Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Kabin Isıtıcıları

Tekne Ekipmanları, Tekne Yaşamı 28 Aralık 2015

Kış aylarında teknenizi kullanmaya devam edenlerdenseniz, kamarada bir ısıtıcı fikri iyi olabilir. Bu yazımızda kamara ısıtıcıları ve kamara ısıtıcı tiplerinin artı ve eksi özelliklerini ele alıyoruz.
Soğuk sularda seyrediyorsanız en büyük konforunuz bir kabin ısıtıcısı olacaktır. Hiçbir şey, ıslak, dondurucu bir havuzluktan, aşağıdaki keyifli yuvanın kuru sıcaklığına inmek kadar moralinizi yükseltemez.
Pek fazla uzak değil, tekne işinin cesurların sporu olduğu devirlerde, sadelik taraftarları kabin ısıtıcılarına bir zayıflık işareti ve olayın ruhuna ihanet olarak bakmışlardır. Değerlerinin daha da artması için dağcılar, yürüyüşçüler ve diğer doğa meraklıları gibi, denizcilerin de acı çekmeleri bekleniyordu her halde. Denizcilerin yaşadıkları hoş deneyimler, muhteşem gün batımları ve panoramik manzaralar olmalıydı sadece.
Diğer pek çok doğa sporuyla karşılaştırıldığında tekneciliğin üstünlüğü, bir ısıtıcınızın olabilmesidir. Isıtıcının boyutu ve tipi, her zaman olduğu gibi teknenizin boyutuna ve tipine ve de nerelerde gezdiğinize bağlıdır.
Bununla birlikte çoğu tekne, bölme duvarına monte edilmiş bir ısıtıcısıyla veya daha da güzeli, özel dolabının içine yerleştirilmiş, tekne boyunca sıcak havayı dağıtan elektrikli fanları ve boruları olan yağ yakıtlı bir kaloriferle daha iyi bir şekilde ısınmaktadır.
Bölme duvarı ısıtıcıları, denize atılmış veya kumsala vurmuş odunlar dâhil neredeyse her şeyi yakarlar. Denizle ilgili ürünler kataloglarında, bütan gazı, dizel yakıtı, kerosen, odunkömürü, karton, taşkömürü ve odun yakan her türlü ısıtıcıyı bulabilirsiniz.
Motorunuz için dizel yakıtı taşıyorsanız bir dizel ısıtıcıya sahip olmak mantıklı olacaktır (çok küçük tekneler hariç, onlar genellikle olağanüstü sıcak olurlar). Bir kerosen ısıtıcı gibi dizel ısıtıcı da basınçlı bir tankla ya da elektrikli dizel pompasıyla beslenebilir veya depo üst seviyedeyse damlatmayla da (gravite) çalışabilir.
Samimi bir şömine atmosferi yaratmak için pek çok ısıtıcının camlı kapakları ve konforlu “gemi işi” görünüşleri vardır. Dumanın çıkışı, kabin tavanından geçen güverte üstündeki bölümünde kapağı olan bir paslanmaz çelik bacayla sağlanmalıdır.
Nalburunuzdan evlerde kullanılan tipte bir kerosen ısıtıcı alıp kullanmaya kalkışmayın; kolaylıkla devrilirler ve ciddi yangın tehlikesi yaratırlar.
İspirtolu ısıtıcılar küçük ve ucuzdurlar ama sağladıkları ısı daha azdır, ayrıca uzun süre çalıştırmak size pahalıya gelecektir. Bir başka olumsuz yanları, dış atmosfere havalandırılmadıkları takdirde kabinlerde sıcaklık azalır azalmaz yoğuşacak oldukça fazla nemin ortaya çıkmasına neden olmalarıdır.
Havalandırılmamış ısıtıcılar bol miktarda öldürücü karbon dioksit gazı yayarlar, dolayısıyla kabininizin iyi havalandığından emin olmanız gerekir. Havalandırılan ısıtıcılar bile tamamıyla hava sızdırmaz olmadıkları takdirde kabine bir miktar karbon monoksit vereceklerdir. Bu gazın büyük tehlikelerinden birisi de bir hava akımıyla süratle yukarı doğru hareket etmesidir. Bir ısıtıcınız varsa, her uyku bölgesine karbonmonoksit dedektörü yerleştirilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]