Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Buzdolabını Nasıl Kullanmalı?

Tekne ve Denizcilik, Tekne Yaşamı 15 Haziran 2013

        Teknede keyfin en önemli etmenlerinden biri soğuk içeceklerdir. Sıcak günlerde buz gibi içilecek soğuk içecekler tekne keyfine katkıda bulunan önemli bir parçadır. Peki tekne buzdolabını daha efektif kullanmanın yolları nelerdir? Kısaca görelim:

İçecekler: İçeceklerinizi tekne ile hareket etmeden önce soğuk olarak satın alın ya da içecekleri tekneye yüklemeden önce dondurun veya en azından donma derecesine yakın bir soğukluğa getirin. Eğer içecekleri sıcak olarak soğutucuya ekleyecek olursanız soğutucu çok daha fazla enerji kullanacaktır.

İçecek Buz Oranı: Soğutucunun yarısı buzla doldurulmalı, kalan kısmı ise soğutulmuş içeceklerle doldurulmalı.

Şişe Sular: Seyir için şişe suyu götürmeyi planlıyorsanız şişeleri birkaç gün önceden dondurun. Böylece diğer içeceklerin yanına ekstra bir soğutma etkisi sağlamanız mümkün olacaktır.

Ekstra Buz: Dondurulmuş buz paketlerinin soğutucu içine döşenmesi hem ısı kaybını engeller hem de bir soğuk duvar oluşturarak verimi arttırır. Bunun yanı sıra önceden dondurulmuş su şişeleri livara konulursa yakaladığınız balıkları da daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Blok Buz: Paketlenmiş buz satın almak yerine blok büyük buz kalıpları almayı tercih edin. Blok kalıplar daha geç erirler ve uzun seyirler için daha uygundurlar.

Soğutucu Paketler:  Soğutucu paketler soğutma için iyi alternatiflerdir. Ancak yer kaplamaları ve donmuş ürünlerin ısılarını düşürmeleri nedeniyle içeceklerden ziyade yiyecek soğutucularında tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Yiyeceklerin fazla suyla temas etmemesi uzun ömürleri açısından daha uygun olacaktır.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]