• Per. Şub 29th, 2024

Bu yazımızda teknede çarpışmalardan kaçınmak için özellikle kalabalık deniz trafiğinin olduğu yerlerde neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Yelken açıp rıhtımı terk etmeden önce, diğer teknelerle çarpışmaktan nasıl kaçınacağınızı bilmeniz gerekir. Eğitmeniniz, yolun temel kurallarını bilmeden önce tekneyi kullanmanıza izin vermemelidir. Büyük limanlarda, asıl sorununuz ticari gemilerin -mavnalar, römorkörler ve büyük gemiler- yolundan çekilmek olmalıdır.
Teknede Çarpışmalardan Kaçınmak
Eğer siz de ticari gemilerin yoğun olduğu bir bölgede seyir yapacak veya eğitim alacaksanız aşağıdaki maddeler işinize yarayabilir.
1- Mavnalara ve römorkörlere çok dikkat edin. Bazen, bir mavna ve römorkör arasındaki çekme halatı (yüzlerce metrelik olabilir) suya batar ve güvenli bir geçiş yolu yanılsamasını yaratır.
2- Mavnaları iten büyük gemiler ve römorkörlerin önlerinde yüzlerce metre uzanan bir “kör noktası” olabilir. Kaptan köşkünü göremiyorsanız, kaptan da muhtemelen sizi göremiyordur.
3- Büyük gemilerin manevrası zordur ve durduklarında hiç dönemezler. Büyük gemilerin yolundan çekilin; onlardan uzak durun – onların sizden uzak durmasını beklemeyin. Ayrıca, büyük gemilerin hızı oldukça yanıltıcıdır ve durmaları bir milden fazla sürebilir.
4- Büyük gemiler, rüzgârınızı çok ileriden bile kesebilir. Bu kesinti, sizi yavaşlatabilir ve onlardan uzaklaşmayı zorlaştırabilir.
5- Büyük gemiler, karaya oturmamak İçin kanalda seyretmelidir. İç sularda, navigasyon yardımcıları, genellikle dubalar, kanalı İşaretler. Kanalı bulmak için bir haritaya bakabilirsiniz.
6- Büyük bir teknedeki türbülans, teknenizi savurabilir. Yüklü bir geminin dümen rüzgârı, küçük teknenizi basacak veya batıracak büyük dalgalar yaratabilir.
7- Düdük ikazlarını anlayın. Beş kez veya daha fazla verilen kısa düdük ikazı “tehlike” anlamına gelir. Yollarından çekilin

Eğer iki tekne karşı karşıya gelirse, şu temel kurallara uyun:
1- Hareket eden tekneler, duran teknelerden uzak durmalıdır.
2- Yelkenli teknelerin motorlu teknelere göre geçiş üstünlüğü vardır – balıkçı tekneleri ve sınırlı manevra kabiliyeti olan büyük ticari gemiler hariç (bu da özellikle kanallarda tüm büyük tekneler anlamına gelir).
Kendinizi bir başka tekneyle çarpışma durumunda bulursanız, geçiş üstünlüğünüz olsa bile, kavgacı olmayın. Diğer tekneden uzaklaşabileceğiniz şekilde erken ve agresif bir rota değişikliği yapın. Diğer teknenin sizi göreceğini ve rotasını değiştireceğini varsaymayın. Cesaret oyunu oynamayın. Rotanızı erken değiştirerek diğer tekneye yeni rotanızın onun yolundan çekilmek olduğunu gösterin.

Bir yanıt yazın

Translate »