Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Çarpışmalardan Kaçınmak

Deniz Seyir Bilgileri, Denizde Güvenlik, Profesyonel Denizcilik 29 Nisan 2015

Bu yazımızda teknede çarpışmalardan kaçınmak için özellikle kalabalık deniz trafiğinin olduğu yerlerde neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Yelken açıp rıhtımı terk etmeden önce, diğer teknelerle çarpışmaktan nasıl kaçınacağınızı bilmeniz gerekir. Eğitmeniniz, yolun temel kurallarını bilmeden önce tekneyi kullanmanıza izin vermemelidir. Büyük limanlarda, asıl sorununuz ticari gemilerin -mavnalar, römorkörler ve büyük gemiler- yolundan çekilmek olmalıdır.
Teknede Çarpışmalardan Kaçınmak
Eğer siz de ticari gemilerin yoğun olduğu bir bölgede seyir yapacak veya eğitim alacaksanız aşağıdaki maddeler işinize yarayabilir.
1- Mavnalara ve römorkörlere çok dikkat edin. Bazen, bir mavna ve römorkör arasındaki çekme halatı (yüzlerce metrelik olabilir) suya batar ve güvenli bir geçiş yolu yanılsamasını yaratır.
2- Mavnaları iten büyük gemiler ve römorkörlerin önlerinde yüzlerce metre uzanan bir “kör noktası” olabilir. Kaptan köşkünü göremiyorsanız, kaptan da muhtemelen sizi göremiyordur.
3- Büyük gemilerin manevrası zordur ve durduklarında hiç dönemezler. Büyük gemilerin yolundan çekilin; onlardan uzak durun – onların sizden uzak durmasını beklemeyin. Ayrıca, büyük gemilerin hızı oldukça yanıltıcıdır ve durmaları bir milden fazla sürebilir.
4- Büyük gemiler, rüzgârınızı çok ileriden bile kesebilir. Bu kesinti, sizi yavaşlatabilir ve onlardan uzaklaşmayı zorlaştırabilir.
5- Büyük gemiler, karaya oturmamak İçin kanalda seyretmelidir. İç sularda, navigasyon yardımcıları, genellikle dubalar, kanalı İşaretler. Kanalı bulmak için bir haritaya bakabilirsiniz.
6- Büyük bir teknedeki türbülans, teknenizi savurabilir. Yüklü bir geminin dümen rüzgârı, küçük teknenizi basacak veya batıracak büyük dalgalar yaratabilir.
7- Düdük ikazlarını anlayın. Beş kez veya daha fazla verilen kısa düdük ikazı “tehlike” anlamına gelir. Yollarından çekilin

Eğer iki tekne karşı karşıya gelirse, şu temel kurallara uyun:
1- Hareket eden tekneler, duran teknelerden uzak durmalıdır.
2- Yelkenli teknelerin motorlu teknelere göre geçiş üstünlüğü vardır – balıkçı tekneleri ve sınırlı manevra kabiliyeti olan büyük ticari gemiler hariç (bu da özellikle kanallarda tüm büyük tekneler anlamına gelir).
Kendinizi bir başka tekneyle çarpışma durumunda bulursanız, geçiş üstünlüğünüz olsa bile, kavgacı olmayın. Diğer tekneden uzaklaşabileceğiniz şekilde erken ve agresif bir rota değişikliği yapın. Diğer teknenin sizi göreceğini ve rotasını değiştireceğini varsaymayın. Cesaret oyunu oynamayın. Rotanızı erken değiştirerek diğer tekneye yeni rotanızın onun yolundan çekilmek olduğunu gösterin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]