• Cum. Nis 19th, 2024

Teknede Çocuk? Tekne, çocukların tamamına yakını için ilginç bir araçtır. Hemen tüm çocuklar tekne kelimesini duyunca heyecanlanırlar. Deniz üstündeki bu yepyeni hayat ve yeni deneyim onları hem biraz ürkütebilir hem de meraklandırabilir. Çocukların ilk tekneye bindiklerinde sallantıdan tedirgin olmaları genellikle görülen bir şeydir. Eğer anlayabilecek yaşta ise bu sallantının sebebi kısaca açıklanabilir ve tedirginliği bir miktar giderilebilir.
Teknede çocuk deyince ilk akla gelen her zaman güvenlik konusu olmalıdır. İster kendi çocuğunuz olsun ister bir misafirinizin çocuğu olsun güvenliği bizzat siz kontrol altında tutmalısınız. Kaptan olarak teknede herkesin güvenliği size emanettir. Aşağıda teknede çocuk yolcular için belirtilmiş 10 ipucunu bulabilirsiniz.

Teknede Çocuklarla Olmak
Teknede Çocuk

  • 1- Çocuklar için teknede mutlaka uygun can yeleği bulundurmalısınız. Bulundurmakla kalmamalı kullandırmalısınız da. 5 metre altındaki teknelerde her zaman, 5-8 metre arası teknelerin açık alanlarında seyir halindeyken sürekli can yeleği çocuklara giydirilmelidir. Çocuklar denize düştüklerinde çok kısa sürede gözden kaybolmakta ve büyük trajediler yaşanabilmektedir. Onlara güvenlik ile ilgili anlayabilecekleri bazı noktaları aktarın.
  • 2- Bunun dışında özellikle yanaşma ve ayrılmalarda çocukları gözlem altında tutun. Çocuklar bir yerleri ellemeye, parmaklarını sokmaya bayılırlar. İstenmeyen el, parmak sıkışmaları manevra zamanlarında sık yaşanır. Dikkatli olun.
  • 3- Tekneyi demirlediğinizde kontak anahtarını güvenli bir şekilde saklayın. Herkes denizdeyken meraklı küçük bir el motoru çalıştırabilir ve ciddi yaralanmalara sebep olabilir.
  • 4- Teknede her yerde bir donanım bulunduğundan çıplak ayakla dolaşmak hemen hemen kesin olarak yaralanmalara davetiye çıkaracaktır. Uygun bir tekne ayakkabısını çocuklara giydirin.
  • 5- Sinek kovucu, böcek sokmalarına karşı ilaç, güneş koruyucu ürünler, şapka yedek kıyafetler teknede her zaman bulunsun.
  • 6- Çocuklara teknede görevler verin. Bu onları hem eğitecek hem de olayı sahiplenerek daha fazla eğlenmelerine sebep olacaktır. Bu, çatışmaya karşı denizi gözlemek, bazı hazırlıklara yardımcı olmak gibi küçük eğlenceli görevler olabilir. Kaptan yardımcılığı hepsinin hoşuna gidecektir.
  • 7- Bir ellerinin kendileri için diğeri de tekneyi tutmak için her zaman boş olması gerektiğini öğretin.
  • 8- Gittiğiniz koyda yapacağınız eğlenceli aktiviteler, balık tutmak şnorkelle deniz dibini görmesini sağlamak onlar için heyecan verici deneyimler olacaktır.
  • 9- Bir de teknede çocuk fark etmeden çok su kaybeder. Onların bu kaybını telafi edecek sevdikleri soğuk içeceklerden bulundurun.
  • 10- Seyir halinde iken yüksek hızlı tekneler başta olmak üzere tüm teknelerde çocuklar mümkün olduğunca ayakta olmasınlar. Ciddi travmalar genelde bu şekilde gerçekleşir.

Bir yanıt yazın

Translate »