• Per. Şub 29th, 2024
Barometre AyarlamaBarometre Ayarlama

Barometre atmosferin basıncını ölçmeye yarayan araçtır. Barometre nasıl okunmaktadır ve teknede barometrenin yeri ve önemi barometrenin ayarlanması ile ilgili bilgiler şunlardır. Denizlerde kullanılmak istenen barometrelerin portatif olması, hassas olması ve sağlam olması büyük önem taşıyan özelliklerdendir. Havaları boşaltılmış madeni bir kutuya gösterge takılarak ölçeklendirme yapılması barometrenin kolay tarifidir. Teknede barometre kullanımı için ölçüm yapılırken camını tıklatma âdeti vardır ki bunun sebebi madeni olan bölümlerin sürtünme nedeni ile yapabileceği tutukluğu önlemektir.
Yeni bir barometre alındığı zaman bulunulan ülkenin yetkili makamları tarafından onaylanmış, sertifikalı barometre alınması ve imkân varsa başka tekne göstergeleri ile karşılaştırılarak kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir. Eğer kesin bir hata varsa bu tüm ölçümlere uygulanmalıdır. Barometrelerin üzerinde bulunan ikinci bir gösterge çubuğu merkezinde yer alan vida ile ana gösterge üzerine denk getirilerek bırakılmalıdır. Bu sayede ne kadar değişime uğradığı da ölçülebilmektedir.
Barometrelerde birisi camın altında diğeri ise üzerinde olan iki adet ibre vardır. Barometrenin ortasına dokunduktan sonra doğru çalışan bir barometre ibresi hafifçe titrer ve durmaktadır. Bu hareket barometre kapsülünü uyarıp doğru değeri okumaya yaramaktadır. Barometrenin tandans ibresi ise barometre basınç ibresi ile birleştirilerek değişimler takip edilmektedir. Barometrede düzgün değer okumak için;
• Az sarsıntı alan bir yerde olmak
• Güneş ışığı gelmemesi
• Teknede kamara içerisinde kullanılması
• Yakınında ısı kaynağı olmaması gerekmemektedir.
Öncelik olarak hava koşullarının istikrarlı olduğu bir zamanı beklemeniz. Barometre ayarlamak için en uygun zaman ise hava koşullarının istikrarlı olduğu zamanlardır. Stabil hava rüzgârlarının olmadığı sakin hava olarak belirtilebilmektedir. Barometreleri ayarlama konusunda en dikkatli aşama bölgenizdeki geçerli basınç değerlerini bilmek gerekmektedir. Bu uyarıları dikkate alarak teknenizde barometre okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Translate »