• Cum. Nis 19th, 2024

Tuzlu suda kullanılacak bir tekne seçerken ya da kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı maddeleri de burada paylaşmak istiyoruz. Bunlar öneri düzeyinde olup tercih tabii ki sizlerindir.

1-      Kokpit döşemesinin halı vb malzeme ile kaplı olmasından kaçının. Çünkü bu tür bir döşeme tuzlu suyun yarattığı lekelenmeleri fazlasıyla gösterir. Ayrıca planktonlardan kaynaklı olarak balık benzeri bir koku teknenizden eksik olmaz.

2-      Fiberglas ya da fiberglas tabanlı bir teknenin temizliği ve temiz tutması daha kolaydır.

3-      Eğer kıyıdan yeterince uzaklaşmayı düşünüyorsanız 20 feet altındaki teknelerden kaçının. Olası kötü hava koşullarından fazla etkilenmemek için bu önemlidir.

4-      Küçük tekneler ve balıkçı tekneleri için genellikle dıştan takma motorları tercih edin. Bu tür motorlar korozyon açısından daha fazla koruma altındadırlar ve ikinci el satışları daha kolaydır.

5-      Eğer römork kullanmıyorsanız ya da tekneniz karada kalmıyorsa standart sterndrive motor paketlerinden uzak durun. Sterndrive motorlar su yüzeyi üstüne trim edilemediğinden dolayı pervane ve şaft sistemi sürekli korozyona maruz kalmaktadırlar.

6-      Teknede paslanmaz krom malzeme ve donanım kullanılmasına özen gösterin.

 

Bir yanıt yazın

Translate »