Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Dizel Motorlar için Başlıca Bakımlar

Bakım Onarım Kışlama, Tekne Motoru 8 Temmuz 2015

Dizel motorlar benzinli motorlardan daha az programlı bakım gerektirirler. Kesin olarak neyi ne sıklıkta yapmanız gerektiği, ne cins bir motorunuz olduğuna bağlıdır. Nelerin yapılacağını motorunuzun elkitabı size söyleyecektir.
Konusunda baş eserlerden biri olan Marine Diesel Engines (Dizel Deniz Motorları) yazarı Nigel Calder bir dizel motorunun uzun ömrü açısından iki şeyin kesinlikle belirleyici olduğuna dikkat çekmektedir: Temiz yakıt ve temiz yağ! Calder, “Eğer yakıtınızı kirlenmemiş tutar, düzgün filtre eder, yağı ve filtreyi tarif edilen aralıklarla (genellikle her 100 ila 150 çalışma saati) değiştirirseniz çoğu dizel yıllarca aksilik çıkartmadan çalışır” der.
Doğal olarak bütün dizellere uygulanabilecek bazı ortak bakım ilkeleri de vardır. Dizeller iyi ve temiz yakıta çok bağımlı olduklarından birinci ve ikinci yakıt filtrelerinin sıkça kontrol edilip gerektiğinde değiştirilmesi gerekir. Filtreyi değiştirmek yakıt hatlarına hava girmesine neden olabilir, dolayısıyla da yakıt sisteminin havasını almayı bilmek zorunludur, aksi takdirde marşa ne kadar basarsanız basın motor asla çalışmaz.
Motorunuzu çalıştırmadan önce yağ seviyesini kontrol edin. Olması gerekenden az veya çoksa sorun çıkabilir. Yağı motor kullanma kılavuzunda verilen motor saati aralıklarında veya motoru sık kullanmıyorsanız her altı ayda bir değiştirin.
Teknede Dizel Motorlar için Başlıca Bakımlar
Dişli kutusundaki yağ seviyesini düzenli aralıklarla kontrol etmeyi de unutmayın. Düşük bir seviye, muhtemelen dişli ve yatakları mahvedecek, yağ kaçıran bir contaya işaret eder.
Motorunuzu çalıştırmadan önce kontrol etmeniz gereken bir diğer nokta da deniz suyu giriş vanasının açık olmasıdır; bu kolayca unutulabilecek bir şeydir. Vana kapalı olarak motoru çalıştırırsanız su pompasındaki impeller büyük bir olasılıkla sürtünmeden dolayı eriyecektir. Bazı tekne sahipleri motor anahtarını vana koluna bağlarlar ve böylece motoru çalıştırmadan önce vanayı açmayı hiçbir zaman unutmazlar.
Soğutma suyunun pompalandığından emin olmak için motor çalışır çalışmaz egzozu kontrol edin, impelleri ne kadar süre çalıştığına bakmaksızın her yıl değiştirmek iyi bir fikirdir.
Motorunuzun tutyalarını düzenli olarak kontrol edip yarı yarıya tükenmiş olanları yenilemeniz gerekir.
Ayda bir gibi, bir anahtar takımı alıp motor kulak somunları dahil görebildiğiniz bütün somunçarın sıkılığını kontrol edin. Somunların titreşim altında gevşeme huyları vardır. Gerekirse çözülmelerini önlemek için özel cıvata yapıştırıcısı sürebilirsiniz.
Son olarak motoru muhtemel yağ ve su kaçakları için kontrol edin. Gözünüzü görmek, elinizi hissetmek için kullanın; sonra da onları tedavi etmek için iş beyninize düşecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]