• Cum. Nis 19th, 2024

Teknede Elektrik Kabloları:
Teknelerde elektrik kabloları, sistem alçak gerilimle çalışmasına karşın akülerdeki enerji olası oluşabilecek kısa devre durumlarında çok kısa sürede yangına sebebiyet verebilir. İşte bu nedenle teknelerde elektrik kabloları seçiminde yüksek kaliteli olanları tercih edilmelidir. Denizde motordan kaynaklanan aşırı titreşim, nem ve bolca tuzlu ortamda bulunan kablolar kısa sürede sorun yaratabilirler.
Peki hangi kablolar deniz koşulları için uygundur? Genel kural olarak bükülmeleri ve titreşime dayanıklılığı sağlamak için kablolar en az yirmi telli olmalı kumaş içermemelidir. Korozyonu azaltmak için kalay kaplı bakır iletken teller tercih nedeni olmalıdır.
Unutmamalıdır ki çok ince teller elektriğe karşı direnç gösterirler. Bu da devre sonunda gerilimin düşmesine neden olur. Bu durumda kısa devre olmasa dahi kablolar çabuk ısınır ve yangın tehlikesi ortaya çıkar.
Kabin içi aydınlatma kablolarında çok sorun olmasa da elektronik cihazlar ve seyir fenerleri için gerilim düşmesi ciddi sorunlar yaratabilir. Bir de kablonun boyu uzadıkça uygun kablo hep daha kalını olmalıdır. Bunu da kablolamada unutmayın

Bir yanıt yazın

Translate »