• Cum. Nis 19th, 2024

Dizel motorlar benzinli motorlardan daha az programlı bakım gerektirirler. Kesin olarak neyi ne sıklıkta yapmanız gerektiği, ne cins bir motorunuz olduğuna bağlıdır. Nelerin yapılacağını motorunuzun elkitabı size söyleyecektir.
Konusunda baş eserlerden biri olan Marine Diesel Engines (Dizel Deniz Motorları) yazarı Nigel Calder bir dizel motorunun uzun ömrü açısından iki şeyin kesinlikle belirleyici olduğuna dikkat çekmektedir: Temiz yakıt ve temiz yağ! Calder, “Eğer yakıtınızı kirlenmemiş tutar, düzgün filtre eder, yağı ve filtreyi tarif edilen aralıklarla (genellikle her 100 ila 150 çalışma saati) değiştirirseniz çoğu dizel yıllarca aksilik çıkartmadan çalışır” der.
Doğal olarak bütün dizellere uygulanabilecek bazı ortak bakım ilkeleri de vardır. Dizeller iyi ve temiz yakıta çok bağımlı olduklarından birinci ve ikinci yakıt filtrelerinin sıkça kontrol edilip gerektiğinde değiştirilmesi gerekir. Filtreyi değiştirmek yakıt hatlarına hava girmesine neden olabilir, dolayısıyla da yakıt sisteminin havasını almayı bilmek zorunludur, aksi takdirde marşa ne kadar basarsanız basın motor asla çalışmaz.
Motorunuzu çalıştırmadan önce yağ seviyesini kontrol edin. Olması gerekenden az veya çoksa sorun çıkabilir. Yağı motor kullanma kılavuzunda verilen motor saati aralıklarında veya motoru sık kullanmıyorsanız her altı ayda bir değiştirin.
Teknede Dizel Motorlar için Başlıca Bakımlar
Dişli kutusundaki yağ seviyesini düzenli aralıklarla kontrol etmeyi de unutmayın. Düşük bir seviye, muhtemelen dişli ve yatakları mahvedecek, yağ kaçıran bir contaya işaret eder.
Motorunuzu çalıştırmadan önce kontrol etmeniz gereken bir diğer nokta da deniz suyu giriş vanasının açık olmasıdır; bu kolayca unutulabilecek bir şeydir. Vana kapalı olarak motoru çalıştırırsanız su pompasındaki impeller büyük bir olasılıkla sürtünmeden dolayı eriyecektir. Bazı tekne sahipleri motor anahtarını vana koluna bağlarlar ve böylece motoru çalıştırmadan önce vanayı açmayı hiçbir zaman unutmazlar.
Soğutma suyunun pompalandığından emin olmak için motor çalışır çalışmaz egzozu kontrol edin, impelleri ne kadar süre çalıştığına bakmaksızın her yıl değiştirmek iyi bir fikirdir.
Motorunuzun tutyalarını düzenli olarak kontrol edip yarı yarıya tükenmiş olanları yenilemeniz gerekir.
Ayda bir gibi, bir anahtar takımı alıp motor kulak somunları dahil görebildiğiniz bütün somunçarın sıkılığını kontrol edin. Somunların titreşim altında gevşeme huyları vardır. Gerekirse çözülmelerini önlemek için özel cıvata yapıştırıcısı sürebilirsiniz.
Son olarak motoru muhtemel yağ ve su kaçakları için kontrol edin. Gözünüzü görmek, elinizi hissetmek için kullanın; sonra da onları tedavi etmek için iş beyninize düşecektir.

Bir yanıt yazın

Translate »