• Cum. Nis 19th, 2024
Teknede Akü Seçimi

Bugün sizlere teknede akü seçimi konusu hakkında bilgi vermek istiyoruz. Teknede akü seçimi, akü tipleri, servis ve starter aküleri ele alacağız.
Gezi tekneleri için elektrik depolayacak bataryaları iki ana grupta toplayabiliriz:
Açık (unsealed) ve kapalı (sealed). Tekne akülerinin kullanımı da aynı şekilde iki ana gruba ayrılabilir:
1- Marş (starter) Aküleri
2- Derin Deşarj Aküleri (deep-cycle).
En eski batarya türü olan açık (veya “sulu”) kurşun asitli bataryalar atmosfer basıncında çalışırlar. Şarj sırasında hidrojen ve oksijen gazlarının açık havaya kaçmasını sağlayan havalandırma kapakları vardır. Bununla beraber, elektrolitin bu şekilde kaynayıp gitmesi yüzünden arada sırada damıtılmış su eklenmesi gerekir.
Kapalı bataryalar ise elektrolitin kaçmasına izin vermeyip, gazları tekrar birleşmeye zorlarlar, bu nedenle de bakım gereksinmeleri yoktur. Çoğu kapalı bataryanın elektroliti sıvıdan ziyade jel halindedir.
Marş bataryaları kısa süreyle yüksek akım verecek şekilde tasarlanmıştır. Kullanıldıktan hemen sonra şarj edilmeleri gerekir ve derin deşarj edilirlerse hasar görürler. Teknenin makinasını hayata geçirecek olan marş motoruna güç vermek için mükemmel araçlarıdır.
Derin deşarj türü bataryalarsa daha düşük akımları uzun süreler boyunca verecek şekilde tasarlanmıştır. Hasar görmeden yüzlerce kez derin deşarj edilebilirler. Teknelerin uzun vadeli günlük ihtiyaçları için mükemmel olmalarına rağmen, bir marş motorunun çok yüksek olan akım gereksinmesine özel marş bataryaları gibi cevap veremezler.
Yeni nesil bataryalar, en iyi özellikleri birleştirerek değişik tiplerin faydalı taraflarını bir araya getirme eğilimindedir. AGM (Absorbed Glass Mat – Emdirilmiş Cam Elyaf Keçe) bataryalar jel bataryalara benzer ama o tür eski bataryalarda olduğu gibi yüksek şarj akımıyla hasar görmezler. Üreticiler iyi olan deşarj yeteneklerinin yanında sulu bataryalar kadar derin deşarj olabileceklerini de iddia etmektedir. Bu yeni teknoloji ile üretilmiş bazı bataryalar helezon şeklinde sarılı olurlar ve jöle rulolarına benzerler. Doğal olarak bu türler sulu bataryalardan pahalıdır.
AGM bataryaların ne kadar verimli ve ekonomik olduklarını zaman gösterecektir. Deney yapmak islemiyor ve özellikle ara sıra küçük bir bakım yapmaya karşı değilseniz en emin tercih marş veya derin deşarj olarak sulu kurşun asit bataryaları kullanmaktır. 12 volt elde etmek için seri bağlanmış golf araçlarının 6 voltluk bataryaları kötü kullanım açısından epeyce dayanıklı olurlar ve tekneler için mükemmel bir tercihtirler.

Bir yanıt yazın

Translate »