Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Satarken Nelere Dikkat Etmeli?

Tekne ve Denizcilik 22 Aralık 2017

Yeni teknelerin fiyatları artık daha cazip kampanyalarla ulaşılabilir hale geliyor. Teknenizi satıp yeni bir tekne almak isteyebilirsiniz. Teknenizi satarak elinizde nakit olması her zaman daha fazla pazarlık gücü anlamına gelecektir. Peki, ikinci el tekneyi satarken nelere dikkat etmeli. Genelde birçok kaynakta tekne alırken dikkat edilecek noktaları bulabilirsiniz. Ama ya satarken neler yapmalı?
Aşağıda bu konu ile ilgili bazı ipuçlarını bulabilirsiniz. Sizin aklınıza gelenleri de paylaşırsanız konu daha da zenginleşecektir.

1- Pazarlama: Yoğun bir şekilde teknenizle ilgili reklam ve pazarlama faaliyeti yapın. Nasıl mı? Tabii ki oturduğunuz yerden bile bunu yapabilirsiniz. İnternette yer alan (örneğin http://www.teknekolikilan.com) ücretsiz tekne ilan servislerinden yararlanarak teknenizi tanıtın. İstatistikler gösteriyor ki resimli ilanlara daha fazla ilgi gösteriliyor. Teknenin üzerine satılık levhası koymak da yararlı olacaktır. Tekne satın almak isteyenler marina ya da limanlardaki teknelere de sık sık bakarlar.

2- Motoru Isıtın: Alıcı tekneyi görmeye gelmeden bir saat kadar önce motoru çalıştırın ve ısınmasını bekleyin. Boş bir akü ya da çalışmakta zorlanan bir motor istekli bir alıcıyı tekneden bir anda soğutabilir.

3- Görünüm Önemlidir: Mobilyalara sprey mobilya cilası uygulanarak kısa sürede parlak ve bakımlı görüntü elde edilebilir. Yine temiz ve düzenli bir tekne de daha iyi bir izlenim bırakıyor.

4- Teknede bulunan gereksiz her şeyi boşaltın. Depolama alanlarını boş ve temiz tutun, gereksiz eşyaları tekneden uzaklaştırın.

5- Detaylı bir temizlik yapın. Tekne temiz olmalı. Göze batan kusurları ve lekeleri temizlemeye çalışın.

6- Zamanla perdeler ve döşemelik kumaşlar eskir ve solar. Bunları kaldırın veya yenileri ile değiştirin. Teknenin eski görüntüsü bir anda değişecektir.

7- Tekneye özellikle karada ise ve daha önce zehirli boya uygulaması yapılmışsa bir kat boya uygulaması çok yaralı olur. Bu, teknenin keskin hatlarıyla ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca dıştan takma veya stern-drive motorunuz varsa ve kuyruk rengi solmuşsa sprey bir kuyruk boyası ile rengini tazelemeniz mümkündür.

8- Denizde sürüş testi yaptıracaksanız gereksiz ağırlıkların tekneden uzaklaştırılması teknenin hızı açısından olumlu olacaktır. Tekne ile deneme sürüşlerinde teknede çok kalabalık olmamaya çalışın.

9- Tekne Evrakları: Teknenizin evrakları, sertifikaları, satın aldığınız donanımın fatura ve garanti belgelerini sunmanız alıcı üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

10- Tekneyi görmeden telefonla fiyat isteyenlere asla en iyi fiyatınızı vermeyin.

11- Paranın tamamını almadan asla tekne devrini gerçekleştirmeyin. Çek, senet gibi alternatiflere de fazla sıcak bakmanız önerilmez. Takas düşünüyorsanız seçenekler birçok ayrıntı daha işin içine girecektir.

12- Alıcıların en çok sorduğu kritik soru: “Tekneyi Neden Satıyorsunuz?” olacaktır. Bu soruya iyi bir cevabınız olsun ve tereddüt etmeden cevaplayın. Yaşam tarzı değişikliği, daha büyük bir tekne vs. gibi yanıtlar verilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]