Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Elektronik Cihazların Kullanımı

Deniz Seyir Bilgileri, Tekne Ekipmanları, Tekne Yaşamı 1 Ocak 2015

Teknede Elektronik Cihazların Kullanımı uzun yıllardan beri yaygındır. Bu yazımızda Teknede Elektronik Cihazların Kullanımı avantaj ve dezavantajları anlatıldı.

Bilgisayarlar da her türlü tekne elektroniği gibi faydalı şeylerdir, ancak pek kolay bozulurlar.
Bilgisayarların teknede çeşitli kullanım alanları vardır; bunlar yararlı veya yalnızca eğlendirici olabilir. Bununla beraber bir bilgisayar hiçbir zaman temel gereksinim olarak görülmemelidir. Yüzyıllar boyunca, onlar icat edilmeden önce de bir sürü küçük tekne, dünya etrafında başarı ile seyredip duruyordu.
Bu günlerde elektronik gereçlerin çoğu bir çeşit mikroişlemci içerdiğinden bilgisayar nedir sorusunun kesin cevabını vermek gittikçe zorlaşmaktadır ama eğer onları da bu sınıfta sayacak olursak, GPS alıcıları bilgisayar teknolojisinin teknelere en büyük yararı olarak görülmelidir. GPS seyir sanatını sonsuza kadar değiştirmiş ve birçok küçük teknenin beladan uzak kalmasını sağlamıştır.

Teknede Elektronik Cihazların Kullanımı
Bununla birlikte elektronik gereçlerin elektrik enerjisi istediklerini de unutmayın. Tekneler ve elektrik enerjisi arasında hep ikircikli bir ilişki olmuştur. Elektronik bir cihaza ihtiyacınız olduğu anda elektrik orada değilse o cihaz hiçbir işe yaramaz ve bundan da kötüsü onlara olan güven boşa çıkar.
1885’te, Fransız Amirali Marc St. Hilaire’in sekstant ölçümlerinin işlenmesi için bulduğu basit yoldan sonra, geleneksel göksel navigasyon, almanağa bakarak yapılacak basit bir toplama ve çıkartma işlemine dönüşmüştür. Bunu öğrenmemek için herhangi bir mazeret olamaz. Alıştığınızda çok keyif alacağınız bir sanattır. Mary Blewitt’in “Calestial Navigation far Yachtsman” (Yatçılar için Göksel Navigasyon) kitabı bu tür navigasyonu, kısa ve öz bir şekilde açıklayan bir kitaptır.
Haritaları ve hava durumunu gösterdiği kadar, radyo ve uyduyla metin mesajları da alıp veren masa veya d iz üstü bilgisayarlar, faydalı navigasyon yardımcıları haline gelmişlerdir. Ancak küçük teknelerde bulunabilecek enerjiden fazlasına ve öyle bir teknede gösterilebilecek ihtimamın üstünde ihtimama gereksinimleri vardır. Tekne büyüdükçe daha iyi korunabilir, dolayısıyla da daha kullanışlı olurlar. Elektronik haritada konumunuzu ve izinizi göstermek üzere GPS ile bağlanmış bir dizüstû bilgisayar son derece kullanışlı bir gereçtir.
Yıllar geçtikçe bilgisayarlar teknelerde daha fazla yer bulacaklar; daha çok makina işlevi onlarla kontrol edilecek, iletişim ve emniyet gereçlerinin daha etkin çalışmaları sağlanacaktır. Bu yüzden bizler de tuzlu deniz havasından kaynaklanan sıkıntılar ve enerji gereksinimleri azalırken, işlemsel yeteneklerinin artmasını ümit etmeye devam edelim.
Bilgisayarlar gerçekten dayanıklı hale gelene kadar teknede basil, güvenilir bir yedek bulundurmak doğru olur. Deniz tabanına olan mesafeyi ölçen bir derinlikölçer belki de tekneler için icat edilmiş en güvenilir cihazdır; ancak bir şey olup da bir anda gidiverdiğinde, el altındaki iskandil savlosunun iş göreceğini bilmek insanın içini rahatlatır. Yerçekiminde elektrik kesintileri olmaz, ayrıca tuzlu sudan etkilenmek diye bir şey de yoktur.

1904 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]