Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Sezon Hazırlıkları

Bakım Onarım Kışlama 6 Haziran 2014

Yazın gelmesiyle beraber tekne sezonu hazırlıkları da yavaş yavaş başlamaktadır. Yelkenli tekne ile seyahate çıkmak arabaya binmek gibi olmamaktadır. Kısa süreliğine bile olsa, seyahate çıkarken hem teknenin hem de mürettebatın hazırlanması gereklidir. Güzel olan havalarda, birkaç saatliğine çıkılan seyirlerde bile başınıza çok ciddi sonuçlar doğuran tehlikeli olaylar gelebilmektedir. Bunlardan tedirgin olup marina denizcisi olmayı tasvip edildiği anlaşılması doğru değildir bilinçli olmak kaybettirmez aksine kazandırmaktadır. Unutmamak lazım ki deniz kendinden çekinenleri sevmektedir.
Kısa süreli bir seyir söz konusu ise bile, tekneye gelecek olanları, tecrübeli olsalar bile bilgilendirmek gerekmektedir. Bunların fikirlerini almak, özelliklede yeni başlayanların tekne seyahatlerini benimsemesini sağlamaktadır. Ne zaman çıkılacağı, ne zaman dönüleceği ve nasıl bir seyir izleneceği olacağı önceden belirlenerek anlatılmalıdır. Bu plan tercihen karada kalacak birilerine de bildirilmesi gerekmektedir. Hiçbir tekne diğerine benzemez ve kendine has kullanım ve uygulama farklılıkları bulunmaktadır. Başlıca motorların kullanımı, nasıl çalıştırılarak stop edileceği, gösterge panoları ve elektrik sistemleri, demir ırgat kullanımları, tuvalet kullanımları, var ise sintine pompaları hidrofor ve nasıl çalıştıklarını, tatlı su ve pis su vanalarını, yerlerini, mutfakta ocak ve buzdolabının kullanımlarını özellikle tekneye yeni gelen birileri var ise bunları göstermek gerekmektedir.
Başınıza gelmesini hiç istemediğiniz durumlar sadece gerekli hazırlıkları önceden planlayarak kafanızda oluşturduğunuzda zararsız olarak atlatılabilmektedir. Olmayacağını ümit etmek yanlış düşünceye kapılmaktır. Her teknede olması gerekli olan acil durum önlemleri ve ilgili hükümler ve kanunlar ile belirlenmektedir. İşaret fişekleri, ışıldağın ve havalı ya da üflemeli kornaların nerede olduğu, at nalı can simidi salvoları ve ucundaki lambaların nasıl bağlandığı ve nasıl atılacağı, yangın söndürme tüplerinin yerleri ve nasıl kullanılacakları belli başlı hatırlatmalar bunların başında olan gerekliliklerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]