Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Motor Harareti

Tekne Ekipmanları, Tekne Motoru, Tekne ve Denizcilik 22 Haziran 2013

Teknenizin motorunda aşırı bir ısınma fark ederseniz, herhangi bir hasar ortaya çıkmadan önce hemen motoru durdurun. Yüksek sıcaklıkta çalışan bir motorda çok kısa sürelerde ciddi hasarlar meydana gelebilir. 105 C üzerindeki ısılarda motor yağının yağlama özelliği azalır ve bir anda hasar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda her zaman yapılacak şey doğal bir şekilde motorun soğumasını beklemektir. Sabırlı olmak önemlidir. Bu epey bir zaman alabilir. Dolum kapağını motor sıcakken açmak ya da soğuk su ilave etmek kesinlikle yanlıştır.

İçten Takma motor
Tekne motor hararetinin artmasının sebepleri arasında aşınma, deniz canlıları, korozyon, kirlilik gibi birçok sebep olabilir. Sistemin belirli bir kademesinde oluşan arızanın bulunması her zaman çok kolay olmayabilir. Ani motor ısınmaları genellikle soğutma sisteminin bileşenlerinden birinin arızası ya da su girişinin yabancı bir madde ile tıkanmasından kaynaklanır. Eğer su eksikliği söz konusu ise impeller arızası düşünülmelidir.

İlk Kontrol Edilecekler:

  • İmpeller Arızası
  • Su filtresi girişi ya da filtresi tıkalı
  • Su hattı, borular, contalarda sızıntı
  • Egzoz manifoldu arızası

Eğer motor ısısı düşükse genellikle tek problem termostat arızasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]