• Per. Şub 22nd, 2024

        Teknede keyfin en önemli etmenlerinden biri soğuk içeceklerdir. Sıcak günlerde buz gibi içilecek soğuk içecekler tekne keyfine katkıda bulunan önemli bir parçadır. Peki tekne buzdolabını daha efektif kullanmanın yolları nelerdir? Kısaca görelim:

İçecekler: İçeceklerinizi tekne ile hareket etmeden önce soğuk olarak satın alın ya da içecekleri tekneye yüklemeden önce dondurun veya en azından donma derecesine yakın bir soğukluğa getirin. Eğer içecekleri sıcak olarak soğutucuya ekleyecek olursanız soğutucu çok daha fazla enerji kullanacaktır.

İçecek Buz Oranı: Soğutucunun yarısı buzla doldurulmalı, kalan kısmı ise soğutulmuş içeceklerle doldurulmalı.

Şişe Sular: Seyir için şişe suyu götürmeyi planlıyorsanız şişeleri birkaç gün önceden dondurun. Böylece diğer içeceklerin yanına ekstra bir soğutma etkisi sağlamanız mümkün olacaktır.

Ekstra Buz: Dondurulmuş buz paketlerinin soğutucu içine döşenmesi hem ısı kaybını engeller hem de bir soğuk duvar oluşturarak verimi arttırır. Bunun yanı sıra önceden dondurulmuş su şişeleri livara konulursa yakaladığınız balıkları da daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Blok Buz: Paketlenmiş buz satın almak yerine blok büyük buz kalıpları almayı tercih edin. Blok kalıplar daha geç erirler ve uzun seyirler için daha uygundurlar.

Soğutucu Paketler:  Soğutucu paketler soğutma için iyi alternatiflerdir. Ancak yer kaplamaları ve donmuş ürünlerin ısılarını düşürmeleri nedeniyle içeceklerden ziyade yiyecek soğutucularında tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Yiyeceklerin fazla suyla temas etmemesi uzun ömürleri açısından daha uygun olacaktır.

 

 

Bir yanıt yazın

Translate »