Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Et Pişirme Önerileri

Tekne Yaşamı 21 Mart 2020

KIZARTMA: Kızartma etinin tüm sırrı çok sıcak bir tavaya sahip olmak ve eti bir inç kalınlığın dörtte üçünden daha fazla kesmek değil. Amaç, etin suyunda sızdırmazlık sağlamak için eti yakmaktır. Et dıştan kahverengileştirilmeli ve içeride pembe değil, gri renkli olmamalıdır. Daima taze yağ kullanın. Yağ sıcaklığını test etmek için tavaya bir tutam un bırakın. Yüzeyde atlar ve cızırdarsa yağ hazırdır. Bazı mutfak ocakları yüksek ısı veremez. Bu durumda, eti küçük küpler halinde kesin ve küçük bir tavada hızlıca pişirin.

SOTELEMEK: Nadiren sekiz ila on dakikadan fazla süren et pişirmenin hızlı bir yöntemidir. Tavada kızartma herhangi bir tavada yapılabilir, ancak bir wok tercih edilen tavadır. Et küçük parçalar halinde kesilir ve yüksek ısıda kızartılmış biber, zencefil, ezilmiş sarımsak veya kimyon gibi tuzlu baharatlarla sık sık karıştırılır. Et kızartmadan önce dövülebilir veya tavlanabilir.

Diğer bir yöntem, kızartma ve ardından soteleme işlemidir. Et için bu, yüksek sıcaklıkta yağda kızartma, ardından bir sıvı eklenmesi ve kaynatma anlamına gelir. Et, kızartmadan önce de parçalanabilir veya kızartırken un serpilebilir. Un, koyulaştırıcı görevi görecektir. Sos eklendiğinde unu bağlar.

Çok hassas, yüksek kaliteli bir kesim pişiriyorsunuz, çabuk kahverengileşmeli, sonuna kadar un üzerine sürün, sonra ince bir sos ekleyin ve kalınlaştıracak kadar pişirin. Sert bir kesim ile uğraşıyorsanız, kırmızı şarap veya domates gibi asidik bir sosda ince dilimlenmeli ve uzun ve yavaş pişirilmelidir.

KARACİĞER

SEÇİM: Tavuk, ördek, kaz, domuz, tavşan ve buzağı ciğeri özellikle hassastır. Tavşan karaciğerinin en iyisi olduğunu düşünüyoruz. Yavru dana karaciğeri de listenin başında. Onları küçük ve açık renkte satın alın. Yavru dana karaciğeri, buzağı karaciğerinin aksine sütten kesilmiş bir hayvandan gelirken, sığır karaciğeri, yetişkinlerden sert ve en iyi doğranmış karaciğer olarak kullanılır.

Domuz ve koyun ciğeri, eğer genç hayvanlardan gelirse, mükemmeldir. Türüne bakılmaksızın tüm karaciğerde yüzey zarları ve yapışkan yağ çıkarılmalıdır. Diğer karaciğerler, tavuk, domuz eti, ördek, kaz ve özellikle tavşan çok lezzetlidir.

HAZIRLIK: Karaciğer pıhtılaşmış kandan arındırmak için yaklaşık yirmi dakika suya batırılmalı ve çalkalanmalıdır. Yavru sığır eti gibi daha büyük parçalar dilimlenmeli ve yarım saat süt içinde ıslatılmalı, daha sonra pişirilmeden önce kurutulmalıdır. Büyük damarlar küçük, keskin bir bıçakla kesilmelidir. PİŞİRME: Karaciğer az miktarda aşırı sıcak yağda tavada kızartılabilir, böylece dışta kızarır ve içeride pembe olur. Sonunda renk ve lezzet için biraz soya sosu serpilebilir. Daha büyük karaciğerlerden gelen tava pişirimlerinde sos kullanılmamalıdır. Tavalar sostan arındırılmalıdır. Çünkü suyu acıdır.

Etiket yok

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Teknede Sızdırmazlık için Ne Kullanmalıyım?

  Tarafından AÇIK 31 Mart 2020 - 0 Yorumlar

  Bir tekne mağazasına giriyorsunuz ve onlar, raflarda duran, çöp kutularında yığılmış ve raflarda asılı düzinelerce farklı kartuş ve tüp var. Tanrım, kaç çeşit deniz sızdırmazlık maddesi olabilir? Aslında 3 tane malzeme size yeterlidir. Bu üçünü anlayın ve seçim sürecini halledin. POLİSÜLFİT: Polisülfit, deniz dolgularında İsviçre çakısı gibidir; neredeyse her şey için kullanabilirsiniz. Genellikle Thiokol (polisülfit […]

 • Teknede Sızıntılar...

  Tarafından AÇIK 31 Mart 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede sızıntılar hep sinsidir. Aylar veya yıllar boyunca gözetimsiz bırakılan küçük bir sızıntı, onarılması binlerce liraya mal olacak hasara neden olabilir veya onarımları kendiniz yaparsanız sayısız saat alabilir. Sonuçta ortaya çıkan, sızıntı yapan yerlerin altında bozulmuş iç vernik, gövde-güverte birleşimindeki damlamalardan küflenmiş döşemelik, “gizemli” yağmur suyu girişinden gelen sorunlu bir kamara tabanı. Bu sızıntılardan en […]

 • Kazık Bağı

  Tarafından AÇIK 21 Mart 2020 - 0 Yorumlar

  Kazık Bağı (Clove hitch): Ters olarak yapılmış iki mezevoltanın yan yana getirilmesiyle yapılan bir bağdır. Çabuk yapılması, fora edilmesindeki kolaylığı, çözülme güçlüğü nedeniyle gemicilikte çok kullanılan bağlardan biridir. Seren, anele, mapa gibi yuvarlak veya yuvarlağa yakın bir nesneye bağlamak için de en uygun sayılır. Deniz araçlarının parimalarını sahilde herhangi bir yere bağlamak, bir halat çımasını […]

 • Teknede Et Seçimi ve Pişirme

  Tarafından AÇIK 21 Mart 2020 - 0 Yorumlar

  ET SEÇİMİ: Bir seyir için et seçmek, ev kullanımı için satın almaktan farklıdır. Kıyıda bir parça et satın alındığında, genellikle belirli bir tarif düşünülerek satın alınır. Bir teknede bir veya birkaç parçanın çeşitli farklı yemeklerde servis edilmesi gerekebilir. Evde atık ciddi bir husus değildir, bu nedenle ayıklama gerektiren veya kemik içeren kesimler satın alınabilir. Buzdolabındaki […]

 • Tekne Motoru Neden Durur?

  Tarafından AÇIK 27 Mart 2020 - 0 Yorumlar

  Bu yazıda tekne motorunun neden birden durduğunu ya da hızlanmanın yavaş olmasının nedenleri hakkında bilgi edinebilir, olası nedenleri görebilirsiniz.