Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Çarpışmalardan Kaçınmak

Deniz Seyir Bilgileri, Denizde Güvenlik, Profesyonel Denizcilik 29 Nisan 2015

Bu yazımızda teknede çarpışmalardan kaçınmak için özellikle kalabalık deniz trafiğinin olduğu yerlerde neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Yelken açıp rıhtımı terk etmeden önce, diğer teknelerle çarpışmaktan nasıl kaçınacağınızı bilmeniz gerekir. Eğitmeniniz, yolun temel kurallarını bilmeden önce tekneyi kullanmanıza izin vermemelidir. Büyük limanlarda, asıl sorununuz ticari gemilerin -mavnalar, römorkörler ve büyük gemiler- yolundan çekilmek olmalıdır.
Teknede Çarpışmalardan Kaçınmak
Eğer siz de ticari gemilerin yoğun olduğu bir bölgede seyir yapacak veya eğitim alacaksanız aşağıdaki maddeler işinize yarayabilir.
1- Mavnalara ve römorkörlere çok dikkat edin. Bazen, bir mavna ve römorkör arasındaki çekme halatı (yüzlerce metrelik olabilir) suya batar ve güvenli bir geçiş yolu yanılsamasını yaratır.
2- Mavnaları iten büyük gemiler ve römorkörlerin önlerinde yüzlerce metre uzanan bir “kör noktası” olabilir. Kaptan köşkünü göremiyorsanız, kaptan da muhtemelen sizi göremiyordur.
3- Büyük gemilerin manevrası zordur ve durduklarında hiç dönemezler. Büyük gemilerin yolundan çekilin; onlardan uzak durun – onların sizden uzak durmasını beklemeyin. Ayrıca, büyük gemilerin hızı oldukça yanıltıcıdır ve durmaları bir milden fazla sürebilir.
4- Büyük gemiler, rüzgârınızı çok ileriden bile kesebilir. Bu kesinti, sizi yavaşlatabilir ve onlardan uzaklaşmayı zorlaştırabilir.
5- Büyük gemiler, karaya oturmamak İçin kanalda seyretmelidir. İç sularda, navigasyon yardımcıları, genellikle dubalar, kanalı İşaretler. Kanalı bulmak için bir haritaya bakabilirsiniz.
6- Büyük bir teknedeki türbülans, teknenizi savurabilir. Yüklü bir geminin dümen rüzgârı, küçük teknenizi basacak veya batıracak büyük dalgalar yaratabilir.
7- Düdük ikazlarını anlayın. Beş kez veya daha fazla verilen kısa düdük ikazı “tehlike” anlamına gelir. Yollarından çekilin

Eğer iki tekne karşı karşıya gelirse, şu temel kurallara uyun:
1- Hareket eden tekneler, duran teknelerden uzak durmalıdır.
2- Yelkenli teknelerin motorlu teknelere göre geçiş üstünlüğü vardır – balıkçı tekneleri ve sınırlı manevra kabiliyeti olan büyük ticari gemiler hariç (bu da özellikle kanallarda tüm büyük tekneler anlamına gelir).
Kendinizi bir başka tekneyle çarpışma durumunda bulursanız, geçiş üstünlüğünüz olsa bile, kavgacı olmayın. Diğer tekneden uzaklaşabileceğiniz şekilde erken ve agresif bir rota değişikliği yapın. Diğer teknenin sizi göreceğini ve rotasını değiştireceğini varsaymayın. Cesaret oyunu oynamayın. Rotanızı erken değiştirerek diğer tekneye yeni rotanızın onun yolundan çekilmek olduğunu gösterin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]