Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Akü Kullanımı ve Bakımı

Tekne Ekipmanları 14 Haziran 2013

 Teknelerdeki temel enerji kaynaklarımız olan aküler, birçok noktada kullanıldığı gibi arızası, ya da kullanım dışı kaldığında da birçok donanımın bir anda servis dışı kalmasına sebep olmaktadır. Bu açıdan akü kullanımı ve bakımı ile ilgili aşağıdaki önerileri incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir akünün uzun süre kullanılabilmesinde en temel noktalar şunlar:

1-      Akü suyu kontrol edilerek azalmasına engel olunmalı

2-      Akülerin tamamen boşalmasına izin verilmemeli

3-      Aşırı şarjda yine akülerin ömrünü kısaltıyor

4-      Akülerin (+) kutup başları (-) kutup başına oranla daha kalındır

5-      Akülerin dibinde kurşun sülfat birikimi de (yanlış kullanıma bağlı) zamanla akü kabının dibinde birikerek plakalara ulaşıp kısa devreye sebep olur ve akü devre dışı kalır. Bu açıdan doğru kullanım akünün ömrünü önemli ölçüde uzatmaktadır.

6-      Voltmetre ile ölçüldüğünde normal akü dolu iken 12.7V Jel akü ise 12.8V okunmalıdır. 12V, 12.10V düzeyi ise akünün %40’lara kadar boşaldığını bize gösterir.

7-      Şarj akımı 14 volt düzeyinde olmalıdır.

8-     Genelde starter aküler ve hizmet aküleri teknelerde hep ayrılmıştır. Burada belki demirdeyken hangi aküyü kullandığımıza dikkat etmeliyiz.

9-    Bir aküde üzerinde yazan amper değerini teorik olarak 1 saat sürekli olarak vereceği mantığı güdülmektedir. Yani 100 Amper bir akü 1 saat boyunca tabii teorik olarak 100 amper akım üretebilir. Bu bilginin faydası tüketicilerinizin tahmini amper değerini bilirseniz, akünüzün ne kadar süre size hizmet edeceğini yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz. Kullandığınız elektrik saatte 10A ise 100A akü size yaklaşık 10 saat hizmet edecektir.

10-   Daha maliyetli olmakla birlikte jel aküler, hem daha fazla kapasiteleri, hem uzun süre şarj tutmaları ve her açıda kullanılabilmesi gibi avantajları ile ön plana çıkmaktadır.

11-   Eğer güneş paneli kullanacaksanız mutlaka akü şarj regülatörü kullanın. Bu hem akülerinizin sağlıklı dolmasına hem de aşırı şarj ile yüklenerek zarar görmesini engeller.

12-   Aküler üzerinde yazan akım değerinin 1/10 değeri ile doldurulur. Böyle olunca tamamen boşalmış bir akümüzü yaklaşık 10 saat te doldururuz. Akü ömrünü en uzun tutabilmek için bu doldurma değeri en uygun olanıdır. Akülerimiz hiç kullanılmasalar da yine de yavaş yavaş boşalır.(yaklaşık olarak 1-2 ayda boşalmış olur) Bundan dolayı eğer imkânımız varsa dolu ve kullanmadığımız akünüze bu sefer akım değerinin 1/100 değeri ile sürekli tampon yapabilirsiniz. Böylece akünüz hep yüzde yüz dolu durumda olur. Örnek Olarak: akümüz 80 amper/saat kapasiteli olsun. Kullanıp boşalttık 1/10 değeri olan 8 amper ile dolduracağız, dolunca 1/100 değeri olan 0.8amper ile tampon doluma takabiliriz.

13-   Eğer akümüzü doldurma akımından daha düşük değerde bir akımla doldurursak daha geç dolar fakat aküye zarar vermez. Doldurma değerinden yüksek akım kullanırsak akü çabuk dolar ama akünün ömründen çalarsınız.

14-   12 voltluk akülerimizi doldurmak için hiç bir zaman 14 volttan daha yüksek voltaj bağlamayın.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]