• Cts. Nis 13th, 2024

Bu yazımızda tekne motoru alternatörleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz, ayrıca tekne motoru alternatörleri ile nasıl verimli şarj yapılır okuyun.
Alternatörlere, makineniz çalışırken tekne motoruna dönen bedava bir elektrik güç kaynağı olarak bakmak kolaydır ama o masum görünüşlü alet, esasında artan yakıt tüketimi olarak ödediğimiz epeyce bir makine gücü kaybına neden olur.
Kabaca hesap edilirse makineden eksilen beygir gücü kilovat kapasitesinin iki misli olmaktadır. Örneğin, 100 amperlik bir alternatör 12 voltluk bir sistemi tam kapasitede şarj ediyorsa söz konusu kapasite 1.200 vat veya 1,2 kilovat ’tır. Bundan ötürü makineden 2,4 beygir gücü kapasite çalar. (1,2×2=2,4)
Tekne Motoru Alternatörleri
Bir diğer yaklaşık hesap şarj kapasitesiyle ilgilidir. Kural, alternatörün şarj kapasitesinin bataryalarınızın toplam amper/saat kapasitesinin %25 ile 45’i arasında olması gerektiğini söyler. Bunu söylerken kuralda bataryalarınızın, özellikle ısındıklarında, aşırı şarja izin vermeyen yeni model çok kademeli (akıllı) bir regülatör kullanılarak şarj edildiği varsayılmıştır.
Eğer çok kademeli regülatörünüz yoksa bataryaların uzun ömürlü olması için kaba kural şarj akımının toplam amper/saatin %10’u ile sınırlandırmasıdır. Örneğin, her biri 100 amper saat kapasitesinde iki akünüz var ve ikisini beraber şarj ediyorsanız, alternatörünüzün sabit şarj akımı 20 amperi geçmemelidir.
Böyle düşük seviyelerde şarj etmek uzun zaman alacağı için birçok tekneci kuralı boş vererek %20 ile 25 ana şarjı ve sonuç olarak da bataryaları daha sık yenilemeyi tercih etmektedir.

Bir yanıt yazın

Translate »