Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Kullanımının Temel Şartları

Deniz Seyir Bilgileri 30 Mayıs 2020

tekne-kullaniminin-temel-sartlari

Tekne kullanmak tabii ki tecrübe isteyen bir konudur. Ama kimse de annesinin karnında bu işi öğrenmez. Deneyim kazanabilmek için ise sık sık uygun ortamlarda denemeler yapmak gerekir. Tekne kullanımının temel şartları ile ilgili ne gibi gereklilikler var birlikte bakalım…

Bir tekneyi kullanan kişi elinde bulunan kuvvetlerle tekneye, aşağıdaki öğeleri yaptırabilmelidir. Bu maddeleri değişik hava ve deniz koşullarında yerine getirebilecek güçte kuvvet güvenli bir seyir için elinizde olmalıdır.

Tekne Kullanımının Temel Şartları:

 • Tekneyi boy açısından istene her hızda ileri ve geri hareket ettirebilmek
 • Tekneyi, boysal olarak ileri ve geri hareket ettirirken istenilen yön ve doğrultu üzerinde hareket ettirebilmek.
 • Tekneyi istenildiğinde belirli bir yöne yönlendirebilmek
 • Tekneyi istenildiği zaman durdurabilmek
 • Tekneyi belirli bir yerde, istenilen süre kadar durdurabilmek
 • Tekneyi, gerektiğinde kemeresel bir yönde, gövdesel olarak hareket ettirebilmek
 • Tekne üzerinde oluşan her türlü savrulma, istenmeyen hareketleri giderebilmek ya da denetleyebilmek gereklidir.

Elinizde bu maddeleri yerine getirebilecek kuvvet olsa bile eğer bu kuvveti yetkin bir şekilde kullanamıyorsanız, siz ve tekneniz zor durumda kalabilir, ya da kendiniz veya bir başkası için tehlike yaratabilirsiniz. Özellikle yanaşma ve ayrılmalarda bu durum çok önem kazanmakta olduğundan teknenizin sizin isteğinizin dışında bir manevra yapması çok sakıncalı durumlar yaratabilmektedir.

Bunu önlemek için teknenizi, hangi kuvveti kullanıyorsanız ( Motor, Yelken vs.) onu iyi tanımalı ve özellikle yeni başlayanlar ve yeni tekne sahibi olanlar her fırsatta denizde uygun ortam buldukça egzersiz yapmalı, kurslara katılmalı, teorik ve pratik bilgisini arttırmalıdır.

Bu yazımız ilginizi çektiyse “Tekneyle Rıhtımdan Ayrılmak” isimli yazımızı okumak için Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Tekne Bakım Kayıt Defteri

  Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

  Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]