Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Motoru Tamir ve Bakımı

Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

                Elinizin, yüzünüzün gres yağı olmasını sevmeyebilirsiniz. Aslında kimse gürültülü, hararet yapan, kötü kokular gelen bir tekne motoruyla karşılaşmak istemez. Bunun için bazı küçük tamir ve bakımları kendiniz yapabilir tekne motorunuzun arıza yapmasının önüne önemli ölçüde geçebilirsiniz.

                Uygun malzemeler, iyi aletler ve biraz da nasıl yapılacağını biliyorsanız tekne motorunda oluşabilecek birçok sorunu kendiniz çözebilirsiniz. Aslında ihtiyacınız olan en önemli malzeme “motor tamir kılavuzu” dur. Teknenizde bulunan motorun üretim yılı ve modeline uygun bakım ve tamir kılavuzu elinizdeyse birçok şey daha kolay olacaktır.  

                Aşağıda hem dıştan takma motorlar hem de dıştan takma motorlar için bazı öneriler ve teknede bulundurulması gereken bazı yedek parça önerilerin görebilirsiniz.

                Dıştan Takma Motorlar İçin:

·         İki zamanlı motorlar yağ-yakıt karışımı kullandıklarından eğer motor otolube sistemli ise yani yağı yakıta kendisi karıştırıyorsa mutlaka yağ tankı daima dolu olmalıdır. Ayrıca teknede yedek yağ bulundurulmalıdır.

·         Yedek bujiler bulundurulmalı. Gerektiğinde nasıl değiştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bazı komplike modellerde sizin bujileri değiştirmeniz pek kolay olmaz. En azından yaklaşık 100-150 çalışma zamanı sonrası bujileri değiştirmek gerektiğini unutmayın.

·         Genelde 75 Hp’ye kadar olan motorlarda çalıştırma ipi vardır ya da uygulanabilirdir. Teknede bir çalıştırma ipini hazır tutun. Böylece bitmiş bir akü sizi yolda bırakmaz.

·         Yedek pervane ve pervane için gerekli yedek parçaları bulundurmak faydalı olabilir. (pervane fındığı, yıkayıcı, pin vb.)

·         Bir de bu yedek parçaları takabilmek için gerekli aletler. Buji ve pervane için uygun anahtarlar gibi…

                İçten takma Motorlar İçin:

                Dört zamanlı içten takma motorlar ve stern drive motorlar için yağ eklemesi gerekmez. Araba motorlarına çok benzer sistemlerdir.

·         Yedek motor yağı

·         Uygun bir huni

·         Yakıt filtresi elementleri

·         Yedek bujiler

·         Yedek motor kayışları

                Yedek parçaların yanı sıra tornavida, pense, anahtarlar vs. gibi aletlerin uzun ömürlü olması içi tuzlu suya maruz kaldıklarında mutlaka kurulamalı ve yağlı bir bezle silmeliyiz. Aksi halde çok kısa zamanda paslanma ve korozyonla karşılaşabilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]