Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Yapım Malzemeleri

Bakım Onarım Kışlama, Profesyonel Denizcilik, Tekne Ekipmanları 22 Ekim 2015

İlk tekneler ahşap malzemelerden inşa edilmiştir. Bugün, tekne üreticileri ahşaba ek olarak cam elyafı, alüminyum, çelik, epoksi ile ahşap, ve bu malzemelerin kombinasyonlarını kullanırlar.
Çelik Tekneler
Çelik gemi için ideal bir malzemedir. Ne yazık ki, en az 30 ila 35 feet uzunluğunda çelik gövdeli tekneler ekonomik çalışma için çok ağır, ancak hız güce feda edilebilir olduğunda, çelik olağanüstü derecede çarpışmalara dayanabilen tekne üretimi için mükemmel bir yapı malzemesidir.
Alüminyum Tekneler
Alüminyum tekne gövdeleri, hafiftir. Diğer malzemelerden yapılmış gövdelerden daha az maliyetlidir. Daha büyük özel motor yatlar ve yelkenli tekneler, kanolar, küçük tekneler alüminyumdan üretilebilirler.
Alüminyum teknelerde gürültülü olma dezavantajı vardır; Tüm deniz sesleri tekne içerisinde duyulur. Teknenin içindeki sesler de suya iletilir ki bu da balıkçıların tercih etmediği bir durumdur. Ayrıca alüminyum ısı iletimi açısından da oldukça etkili bir metaldir. Tekne yazın sıcak, kışın soğuk olur.
Alüminyumun bir başka dezavantajı kolayca elektroliz ile korozyona uğramasıdır. Bu kano ve tatlı sularda kullanılan ve karada saklanan tekneler için bir dezavantaj değilse de, tuzlu suda demirli tekneler için ciddi bir husustur.
Tuzlu suda demirli tekneler genellikle dipleri bitki ve hayvan büyümesini azaltmak için zehirli boya ile boyanmış olmasıdır. Bu boyaların çoğu bakır içerir. Tuzlu su, bakır ve alüminyum elektrolitik eylemi kurarlar ve alüminyumu hızla aşındıran bir ortam yaratırlar.
Alüminyum korumak için iki alternatif vardır. Birincisi tekne ve zehirli boya arasında anti metalik astar boya kullanmaktır. Diğer alternatif uygulanma ise pahalı ve zor bir polimer zehirli boya kullanmaktır.
Ahşap Tekneler
Ağaç, artık tekne inşasında daha az sıklıkla kullanılmaktadır. Ahşap artık sıklıkla istenmeyen bir yapı malzemesidir. Ancak yine bir çok kişi için ahşap asla başka bir materyalle değiştirilemeyecek kadar değerlidir. Ahşap düzgün ve bakımlı ise, uzun bir yaşam sürer. Ahşap tekne yapımı için iyi bir alternatiftir. Ancak, pahalıdır ve çok ilgi gerektirir. Geleneksel ahşap tekne sahipleri teknenin iyi durumda olması için çok fazla zaman ve emek harcarlar. Ahşap, kazıma, zımparalama ve boyama, su geçirmezlik gibi durumlar için sürekli bir ilgi ister. Bu zorlukları aşmak için yani teknenin güzelliğini korurken daha az bakım istemesini sağlamak için birçok yeni materyal piyasaya sunulmuştur.
Bu gibi yöntemler amatör ahşap tekne sahiplerinin çok işine yaramasına rağmen, onlar ticari tekne üretimi için uygun değildir. Tekne üretiminde fiberglas baskındır.
Fiberglas Tekneler
Günümüz seri tekne üretiminde cam elyafı tercih edilen malzemedir. Fiberglas tekneler hobi ve amatör denizciler arasında oldukça popülerdir. Hemen her tekne tipi için temel üretim malzemesi artık fiberglastır. Fiberglas nispeten ucuz ve kolay bir şekilde karmaşık şekiller için ve eğriler halinde oluşturulabilmektedir. Tek bir gövde kalıp onlarca veya aynı gövde kopyalarının hatta yüzlerce oluşturmak için kullanılabilir, çünkü seri üretim tekne için idealdir. Ayrıca fiberglas kolayca tamir edilir. Amatör tekne sahiplerinin bu zahmetsiz malzemeyi kullanma sebeplerinden biri de tekne bakımına daha az zaman harcamaktır. Bu denizde daha çok zaman demektir. Aşağıda tekne yapım malzemelerinin avantaj ve dezavantajları ile ilgili bir özet bulabilirsiniz.

TEKNE ÜRETİM MALZEMELERİ
Çelik
• Güçlü ve ağır
• Büyük tekneler için daha iyi
• Pası önlemek için boyalı olmalı
Alüminyum
• Hafif
• Nispeten ucuz
• Oldukça gürültülü
• Sert darbelere karşı dayanıksız
• Tuzlu suda elektrolize karşı savunmasız
Fiberglas
• Bugünün en popüler tekne yapım malzemesi
• Güçlü ve ağır
• Kolay kalıplı
• Kolayca tamir
•Bakımı nispeten kolay

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]