Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Boy-Kemere Oranı

Bakım Onarım Kışlama, Profesyonel Denizcilik, Tekne ve Denizcilik 28 Ocak 2015

Teknede boy-kemere oranı aslına bakacak olursanız denge ve güvenlik için, stabilite için çok önemlidir. Boy-kemere oranı için ideal oranları bu yazımızda bulabilirsiniz.
Bir teknenin kemeresi veya genişliği, doğrudan su kesiminin uzunluğuyla ilgilidir. Kemere genişliği, salmanın ağırlığıyla birlikte tekne dengesini alaboraya direncini belirler. Yelkenli teknelerde kemere genişliği tekneye başlangıç veya biçim dengesi denen dengeyi verirken, safralı bir salma bitmiş teknenin (son) dengesini belirler. Bu son denge teknenin bir tarafa yattıktan sonra geriye, eski konumuna dönüş yeteneğinin bir göstergesidir. Motorlu teknelerde denge, kemere genişliğinden, motor veya teknenin alt bölümlerdeki başka ağırlıkların yerinden ve yüksek hızlarda su yüzeyinde kayma sonucu ortaya çıkan dinamik dengeden etkilenir. Tek gövdeli bir teknede, tekne boyunun genişliğin üç katı olması gerektiğini söyleyen çok eskilerden kalmış kaba bir kural da vardır.
Aslında mesele bundan çok daha karmaşıktır. Tekne boyu uzadıkça, oransal olarak teknenin daha az kemere genişliğine ihtiyacı olur. Bu gemi mühendisliğinde rastlanılan, insana ilk bakışta garip gelen gerçeklerden birisidir. Bir teknenin alabora olmaya direnci su kesimi boyunun dördüncü kuvvetiyle değişir, bir yelkenlideki tekneyi bayıltan yelkenlerdeki rüzgâr basıncı ya da bir motorlu teknede, tekneyi yatıran dalgaların yatırma momenti ise tekne boyunun küpüyle değişir.

Grang Banks 42
Bir başka deyişle, bir yelkenlinin boyunu iki katma çıkarırsanız dengesi 16 kat artar, ama aynı meltemde bayılma yönündeki kuvvetler 8 kat artar. Tüm bunlar, boyu sizinkinden 1 metre kadar daha uzun bir yelkenlinin oransal olarak genişliği daha az olmasına rağmen daha fazla yelken taşıyıp daha hızlı gidebilmesinin nedenidir. Aynı prensipler motorlu teknelere de uygulanır. Yalnız onlarda devrilme kuvveti yelkenlerden değil dalgalardan kaynaklanır.
15 metrenin altındaki birçok çağdaş motorlu tekne ve yelkenlinin genişliği eski kuralın söylediğinden azdır. Örneğin Cari Alberg tarafından tasarlanmış klasik bir gezi yelkenlisi olan Pearson Triton 28’de boykemere oranı 2,48:1’dir. Tom Gillmer in Southern Cross 31’inde oran 2.63:1 ve Bob Perry’nin Valiant 40’ında 2.76:1’dir. Küçük yelkenliler ona karar rüzgârlarda başlangıç dengesi için daha geniş kemereye ihtiyaç duyarlar.

pearsontriton 28
Motorlu teknelerde kemere genişliği önemli derecede değişken olur. Uzun ve dar deplasman tipi tekneler, yüksek hızlara kaymaya geçmeden ulaşabilir ve yakıt ikmali yapmadan uzun mesafelere gidebilirler. Kısa ve geniş teknelerse daha geniş iç hacım sağlarken daha fazla yakıt harcar.
Ayrıca kötü havalarda onlarla rahatsız seyirlere katlanmak zorunda kalırsınız. Kayıcı, motorlu teknelerde normal olarak geniş kemereler olur ve bu durumun sonucu da, geniş iç yerleşimin yanında hızlı giden tekneyi desteklemek amacıyla kıç tarafta suyun içindeki yüzeyde daha fazla alana gerek duyulmasıdır. Bununla beraber, bu motorlu tekneler kaymak üzere dar yapılamaz anlamına gelmez. “Uzun ve dar” kavramı deplasman ve kayıcı teknelere aynı derecede uygulanabilir bir kavramdır.

vailant 40
Hızlı bir spor balıkçı teknesi olan Blackfin 40 Combi’de boy kemere oranı yaklaşık olarak 2,78:1, daha dar bir deplasman trolyat olan Grand Banks 42 Classic’de oran 3,07:1’dir. 75 knot hız yapan iğne gibi ince uzun bir açık deniz performans teknesi Baja 40 Outlaw’ın oranı 4,7:1’dir.
Kabul edilmiş oranları aşan kemereler,
• Daha büyük başlangıç dengesi verir,
• Daha fazla iç hacim sağlar,
• Daha (azla güverte alanı sağlar,
• Denizde insanı yoran sarsıntılara neden olur,
• Daha az su çekimiyle, daha fazla yelken alanını destekler,
• Direğin yanlardan desteklenebilmesi için daha geniş ve güvenli alan sağlar,
• Suya daha fazla direnç göstererek tekneyi yavaşlatır,
• 180 derecelik bir alaboradan geri dönüşü zorlaştırır
Kabul edilmiş oranlardan az olan kemereler,
• Daha az başlangıç dengesine neden olur,
• Denizde daha yavaş ve yumuşak hareketlere neden olur,
• Güverte altındaki hacimler dar olur,
• Orta karar rüzgârlarda daha fazla bayılmaya neden olur.
• Direğin yeterli derecede desteklenmesini zorlaştırır,
• 180 derecelik bir alaboradan geri dönüşü çok hızlandırır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]