Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Motoru Tamir ve Bakımı

Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

                Elinizin, yüzünüzün gres yağı olmasını sevmeyebilirsiniz. Aslında kimse gürültülü, hararet yapan, kötü kokular gelen bir tekne motoruyla karşılaşmak istemez. Bunun için bazı küçük tamir ve bakımları kendiniz yapabilir tekne motorunuzun arıza yapmasının önüne önemli ölçüde geçebilirsiniz.

                Uygun malzemeler, iyi aletler ve biraz da nasıl yapılacağını biliyorsanız tekne motorunda oluşabilecek birçok sorunu kendiniz çözebilirsiniz. Aslında ihtiyacınız olan en önemli malzeme “motor tamir kılavuzu” dur. Teknenizde bulunan motorun üretim yılı ve modeline uygun bakım ve tamir kılavuzu elinizdeyse birçok şey daha kolay olacaktır.  

                Aşağıda hem dıştan takma motorlar hem de dıştan takma motorlar için bazı öneriler ve teknede bulundurulması gereken bazı yedek parça önerilerin görebilirsiniz.

                Dıştan Takma Motorlar İçin:

·         İki zamanlı motorlar yağ-yakıt karışımı kullandıklarından eğer motor otolube sistemli ise yani yağı yakıta kendisi karıştırıyorsa mutlaka yağ tankı daima dolu olmalıdır. Ayrıca teknede yedek yağ bulundurulmalıdır.

·         Yedek bujiler bulundurulmalı. Gerektiğinde nasıl değiştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bazı komplike modellerde sizin bujileri değiştirmeniz pek kolay olmaz. En azından yaklaşık 100-150 çalışma zamanı sonrası bujileri değiştirmek gerektiğini unutmayın.

·         Genelde 75 Hp’ye kadar olan motorlarda çalıştırma ipi vardır ya da uygulanabilirdir. Teknede bir çalıştırma ipini hazır tutun. Böylece bitmiş bir akü sizi yolda bırakmaz.

·         Yedek pervane ve pervane için gerekli yedek parçaları bulundurmak faydalı olabilir. (pervane fındığı, yıkayıcı, pin vb.)

·         Bir de bu yedek parçaları takabilmek için gerekli aletler. Buji ve pervane için uygun anahtarlar gibi…

                İçten takma Motorlar İçin:

                Dört zamanlı içten takma motorlar ve stern drive motorlar için yağ eklemesi gerekmez. Araba motorlarına çok benzer sistemlerdir.

·         Yedek motor yağı

·         Uygun bir huni

·         Yakıt filtresi elementleri

·         Yedek bujiler

·         Yedek motor kayışları

                Yedek parçaların yanı sıra tornavida, pense, anahtarlar vs. gibi aletlerin uzun ömürlü olması içi tuzlu suya maruz kaldıklarında mutlaka kurulamalı ve yağlı bir bezle silmeliyiz. Aksi halde çok kısa zamanda paslanma ve korozyonla karşılaşabilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]