Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Kabin Isıtıcıları

Tekne Ekipmanları, Tekne Yaşamı 28 Aralık 2015

Kış aylarında teknenizi kullanmaya devam edenlerdenseniz, kamarada bir ısıtıcı fikri iyi olabilir. Bu yazımızda kamara ısıtıcıları ve kamara ısıtıcı tiplerinin artı ve eksi özelliklerini ele alıyoruz.
Soğuk sularda seyrediyorsanız en büyük konforunuz bir kabin ısıtıcısı olacaktır. Hiçbir şey, ıslak, dondurucu bir havuzluktan, aşağıdaki keyifli yuvanın kuru sıcaklığına inmek kadar moralinizi yükseltemez.
Pek fazla uzak değil, tekne işinin cesurların sporu olduğu devirlerde, sadelik taraftarları kabin ısıtıcılarına bir zayıflık işareti ve olayın ruhuna ihanet olarak bakmışlardır. Değerlerinin daha da artması için dağcılar, yürüyüşçüler ve diğer doğa meraklıları gibi, denizcilerin de acı çekmeleri bekleniyordu her halde. Denizcilerin yaşadıkları hoş deneyimler, muhteşem gün batımları ve panoramik manzaralar olmalıydı sadece.
Diğer pek çok doğa sporuyla karşılaştırıldığında tekneciliğin üstünlüğü, bir ısıtıcınızın olabilmesidir. Isıtıcının boyutu ve tipi, her zaman olduğu gibi teknenizin boyutuna ve tipine ve de nerelerde gezdiğinize bağlıdır.
Bununla birlikte çoğu tekne, bölme duvarına monte edilmiş bir ısıtıcısıyla veya daha da güzeli, özel dolabının içine yerleştirilmiş, tekne boyunca sıcak havayı dağıtan elektrikli fanları ve boruları olan yağ yakıtlı bir kaloriferle daha iyi bir şekilde ısınmaktadır.
Bölme duvarı ısıtıcıları, denize atılmış veya kumsala vurmuş odunlar dâhil neredeyse her şeyi yakarlar. Denizle ilgili ürünler kataloglarında, bütan gazı, dizel yakıtı, kerosen, odunkömürü, karton, taşkömürü ve odun yakan her türlü ısıtıcıyı bulabilirsiniz.
Motorunuz için dizel yakıtı taşıyorsanız bir dizel ısıtıcıya sahip olmak mantıklı olacaktır (çok küçük tekneler hariç, onlar genellikle olağanüstü sıcak olurlar). Bir kerosen ısıtıcı gibi dizel ısıtıcı da basınçlı bir tankla ya da elektrikli dizel pompasıyla beslenebilir veya depo üst seviyedeyse damlatmayla da (gravite) çalışabilir.
Samimi bir şömine atmosferi yaratmak için pek çok ısıtıcının camlı kapakları ve konforlu “gemi işi” görünüşleri vardır. Dumanın çıkışı, kabin tavanından geçen güverte üstündeki bölümünde kapağı olan bir paslanmaz çelik bacayla sağlanmalıdır.
Nalburunuzdan evlerde kullanılan tipte bir kerosen ısıtıcı alıp kullanmaya kalkışmayın; kolaylıkla devrilirler ve ciddi yangın tehlikesi yaratırlar.
İspirtolu ısıtıcılar küçük ve ucuzdurlar ama sağladıkları ısı daha azdır, ayrıca uzun süre çalıştırmak size pahalıya gelecektir. Bir başka olumsuz yanları, dış atmosfere havalandırılmadıkları takdirde kabinlerde sıcaklık azalır azalmaz yoğuşacak oldukça fazla nemin ortaya çıkmasına neden olmalarıdır.
Havalandırılmamış ısıtıcılar bol miktarda öldürücü karbon dioksit gazı yayarlar, dolayısıyla kabininizin iyi havalandığından emin olmanız gerekir. Havalandırılan ısıtıcılar bile tamamıyla hava sızdırmaz olmadıkları takdirde kabine bir miktar karbon monoksit vereceklerdir. Bu gazın büyük tehlikelerinden birisi de bir hava akımıyla süratle yukarı doğru hareket etmesidir. Bir ısıtıcınız varsa, her uyku bölgesine karbonmonoksit dedektörü yerleştirilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]