• Cum. Nis 19th, 2024

Teknenizin komutlarınıza nasıl tepki vereceğini bilmek teknenizin uzmanı olmanın anahtarıdır. Bunun için de fırsat buldukça pratik yapmak gerekir. Pratiğinizi arttırmak için derinlik ve manevra olanaklarının fazla olduğu açık alanlarda uygulamalar yapın.

1-      Her teknenin iskele ve sancak için ileri ve geri hareketlerde benzersiz reaksiyonları vardır. Bunları iyi bilmelisiniz. Bu bilgi özellikle bağlama, demirleme ve ayrılmalarda çok işinize yarar.

2-      Uygun bir havada suya bir şamandıra ya da can simidi bırakın ve yaklaşma uygulamaları yapın. Bunu ilk olarak çok düşük hızlarda daha sonra biraz daha seri bir şekilde yapmaya çalışın. Yaklaşımları hem iskele hem sancak taraflarından deneyerek yapın. 

3-      Önceden belirlenen bir noktada tekneyi tamamen durdurmaya çalışın. Durduğunuzda bunu yeterince uzun tutmayı deneyin. Denize düşmüş birini alır gibi denemeler yapın.

4-      Şamandıraya bir demirleme yapacakmış gibi yaklaşın. Şamandıraya tekneyi değdirmeden yanına kadar gidin ve tekneyi durdurun.

         Bu uygulamaları yaptıkça becerinizin ve dolayısı ile güveninizin artacağını fark edeceksiniz. Denizin ve rüzgâr koşullarının güncel durumuna göre nasıl komutlarla ve hangi manevralarla yaklaşımlarda bulunacağınıza daha iyi karar vereceksiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

Translate »