Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Kazaları

Denizde Güvenlik 27 Nisan 2020

Ölümcül tekne kazaları genelde, denize düşen kişilerin veya teknenin alabora olması ve kurbanların KMY giymedikleri için boğulmasından kaynaklanmaktadır. İyi bir yüzücü olsanız bile, beklenmedik bir şekilde suya girmenin aciliyeti, stres faktörlerinin neden olduğu yorgunluk sizi çaresiz hale getirebilir.

Ölümcül olmayan kazaların çoğu sudaki diğer teknelerle veya nesnelerle çarpışmalardan kaynaklanır. Yol kurallarının her zaman bir gözetleme gerektirdiğini unutmayın. Bu işi başkasına bıraktıysanız gözcünüzün işini yaptığından emin olun.

Küçük kamarasız tekneler dengesiz ve eğimli olabilir. Tekneye binerken teknenin rıhtıma güvenli bir şekilde bağlandığından emin olun ve ileri ve geri hareket eden teknenin merkez hattına adım atın. İskelede bir el ve teknede bir el kuralı ile kendinizi merkeze indirin. Gerekli olmasa da, bir yüzdürücü yelek giymelisiniz. Diğer tüm yolcular, teknede hareket ederken biri varsa beklemeli ve hareket etmemelidir.

Teknede gereğinden fazla eşya taşımayı denememelisiniz. Önce binmeli ve her seferinde bir tane yüklemeli ve tekrar teknenin merkez çizgisine yerleştirmelisiniz. Tekneyi aşırı yüklemeyin. Kapasite plakası bilgilerini okuyun ve dikkate alın. Tüm yolcuların ve eşyaların güvenli olduğundan ve ağırlığın eşit olarak dağıtıldığından emin olun.

Seyir başladıktan sonra, ayakta durmaktan, teknenin pruva ya da yanına geçmekten kaçının, tekneyi düz hat üzerinde yönlendirin ve ani keskin dönüşler yapmayın.

Alabora Olma:

Küçük amatör teknelerin çoğunluğu alabora olsalar bile batmalarını önleyecek şekilde üretilirler. Alabora olursanız, teknenin yanında kalmak kıyıya yüzmeye çalışmaktan daha güvenli olabilir. Tekneye tutunabilirsiniz. Unutmayın ki sizi kurtarmak için gelecek olanlar da önce tekneyi arayacaklardır ve daha büyük bir kütle olduğu için daha kolay bulunacaksınız…

Küçük tekneler genelde aşağıdaki nedenlerden dolayı alabora olabilir:

Aşırı Yükleme: Aşırı yükleme bir tekneyi yavaşlatır ve su hattının üzerindeki alan (fribord) miktarını azaltır. Düşük bir fribord, teknenin batma veya su alma olasılığını artırır, bu da tekneyi daha da ağırlaştırır. Teknenizi yolcu veya ekipmanla asla aşırı yüklemeyin.

Dengesiz Yükleme: Hatalı ağırlık dağılımı tekneyi daha da dengesiz hale getirebilir. Tekneyi dengelemek ve suyu dışarıda tutmak için kişi ve ekipmanı dengeli yüklemelisiniz.

Dalga Etkisi: Dalgalar özellikle beklenmedik olmaları durumunda teknenin alabora olmasında önemli bir faktör olabilir. Tüm dalgaların geliş açısını tahmin edin ve pruvayı onlara doğru yönlendirin.
Tekneniz alabora olursa, herkesin orada olduğundan emin olmak için kişileri sayın, can yeleklerini giydirin, yaralıları kontrol edin ve tekne ile birlikte kalın.

Can yeleklerinize ulaşamazsanız, tekneye ulaşana kadar su üstünde kalmak için mevcut olan her şeyi kullanabilirsiniz. Bu, buzluk, boş şişeler vb. olabilir.

Görsel tehlike sinyallerinden faydalanmaya çalışın. (korna, ayna vb.)

Mümkünse, tekneyi düz konuma getirin ve kurtarın. Suyun çoğu dışarı çıktığında, kıyı yakınsa, tekneye tırmanıp kürekle ulaşmaya çalışabilirsiniz.

Tekne kazaları ile ilgili daha fazla bilgi içeren diğer bir yazımız için Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı?

  Tarafından AÇIK 11 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Bu yazımızda marin bir motorun egzoz hattı ile ilgili bilmeniz gerekenleri paylaşıyoruz. İster yelkenli ister motorlu bir tekne sahibi olun egzoz hattı tekne motoru açısından birincil öneme sahip bir konudur. Peki, Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı? Bir deniz tipi motorun egzoz hattı çoğu motorun su hattının altında olmasından dolayı tasarım açısından çetrefilli bir meseledir. Egzoz […]

 • tekne-kullaniminin-temel-sartlari

  Tekne Kullanımının Temel Şartları

  Tarafından AÇIK 30 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne kullanmak tabii ki tecrübe isteyen bir konudur. Ama kimse de annesinin karnında bu işi öğrenmez. Deneyim kazanabilmek için ise sık sık uygun ortamlarda denemeler yapmak gerekir. Tekne kullanımının temel şartları ile ilgili ne gibi gereklilikler var birlikte bakalım… Bir tekneyi kullanan kişi elinde bulunan kuvvetlerle tekneye, aşağıdaki öğeleri yaptırabilmelidir. Bu maddeleri değişik hava ve […]

 • İkinci El Teknede İlk Kontroller

  Tarafından AÇIK 31 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  İkinci El Teknede İlk Kontroller : İkinci el tekne alırken dikkat edilmesi gereken çok nokta vardır. Bu açıdan “ikinci el teknede ilk kontroller” nelerdir? bilmek gerekir.Acente tarafından satılan teknelere bakmak nispeten daha kolaydır. Yapmanız gereken görüşüp tekneye bir bakmaktır. İlk bakışta tek dikkat edeceğiniz konu tekneye iyi bakılıp bakılmadığı olmalıdır. Sadece uzaktan bakmak bile tekneye […]

 • Tekne Aküsü İçin Kış Bakımı

  Tarafından AÇIK 31 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne aküsü için kış bakımı önemlidir. Yeni sezon geldiğinde marşa bastığınızda ya da servis aküsü olarak kullanacağınızda akünün hazır olması için bazı önerileri dikkate almak gerekir. Kir ve korozyon bataryanın deşarj oranını artırabilir. Herhangi bir şey bağlamadan önce ve pil ömrü boyunca akü muhafazasını ve terminalleri iyice temizlemeniz önemlidir. Aküyü saklamadan önce düzgün bir şekilde […]

 • Yeni Yelkencilere Öneriler

  Tarafından AÇIK 2 Haziran 2020 - 0 Yorumlar

  Deniz hafife almaya gelmez. Tekneyle seyir eğlenceli bir aktivite olmakla birlikte bir anda tehlikeye dönüşebilecek durumlarda yaşayabilirsiniz. Tecrübeli denizciler dahi denize açılmadan önce gerekli kontrolleri ve emniyet kurallarını uygularlar. Yeni yelkencilere öneriler ile ilgili yazımız bu açıdan önemli. Her teknenin gereklilikleri birbirinden farklıdır. Eğer yelkenli bir tekneyle denize açılacak iseniz aşağıdaki önerilere bir göz atmakta […]