Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Motoru Tamir ve Bakımı

Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

                Elinizin, yüzünüzün gres yağı olmasını sevmeyebilirsiniz. Aslında kimse gürültülü, hararet yapan, kötü kokular gelen bir tekne motoruyla karşılaşmak istemez. Bunun için bazı küçük tamir ve bakımları kendiniz yapabilir tekne motorunuzun arıza yapmasının önüne önemli ölçüde geçebilirsiniz.

                Uygun malzemeler, iyi aletler ve biraz da nasıl yapılacağını biliyorsanız tekne motorunda oluşabilecek birçok sorunu kendiniz çözebilirsiniz. Aslında ihtiyacınız olan en önemli malzeme “motor tamir kılavuzu” dur. Teknenizde bulunan motorun üretim yılı ve modeline uygun bakım ve tamir kılavuzu elinizdeyse birçok şey daha kolay olacaktır.  

                Aşağıda hem dıştan takma motorlar hem de dıştan takma motorlar için bazı öneriler ve teknede bulundurulması gereken bazı yedek parça önerilerin görebilirsiniz.

                Dıştan Takma Motorlar İçin:

·         İki zamanlı motorlar yağ-yakıt karışımı kullandıklarından eğer motor otolube sistemli ise yani yağı yakıta kendisi karıştırıyorsa mutlaka yağ tankı daima dolu olmalıdır. Ayrıca teknede yedek yağ bulundurulmalıdır.

·         Yedek bujiler bulundurulmalı. Gerektiğinde nasıl değiştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bazı komplike modellerde sizin bujileri değiştirmeniz pek kolay olmaz. En azından yaklaşık 100-150 çalışma zamanı sonrası bujileri değiştirmek gerektiğini unutmayın.

·         Genelde 75 Hp’ye kadar olan motorlarda çalıştırma ipi vardır ya da uygulanabilirdir. Teknede bir çalıştırma ipini hazır tutun. Böylece bitmiş bir akü sizi yolda bırakmaz.

·         Yedek pervane ve pervane için gerekli yedek parçaları bulundurmak faydalı olabilir. (pervane fındığı, yıkayıcı, pin vb.)

·         Bir de bu yedek parçaları takabilmek için gerekli aletler. Buji ve pervane için uygun anahtarlar gibi…

                İçten takma Motorlar İçin:

                Dört zamanlı içten takma motorlar ve stern drive motorlar için yağ eklemesi gerekmez. Araba motorlarına çok benzer sistemlerdir.

·         Yedek motor yağı

·         Uygun bir huni

·         Yakıt filtresi elementleri

·         Yedek bujiler

·         Yedek motor kayışları

                Yedek parçaların yanı sıra tornavida, pense, anahtarlar vs. gibi aletlerin uzun ömürlü olması içi tuzlu suya maruz kaldıklarında mutlaka kurulamalı ve yağlı bir bezle silmeliyiz. Aksi halde çok kısa zamanda paslanma ve korozyonla karşılaşabilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]