Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

“Tekne Motor” Kontrolleri

Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

Tekne Motorunuzu çalışır halde tutmak için genelde yakıt filtresi değiştirilir, yağı değiştirilir ve soğutma suyu kontrol edilir. Bir de kullanım kılavuzunu okuduysanız sorun yok gibidir.

stern drive motorAncak yine de dikkat edilecekler bu kadarla kalmaz. Basit bazı önerilerle deniz ortasında motor arızasıyla karşılaşmayı önleyebilirsiniz.

 1-      Göstergeler:Göstergelerinizi düzenli olarak kontrol edin. Güneş ışığı çoğunlukla gösterge uyarı ışıklarının görünmesini zorlaştırır. Bunun için göstergelerin gölgede olmasını sağlayın. Ancak yine de daha iyi bir çözüm olarak sesli uyarıları tercih edebilirsiniz. Sesli uyarılar 110 desibel ve üzerinde olduğunda motor sesi, uyarıları duymanızı engellemez.

2-      Hararet: Teknenizde hararet için termostat olduğundan emin olun. Termostatın doğru yere monte edilmeli ve kaliteli parçalar seçilmeli.

3-      Motor Sesini Dinleyin: Tekne motorunuzdan değişik sesler geliyorsa kayış gevşekliği, devir daim pompa arızası ya da rulman arızası anlamına gelebilir. Egzozdan yüksek bir ses geliyorsa devir daim pompası arızalı olabilir.

4-      Kokuları Takip Edin: Tekne motorunuzu koklayın. Taze deniz havasının yanı sıra problemli bir motor kokusuyla da dikkatinizi çeker. Yanık bir lastik kokusu hararetle ilgili sorunları düşündürebilir. Güçlü bir koku ise motor üzerine damlayan bir yağ kaçağı anlamına gelebilir.

5-      Kuru Çalıştırma: Kısa süreli de olsa motoru su girişi olmadan çalıştırmayın. Bu durum su pompasının, impellerin zarar görmesine neden olabilir. Su olmadan çalıştırıldıklarında tamamen kaybedilebilirler.

6-       Ucuz Yakıt: Yakıt endüstrisinin kalite standartlarında olmayan yakıtları kullandığınızda motorunuzun er veya geç arıza yapacağından emin olabilirsiniz. Unutmayın: En pahalı yakıt, ucuz yakıttır.

7-      Filtreler: Filtrelerinizin takılı ve çalışır durumda olduğundan emin olun. Motor filtrelerinde birden fazla element kullanıyorsanız ikisinin aynı özellikte olmamasına dikkat edin. Aksi halde ikinci filtre işe yaramaz. Birinci filtre 30 mikron süzüyorsa ikinci 2 mikron süzebilir.

8-      Titreşim: Motorlarda bir miktar titreşim olağandır. Ancak teknenin dümeninde hissedilen titreşim pervane kanatlarında problem anlamına gelebilir. Sadece belirli devirlerde titreşim ise pervane dengesizliğini düşündürmelidir. Tekne sürekli ciddi oranlarda titreşiyorsa motor ve şaft ayarı gerekebilir. Teknede ne kadar titreşim olduğunu görmek isterseniz kova içine su doldurun ve motor çalışırken su üzerindeki dalgalanmayı gözlemleyin.

9-      Tutya kullanımı: Mutlaka uygun nitelikte bir tutya kullanın.

10-   Paslanmaz Çelik Kullanın: Özellikle hortum kelepçelerinde mutlaka paslanmaz ürünler kullanın. Kırık bir kelepçe su ve yakıt kaybının yanı sıra teknenin batmasına dahi neden olabilir.

11-   Korozyonu Önleyin: Tekne motoru üzerinde oluşabilecek korozyona engel olun. Yağlı bir bezle parçaları hafifçe silerek korozyona engel olun.

12-   Yağ Değişimi: Düzenli olarak motor yağı değişimi yapın. Motorunuz için kullanma kılavuzunda belirtilmiş motor yağını kullanın. Ayrıca önerilen çalışma saatinde yağ değişimini gerçekleştirin.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]