Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Yapımı

Amatör Tekne Yapımı 14 Temmuz 2014

Deniz tutkunları güzel vakitler geçirmek için ya da deniz üzerine kendi tekneleri ile çıkmak için tekne yapımı hakkında bilgi edinmek ve kendi teknelerini yapmak istemektedirler. Her ihtiyaca ve zevke uygun tekne yapımı tekniği bulunmaktadır.
Tekne yapımı zor gibi görünse de doğru tekniklerin bilinmesi halinde oldukça keyifli ve kolaydır. Tekne yapımı sırasında öncelikle tekneyi yapacağınız alanı belirlemeniz gerekmektedir. Yapmak istediğiniz teknenin boyutuna uygun bir alan belirlerken teknenize boya işlemleri yaparken tozun yapışmamasını sağlayacağınız alanları tercih etmeniz gerekmektedir. gerekli şartların sağlandığı alanı belirledikten sonra teknenizin ihtiyaçlarına göre malzemeleri belirleyip bu malzemeleri edinmeniz gerekir. Teknenizin parçalarını birbirine monte edebilmeniz için gerekli güçlerde matkap, teknenin güzelliğini sağlayacak olan titreşimli zımpara, boya fırçası ve diğer gerekli malzemeler tekne yapımı sırasında kullanılacak en önemli malzemelerdir. Dayanıklı bir tekne yapmak isteyen kişilere genellikle tekne yapımı sırasında epoksi reçine kullanmaları önerilmektedir. piyasadaki en pahalı reçine türü olsa da bu tür reçineler kanserojen maddeler içermediğinden kişilerin sağlıklarını da tehdit etmemektedir. Teknenizin kuru ve temiz bölgelerine büyük bir özen ile epoksi reçinenizi uygulayın. Donmasını bekleyin ve ardından ikinci kat epoksi reçineyi uygulayın. Tekne yapımı sırasında hazırlamış olduğunuz planlar çerçevesinde teknenizin kaba işlemlerini bitirmiş olursunuz. Bütün malzemeleriniz tekne üzerine yapışmış ve kuruması halinde teknenizin boyama işlemlerine geçebilirsiniz. Kendi zevkiniz ve tarzınıza uygun şekilde istediğiniz boyama tekniğini kullanarak teknenizi renklendirebilirsiniz.
Tekne yapımı doğru yolları ve teknikleri takip edilmesi durumunda oldukça kısa bir süre içerisinde hazırlanabilmektedir. Teknenizin sağlam ve dayanıklı olmasını istiyorsanız tekne yapımı sırasında kullandığınız ürünlerin kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede tekneniz ile deniz üzerinde daha güvenli ve keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

 

6303 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]