Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Çocuk ile Seyahat

Deniz Seyir Bilgileri, Tekne Yaşamı 26 Temmuz 2013

Teknede Çocuk? Tekne, çocukların tamamına yakını için ilginç bir araçtır. Hemen tüm çocuklar tekne kelimesini duyunca heyecanlanırlar. Deniz üstündeki bu yepyeni hayat ve yeni deneyim onları hem biraz ürkütebilir hem de meraklandırabilir. Çocukların ilk tekneye bindiklerinde sallantıdan tedirgin olmaları genellikle görülen bir şeydir. Eğer anlayabilecek yaşta ise bu sallantının sebebi kısaca açıklanabilir ve tedirginliği bir miktar giderilebilir.
Teknede çocuk deyince ilk akla gelen her zaman güvenlik konusu olmalıdır. İster kendi çocuğunuz olsun ister bir misafirinizin çocuğu olsun güvenliği bizzat siz kontrol altında tutmalısınız. Kaptan olarak teknede herkesin güvenliği size emanettir. Aşağıda teknede çocuk yolcular için belirtilmiş 10 ipucunu bulabilirsiniz.

Teknede Çocuklarla Olmak

Teknede Çocuk

 • 1- Çocuklar için teknede mutlaka uygun can yeleği bulundurmalısınız. Bulundurmakla kalmamalı kullandırmalısınız da. 5 metre altındaki teknelerde her zaman, 5-8 metre arası teknelerin açık alanlarında seyir halindeyken sürekli can yeleği çocuklara giydirilmelidir. Çocuklar denize düştüklerinde çok kısa sürede gözden kaybolmakta ve büyük trajediler yaşanabilmektedir. Onlara güvenlik ile ilgili anlayabilecekleri bazı noktaları aktarın.
 • 2- Bunun dışında özellikle yanaşma ve ayrılmalarda çocukları gözlem altında tutun. Çocuklar bir yerleri ellemeye, parmaklarını sokmaya bayılırlar. İstenmeyen el, parmak sıkışmaları manevra zamanlarında sık yaşanır. Dikkatli olun.
 • 3- Tekneyi demirlediğinizde kontak anahtarını güvenli bir şekilde saklayın. Herkes denizdeyken meraklı küçük bir el motoru çalıştırabilir ve ciddi yaralanmalara sebep olabilir.
 • 4- Teknede her yerde bir donanım bulunduğundan çıplak ayakla dolaşmak hemen hemen kesin olarak yaralanmalara davetiye çıkaracaktır. Uygun bir tekne ayakkabısını çocuklara giydirin.
 • 5- Sinek kovucu, böcek sokmalarına karşı ilaç, güneş koruyucu ürünler, şapka yedek kıyafetler teknede her zaman bulunsun.
 • 6- Çocuklara teknede görevler verin. Bu onları hem eğitecek hem de olayı sahiplenerek daha fazla eğlenmelerine sebep olacaktır. Bu, çatışmaya karşı denizi gözlemek, bazı hazırlıklara yardımcı olmak gibi küçük eğlenceli görevler olabilir. Kaptan yardımcılığı hepsinin hoşuna gidecektir.
 • 7- Bir ellerinin kendileri için diğeri de tekneyi tutmak için her zaman boş olması gerektiğini öğretin.
 • 8- Gittiğiniz koyda yapacağınız eğlenceli aktiviteler, balık tutmak şnorkelle deniz dibini görmesini sağlamak onlar için heyecan verici deneyimler olacaktır.
 • 9- Bir de teknede çocuk fark etmeden çok su kaybeder. Onların bu kaybını telafi edecek sevdikleri soğuk içeceklerden bulundurun.
 • 10- Seyir halinde iken yüksek hızlı tekneler başta olmak üzere tüm teknelerde çocuklar mümkün olduğunca ayakta olmasınlar. Ciddi travmalar genelde bu şekilde gerçekleşir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]