• Sal. Mar 28th, 2023

Yazın gelmesiyle beraber tekne sezonu hazırlıkları da yavaş yavaş başlamaktadır. Yelkenli tekne ile seyahate çıkmak arabaya binmek gibi olmamaktadır. Kısa süreliğine bile olsa, seyahate çıkarken hem teknenin hem de mürettebatın hazırlanması gereklidir. Güzel olan havalarda, birkaç saatliğine çıkılan seyirlerde bile başınıza çok ciddi sonuçlar doğuran tehlikeli olaylar gelebilmektedir. Bunlardan tedirgin olup marina denizcisi olmayı tasvip edildiği anlaşılması doğru değildir bilinçli olmak kaybettirmez aksine kazandırmaktadır. Unutmamak lazım ki deniz kendinden çekinenleri sevmektedir.
Kısa süreli bir seyir söz konusu ise bile, tekneye gelecek olanları, tecrübeli olsalar bile bilgilendirmek gerekmektedir. Bunların fikirlerini almak, özelliklede yeni başlayanların tekne seyahatlerini benimsemesini sağlamaktadır. Ne zaman çıkılacağı, ne zaman dönüleceği ve nasıl bir seyir izleneceği olacağı önceden belirlenerek anlatılmalıdır. Bu plan tercihen karada kalacak birilerine de bildirilmesi gerekmektedir. Hiçbir tekne diğerine benzemez ve kendine has kullanım ve uygulama farklılıkları bulunmaktadır. Başlıca motorların kullanımı, nasıl çalıştırılarak stop edileceği, gösterge panoları ve elektrik sistemleri, demir ırgat kullanımları, tuvalet kullanımları, var ise sintine pompaları hidrofor ve nasıl çalıştıklarını, tatlı su ve pis su vanalarını, yerlerini, mutfakta ocak ve buzdolabının kullanımlarını özellikle tekneye yeni gelen birileri var ise bunları göstermek gerekmektedir.
Başınıza gelmesini hiç istemediğiniz durumlar sadece gerekli hazırlıkları önceden planlayarak kafanızda oluşturduğunuzda zararsız olarak atlatılabilmektedir. Olmayacağını ümit etmek yanlış düşünceye kapılmaktır. Her teknede olması gerekli olan acil durum önlemleri ve ilgili hükümler ve kanunlar ile belirlenmektedir. İşaret fişekleri, ışıldağın ve havalı ya da üflemeli kornaların nerede olduğu, at nalı can simidi salvoları ve ucundaki lambaların nasıl bağlandığı ve nasıl atılacağı, yangın söndürme tüplerinin yerleri ve nasıl kullanılacakları belli başlı hatırlatmalar bunların başında olan gerekliliklerdir.

Bir cevap yazın

Translate »