• Cum. Nis 19th, 2024

Kış aylarında teknenizi kullanmaya devam edenlerdenseniz, kamarada bir ısıtıcı fikri iyi olabilir. Bu yazımızda kamara ısıtıcıları ve kamara ısıtıcı tiplerinin artı ve eksi özelliklerini ele alıyoruz.
Soğuk sularda seyrediyorsanız en büyük konforunuz bir kabin ısıtıcısı olacaktır. Hiçbir şey, ıslak, dondurucu bir havuzluktan, aşağıdaki keyifli yuvanın kuru sıcaklığına inmek kadar moralinizi yükseltemez.
Pek fazla uzak değil, tekne işinin cesurların sporu olduğu devirlerde, sadelik taraftarları kabin ısıtıcılarına bir zayıflık işareti ve olayın ruhuna ihanet olarak bakmışlardır. Değerlerinin daha da artması için dağcılar, yürüyüşçüler ve diğer doğa meraklıları gibi, denizcilerin de acı çekmeleri bekleniyordu her halde. Denizcilerin yaşadıkları hoş deneyimler, muhteşem gün batımları ve panoramik manzaralar olmalıydı sadece.
Diğer pek çok doğa sporuyla karşılaştırıldığında tekneciliğin üstünlüğü, bir ısıtıcınızın olabilmesidir. Isıtıcının boyutu ve tipi, her zaman olduğu gibi teknenizin boyutuna ve tipine ve de nerelerde gezdiğinize bağlıdır.
Bununla birlikte çoğu tekne, bölme duvarına monte edilmiş bir ısıtıcısıyla veya daha da güzeli, özel dolabının içine yerleştirilmiş, tekne boyunca sıcak havayı dağıtan elektrikli fanları ve boruları olan yağ yakıtlı bir kaloriferle daha iyi bir şekilde ısınmaktadır.
Bölme duvarı ısıtıcıları, denize atılmış veya kumsala vurmuş odunlar dâhil neredeyse her şeyi yakarlar. Denizle ilgili ürünler kataloglarında, bütan gazı, dizel yakıtı, kerosen, odunkömürü, karton, taşkömürü ve odun yakan her türlü ısıtıcıyı bulabilirsiniz.
Motorunuz için dizel yakıtı taşıyorsanız bir dizel ısıtıcıya sahip olmak mantıklı olacaktır (çok küçük tekneler hariç, onlar genellikle olağanüstü sıcak olurlar). Bir kerosen ısıtıcı gibi dizel ısıtıcı da basınçlı bir tankla ya da elektrikli dizel pompasıyla beslenebilir veya depo üst seviyedeyse damlatmayla da (gravite) çalışabilir.
Samimi bir şömine atmosferi yaratmak için pek çok ısıtıcının camlı kapakları ve konforlu “gemi işi” görünüşleri vardır. Dumanın çıkışı, kabin tavanından geçen güverte üstündeki bölümünde kapağı olan bir paslanmaz çelik bacayla sağlanmalıdır.
Nalburunuzdan evlerde kullanılan tipte bir kerosen ısıtıcı alıp kullanmaya kalkışmayın; kolaylıkla devrilirler ve ciddi yangın tehlikesi yaratırlar.
İspirtolu ısıtıcılar küçük ve ucuzdurlar ama sağladıkları ısı daha azdır, ayrıca uzun süre çalıştırmak size pahalıya gelecektir. Bir başka olumsuz yanları, dış atmosfere havalandırılmadıkları takdirde kabinlerde sıcaklık azalır azalmaz yoğuşacak oldukça fazla nemin ortaya çıkmasına neden olmalarıdır.
Havalandırılmamış ısıtıcılar bol miktarda öldürücü karbon dioksit gazı yayarlar, dolayısıyla kabininizin iyi havalandığından emin olmanız gerekir. Havalandırılan ısıtıcılar bile tamamıyla hava sızdırmaz olmadıkları takdirde kabine bir miktar karbon monoksit vereceklerdir. Bu gazın büyük tehlikelerinden birisi de bir hava akımıyla süratle yukarı doğru hareket etmesidir. Bir ısıtıcınız varsa, her uyku bölgesine karbonmonoksit dedektörü yerleştirilmelidir.

Bir yanıt yazın

Translate »