Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Çocuk ile Seyahat

Deniz Seyir Bilgileri, Tekne Yaşamı 26 Temmuz 2013

Teknede Çocuk? Tekne, çocukların tamamına yakını için ilginç bir araçtır. Hemen tüm çocuklar tekne kelimesini duyunca heyecanlanırlar. Deniz üstündeki bu yepyeni hayat ve yeni deneyim onları hem biraz ürkütebilir hem de meraklandırabilir. Çocukların ilk tekneye bindiklerinde sallantıdan tedirgin olmaları genellikle görülen bir şeydir. Eğer anlayabilecek yaşta ise bu sallantının sebebi kısaca açıklanabilir ve tedirginliği bir miktar giderilebilir.
Teknede çocuk deyince ilk akla gelen her zaman güvenlik konusu olmalıdır. İster kendi çocuğunuz olsun ister bir misafirinizin çocuğu olsun güvenliği bizzat siz kontrol altında tutmalısınız. Kaptan olarak teknede herkesin güvenliği size emanettir. Aşağıda teknede çocuk yolcular için belirtilmiş 10 ipucunu bulabilirsiniz.

Teknede Çocuklarla Olmak

Teknede Çocuk

 • 1- Çocuklar için teknede mutlaka uygun can yeleği bulundurmalısınız. Bulundurmakla kalmamalı kullandırmalısınız da. 5 metre altındaki teknelerde her zaman, 5-8 metre arası teknelerin açık alanlarında seyir halindeyken sürekli can yeleği çocuklara giydirilmelidir. Çocuklar denize düştüklerinde çok kısa sürede gözden kaybolmakta ve büyük trajediler yaşanabilmektedir. Onlara güvenlik ile ilgili anlayabilecekleri bazı noktaları aktarın.
 • 2- Bunun dışında özellikle yanaşma ve ayrılmalarda çocukları gözlem altında tutun. Çocuklar bir yerleri ellemeye, parmaklarını sokmaya bayılırlar. İstenmeyen el, parmak sıkışmaları manevra zamanlarında sık yaşanır. Dikkatli olun.
 • 3- Tekneyi demirlediğinizde kontak anahtarını güvenli bir şekilde saklayın. Herkes denizdeyken meraklı küçük bir el motoru çalıştırabilir ve ciddi yaralanmalara sebep olabilir.
 • 4- Teknede her yerde bir donanım bulunduğundan çıplak ayakla dolaşmak hemen hemen kesin olarak yaralanmalara davetiye çıkaracaktır. Uygun bir tekne ayakkabısını çocuklara giydirin.
 • 5- Sinek kovucu, böcek sokmalarına karşı ilaç, güneş koruyucu ürünler, şapka yedek kıyafetler teknede her zaman bulunsun.
 • 6- Çocuklara teknede görevler verin. Bu onları hem eğitecek hem de olayı sahiplenerek daha fazla eğlenmelerine sebep olacaktır. Bu, çatışmaya karşı denizi gözlemek, bazı hazırlıklara yardımcı olmak gibi küçük eğlenceli görevler olabilir. Kaptan yardımcılığı hepsinin hoşuna gidecektir.
 • 7- Bir ellerinin kendileri için diğeri de tekneyi tutmak için her zaman boş olması gerektiğini öğretin.
 • 8- Gittiğiniz koyda yapacağınız eğlenceli aktiviteler, balık tutmak şnorkelle deniz dibini görmesini sağlamak onlar için heyecan verici deneyimler olacaktır.
 • 9- Bir de teknede çocuk fark etmeden çok su kaybeder. Onların bu kaybını telafi edecek sevdikleri soğuk içeceklerden bulundurun.
 • 10- Seyir halinde iken yüksek hızlı tekneler başta olmak üzere tüm teknelerde çocuklar mümkün olduğunca ayakta olmasınlar. Ciddi travmalar genelde bu şekilde gerçekleşir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]