Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Dizel Motorlar için Başlıca Bakımlar

Bakım Onarım Kışlama, Tekne Motoru 8 Temmuz 2015

Dizel motorlar benzinli motorlardan daha az programlı bakım gerektirirler. Kesin olarak neyi ne sıklıkta yapmanız gerektiği, ne cins bir motorunuz olduğuna bağlıdır. Nelerin yapılacağını motorunuzun elkitabı size söyleyecektir.
Konusunda baş eserlerden biri olan Marine Diesel Engines (Dizel Deniz Motorları) yazarı Nigel Calder bir dizel motorunun uzun ömrü açısından iki şeyin kesinlikle belirleyici olduğuna dikkat çekmektedir: Temiz yakıt ve temiz yağ! Calder, “Eğer yakıtınızı kirlenmemiş tutar, düzgün filtre eder, yağı ve filtreyi tarif edilen aralıklarla (genellikle her 100 ila 150 çalışma saati) değiştirirseniz çoğu dizel yıllarca aksilik çıkartmadan çalışır” der.
Doğal olarak bütün dizellere uygulanabilecek bazı ortak bakım ilkeleri de vardır. Dizeller iyi ve temiz yakıta çok bağımlı olduklarından birinci ve ikinci yakıt filtrelerinin sıkça kontrol edilip gerektiğinde değiştirilmesi gerekir. Filtreyi değiştirmek yakıt hatlarına hava girmesine neden olabilir, dolayısıyla da yakıt sisteminin havasını almayı bilmek zorunludur, aksi takdirde marşa ne kadar basarsanız basın motor asla çalışmaz.
Motorunuzu çalıştırmadan önce yağ seviyesini kontrol edin. Olması gerekenden az veya çoksa sorun çıkabilir. Yağı motor kullanma kılavuzunda verilen motor saati aralıklarında veya motoru sık kullanmıyorsanız her altı ayda bir değiştirin.
Teknede Dizel Motorlar için Başlıca Bakımlar
Dişli kutusundaki yağ seviyesini düzenli aralıklarla kontrol etmeyi de unutmayın. Düşük bir seviye, muhtemelen dişli ve yatakları mahvedecek, yağ kaçıran bir contaya işaret eder.
Motorunuzu çalıştırmadan önce kontrol etmeniz gereken bir diğer nokta da deniz suyu giriş vanasının açık olmasıdır; bu kolayca unutulabilecek bir şeydir. Vana kapalı olarak motoru çalıştırırsanız su pompasındaki impeller büyük bir olasılıkla sürtünmeden dolayı eriyecektir. Bazı tekne sahipleri motor anahtarını vana koluna bağlarlar ve böylece motoru çalıştırmadan önce vanayı açmayı hiçbir zaman unutmazlar.
Soğutma suyunun pompalandığından emin olmak için motor çalışır çalışmaz egzozu kontrol edin, impelleri ne kadar süre çalıştığına bakmaksızın her yıl değiştirmek iyi bir fikirdir.
Motorunuzun tutyalarını düzenli olarak kontrol edip yarı yarıya tükenmiş olanları yenilemeniz gerekir.
Ayda bir gibi, bir anahtar takımı alıp motor kulak somunları dahil görebildiğiniz bütün somunçarın sıkılığını kontrol edin. Somunların titreşim altında gevşeme huyları vardır. Gerekirse çözülmelerini önlemek için özel cıvata yapıştırıcısı sürebilirsiniz.
Son olarak motoru muhtemel yağ ve su kaçakları için kontrol edin. Gözünüzü görmek, elinizi hissetmek için kullanın; sonra da onları tedavi etmek için iş beyninize düşecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]