Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Teknede Akü Kullanımı ve Bakımı

Tekne Ekipmanları 14 Haziran 2013

 Teknelerdeki temel enerji kaynaklarımız olan aküler, birçok noktada kullanıldığı gibi arızası, ya da kullanım dışı kaldığında da birçok donanımın bir anda servis dışı kalmasına sebep olmaktadır. Bu açıdan akü kullanımı ve bakımı ile ilgili aşağıdaki önerileri incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir akünün uzun süre kullanılabilmesinde en temel noktalar şunlar:

1-      Akü suyu kontrol edilerek azalmasına engel olunmalı

2-      Akülerin tamamen boşalmasına izin verilmemeli

3-      Aşırı şarjda yine akülerin ömrünü kısaltıyor

4-      Akülerin (+) kutup başları (-) kutup başına oranla daha kalındır

5-      Akülerin dibinde kurşun sülfat birikimi de (yanlış kullanıma bağlı) zamanla akü kabının dibinde birikerek plakalara ulaşıp kısa devreye sebep olur ve akü devre dışı kalır. Bu açıdan doğru kullanım akünün ömrünü önemli ölçüde uzatmaktadır.

6-      Voltmetre ile ölçüldüğünde normal akü dolu iken 12.7V Jel akü ise 12.8V okunmalıdır. 12V, 12.10V düzeyi ise akünün %40’lara kadar boşaldığını bize gösterir.

7-      Şarj akımı 14 volt düzeyinde olmalıdır.

8-     Genelde starter aküler ve hizmet aküleri teknelerde hep ayrılmıştır. Burada belki demirdeyken hangi aküyü kullandığımıza dikkat etmeliyiz.

9-    Bir aküde üzerinde yazan amper değerini teorik olarak 1 saat sürekli olarak vereceği mantığı güdülmektedir. Yani 100 Amper bir akü 1 saat boyunca tabii teorik olarak 100 amper akım üretebilir. Bu bilginin faydası tüketicilerinizin tahmini amper değerini bilirseniz, akünüzün ne kadar süre size hizmet edeceğini yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz. Kullandığınız elektrik saatte 10A ise 100A akü size yaklaşık 10 saat hizmet edecektir.

10-   Daha maliyetli olmakla birlikte jel aküler, hem daha fazla kapasiteleri, hem uzun süre şarj tutmaları ve her açıda kullanılabilmesi gibi avantajları ile ön plana çıkmaktadır.

11-   Eğer güneş paneli kullanacaksanız mutlaka akü şarj regülatörü kullanın. Bu hem akülerinizin sağlıklı dolmasına hem de aşırı şarj ile yüklenerek zarar görmesini engeller.

12-   Aküler üzerinde yazan akım değerinin 1/10 değeri ile doldurulur. Böyle olunca tamamen boşalmış bir akümüzü yaklaşık 10 saat te doldururuz. Akü ömrünü en uzun tutabilmek için bu doldurma değeri en uygun olanıdır. Akülerimiz hiç kullanılmasalar da yine de yavaş yavaş boşalır.(yaklaşık olarak 1-2 ayda boşalmış olur) Bundan dolayı eğer imkânımız varsa dolu ve kullanmadığımız akünüze bu sefer akım değerinin 1/100 değeri ile sürekli tampon yapabilirsiniz. Böylece akünüz hep yüzde yüz dolu durumda olur. Örnek Olarak: akümüz 80 amper/saat kapasiteli olsun. Kullanıp boşalttık 1/10 değeri olan 8 amper ile dolduracağız, dolunca 1/100 değeri olan 0.8amper ile tampon doluma takabiliriz.

13-   Eğer akümüzü doldurma akımından daha düşük değerde bir akımla doldurursak daha geç dolar fakat aküye zarar vermez. Doldurma değerinden yüksek akım kullanırsak akü çabuk dolar ama akünün ömründen çalarsınız.

14-   12 voltluk akülerimizi doldurmak için hiç bir zaman 14 volttan daha yüksek voltaj bağlamayın.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]