• Per. Şub 22nd, 2024

Teknenin açık denizde seyir halinde komutasını sağlayan bir gemi adamını ele alalım. Kimi zaman mesleği olduğu için kimi zaman ise denizde olmaktan keyif aldığı için bu mesleği uğraş haline getirip icra eden kişiler, bir yandan denizde olmanın keyfini çıkartırken diğer yandan açık bir denizin getirdiği her türlü şeye karşı tedbirli olmaları gerektiğini bilmelidirler.
Tekne yaşantısı gözlerden uzak olmanın vermiş olduğu bir mahremiyet etkisini beraberinde getirmektedir. Bu durum bir yandan macera duygusunu tetiklerken diğer yandan kişiye pek çok kazanç sağlayabilmektedir. Bu kazanç kısmından biraz söz edecek olursak, duymuş olduğunuz uçuk rakamların doğru olduğunu söylememiz gerekir. Fakat bu uçuk rakamlar ile deniz yaşamının getirmiş olduğu bazı fedakârlıklar gerektiğini de belirtmek de fayda vardır. Neticede “Denizcinin karısı dul, parası pul!” sözünü boşuna söylememişler. Sanıyoruz ki geçimini denizcilikten sağlayan insanların en çok nasibini aldıkları nokta ailelerinden çoğu kez uzakta kalmalıdır. Uzakta kalma süresi arttıkça doğru orantılı bir biçimde artan kazancın yanı sıra çekilen aile özlemi de bir o denli artmaktadır.

Kimler tekne yaşamına ayak uydurabilir?
Gemi adamı vasfını almak isteyen kişiler, denizcilik hakkında teorik anlamda bilgilendiği kadar uygulama anlamında da pratik yapmalıdır. Söz konusu alınan teorik eğitim, uygulanmadığı sürece havada kalır. Havada kalan bilgilerin ise hiçbir yararı yoktur. Bu iki madde konusunda bilgilenen ve deneyimlenen kişiler, deniz hayatının kendilerine uygun olup olmadığını ancak o zaman anlayabilir.

Peki deniz hayatı için kişide bulunması gereken özellikler nelerdir?
İlk şart olarak sağlık karşımıza çıkmaktadır. Bedenen ve zihinsel olarak hiçbir engeli bulunmayan kişiler deniz hayatında sıkıntı çekmeden seyir halinde açılabilirler. Deniz hayatı yalnızca açık bir denizde, geminin içerisinde durmak değildir. Sanıldığının aksine zordur, her yiğidin harcı değildir.
Fiziksel engelleri bir kenara bıraktığımıza göre, ruhsal dengelerden bahsedelim. Deniz hayatının getirmiş olduğu mahremiyet, uyandırdığı yalnızlık hissi; ruh sağlığı dengede olan bir insan için sorun yaratmazken bir başkası için psikolojik sorunlar doğurabilmektedir. Bu yüzden kişinin kendisini tanıması ve denemesi gereklidir.
Maceracı olunmalıdır. Gözlem yeteneği güçlü, yön duygusu kuvvetli, atılgan, çevik, çalışkan ve maceralara atılmayı seven kişiler tekne hayatının getireceği merak uyandıran güzellikler ile tanışırken aynı zamanda karşılaşılan zorluklara karşı da güçlü durmaktadır.

Bir yanıt yazın

Translate »