıcak kalabilecek şekilde giyinmelisiniz. Daha büyük bir teknede, su hattından yukarıda oturursunuz – bu da daha kuru bir seyir anlamına gelir. Daha büyük salma omurgalı tekneler alabora olmaz ve bu sebeple kıyafet ihtiyaçları farklıdır.

Teknede Giyim
Yelkene yıkmak için giyinirken, denizdeki sıcaklığın karadaki sıcaklıktan çok farklı olduğunu unutmayın. Bir an rüzgâr hafif şiddette eser ve tişörtünüzü çıkarıp güneşin tadım çıkarırsınız, bir dakika içindeyse soğuk su üstünden bir rüzgâr eser ve aceleyle ceketinizi giymek istersiniz.
İhtiyacınıza göre kıyafetinizi değiştirebilmek için kat kat giyebileceğiniz kıyafeti getirin. Kat kat giyinmek, hava soğukken sıcak kalmanın etkili bir yoludur, çünkü katlar arasında kalan hava ısıtır ve ekstra yalıtım olarak görev görür. Sıcaklık arttığında, rahat edeceğiniz şekilde katlan çıkarabilirsiniz.
Suda sıcak kalmanın en iyi yolu, kuru kalmaktır. Bu çok basit bir öneri gibi gelebilir kulağa, ancak suda kuru kalmak önsezi gerektirir – özellikle en üste giydiğiniz katla ilgili. En üste giydiğiniz katın rüzgâr ve su geçirmez bir ceket olmasını öneriyoruz.
Giysi dolabınızda muhtemelen rüzgâr geçirmez bir ceket vardır. Yelken kıyafeti gereksinimlerinizin çoğu için naylon görünüşlü bu ceket işinizi görür. Büyük beden bir rüzgâr geçirmez ceket uygun olur, böylece içinize bir kazak ya da birkaç kat giyebilirsiniz. Ellerinizi sıcak tutmak için (eşyalarınızı koyduğunuzda fermuarla kapatılabileceğiniz) uygun ceplerinin olması da iyi bir özelliktir.

Bir yanıt yazın

Translate »