• Per. Şub 29th, 2024

Tekne Seçiminde Dikkat Edilecekler:

Tekne seçerken bazı konulara karar vermek gerekir öncelikle. Bu seçenekleri değerlendirip tekne seçerken gerekli ihtiyaca cevap verip vermeyeceğini de değerlendirmek gereklidir.

Tekne Aktiviteleri:

Tekne satın aldığınızda tekne ile ne gibi aktiviteler yapmayı planlıyorsunuz. Bunları önceden değerlendirirseniz tekne seçerken en doğru tekne seçme şansınız olur. Aksi halde ihtiyaçlarınıza cevap veremeyen bir tekne ile baş başa kalabilirsiniz.

1-      Tatlı su Balık Avı

2-      Tuzlu Su Balık Avı

3-      Günübirlik Kullanım

4-      Konaklamalı kullanım, uzun seyirler

5-      Yelken

6-      Su Sporları

7-      Hız tutkusu

Tekne Yolcu Adedi:

Teknede genellikle kaç kişi ile yolculuğa çıkacaksınız. Sadece siz mi olacaksınız yoksa geniş bir aileniz mi var? Bunları iyi değerlendirin.

a-      1-2

b-      2-4

c-       4-8

d-      8-10

Tekne Boyu:

Kaç metreye kadar bir tekne almayı planlıyorsunuz. İhtiyaçlarınız, bağlama yeri olanaklarınız, kullanabilme yetenekleriniz, planladığınız seyir süreleriniz bu konuda size yol gösterebilir.

a-      1-4 Metre

b-      4-6 Metre

c-       6-8 Metre

d-      8-10 Metre

e-      10-12 Metre

f-       12+ Metre

Tekne Fiyat Aralığı:

Satın almayı planladığınız tekne için ayırdığınız bütçeyi değerlendirin. Eğer ki ikinci el bir tekne alacaksanız, tekneyi aldıktan sonra yapabileceğiniz harcamaları da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Tekne Güç Aktarımı ve Motor Seçimi:

Almayı düşündüğünüz teknede nasıl bir motor ve güç aktarımı sistemi beklentiniz var. Tekne kullanım beklentilerinizle tekne motoru uyumlu mu?

1-      Jet

2-      İçten Takma

3-      Dıştan Takma

4-      Stern Drive

5-      Yelken

6-      Yelken ve Motor

7-      Kürek

Tekne Transferi:

Almayı düşündüğünüz tekne liman ya da marinada mı bağlanacak yoksa römork ile karaya mı alacaksınız? Buna da karar verin.

1-      Marinada

2-      Traylerde (Römork)

 

Bir yanıt yazın

Translate »