• Sal. Mar 21st, 2023

Yeni teknelerin fiyatları artık daha cazip kampanyalarla ulaşılabilir hale geliyor. Teknenizi satıp yeni bir tekne almak isteyebilirsiniz. Teknenizi satarak elinizde nakit olması her zaman daha fazla pazarlık gücü anlamına gelecektir. Peki, ikinci el tekneyi satarken nelere dikkat etmeli. Genelde birçok kaynakta tekne alırken dikkat edilecek noktaları bulabilirsiniz. Ama ya satarken neler yapmalı?
Aşağıda bu konu ile ilgili bazı ipuçlarını bulabilirsiniz. Sizin aklınıza gelenleri de paylaşırsanız konu daha da zenginleşecektir.

1- Pazarlama: Yoğun bir şekilde teknenizle ilgili reklam ve pazarlama faaliyeti yapın. Nasıl mı? Tabii ki oturduğunuz yerden bile bunu yapabilirsiniz. İnternette yer alan (örneğin http://www.teknekolikilan.com) ücretsiz tekne ilan servislerinden yararlanarak teknenizi tanıtın. İstatistikler gösteriyor ki resimli ilanlara daha fazla ilgi gösteriliyor. Teknenin üzerine satılık levhası koymak da yararlı olacaktır. Tekne satın almak isteyenler marina ya da limanlardaki teknelere de sık sık bakarlar.

2- Motoru Isıtın: Alıcı tekneyi görmeye gelmeden bir saat kadar önce motoru çalıştırın ve ısınmasını bekleyin. Boş bir akü ya da çalışmakta zorlanan bir motor istekli bir alıcıyı tekneden bir anda soğutabilir.

3- Görünüm Önemlidir: Mobilyalara sprey mobilya cilası uygulanarak kısa sürede parlak ve bakımlı görüntü elde edilebilir. Yine temiz ve düzenli bir tekne de daha iyi bir izlenim bırakıyor.

4- Teknede bulunan gereksiz her şeyi boşaltın. Depolama alanlarını boş ve temiz tutun, gereksiz eşyaları tekneden uzaklaştırın.

5- Detaylı bir temizlik yapın. Tekne temiz olmalı. Göze batan kusurları ve lekeleri temizlemeye çalışın.

6- Zamanla perdeler ve döşemelik kumaşlar eskir ve solar. Bunları kaldırın veya yenileri ile değiştirin. Teknenin eski görüntüsü bir anda değişecektir.

7- Tekneye özellikle karada ise ve daha önce zehirli boya uygulaması yapılmışsa bir kat boya uygulaması çok yaralı olur. Bu, teknenin keskin hatlarıyla ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca dıştan takma veya stern-drive motorunuz varsa ve kuyruk rengi solmuşsa sprey bir kuyruk boyası ile rengini tazelemeniz mümkündür.

8- Denizde sürüş testi yaptıracaksanız gereksiz ağırlıkların tekneden uzaklaştırılması teknenin hızı açısından olumlu olacaktır. Tekne ile deneme sürüşlerinde teknede çok kalabalık olmamaya çalışın.

9- Tekne Evrakları: Teknenizin evrakları, sertifikaları, satın aldığınız donanımın fatura ve garanti belgelerini sunmanız alıcı üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

10- Tekneyi görmeden telefonla fiyat isteyenlere asla en iyi fiyatınızı vermeyin.

11- Paranın tamamını almadan asla tekne devrini gerçekleştirmeyin. Çek, senet gibi alternatiflere de fazla sıcak bakmanız önerilmez. Takas düşünüyorsanız seçenekler birçok ayrıntı daha işin içine girecektir.

12- Alıcıların en çok sorduğu kritik soru: “Tekneyi Neden Satıyorsunuz?” olacaktır. Bu soruya iyi bir cevabınız olsun ve tereddüt etmeden cevaplayın. Yaşam tarzı değişikliği, daha büyük bir tekne vs. gibi yanıtlar verilebilir.

Bir cevap yazın

Translate »