• Per. Şub 22nd, 2024

Tekne sahipleri tekneleri ile duygusal bağlar kurarlar. Tekne artık aileden biridir. Ondan ayrılmak ne kadar zor da olsa bazen teknenizi bir başkasına satmanız gerekir. Bu değişik sebeplerle olabilir. Genelde karşılaşılan yaygın sebepler daha büyük bir tekne sahibi olmak, sağlık sorunları, tekneye zaman ayıramamak, maliyetleri karşılayamamak şeklinde olur.

Tekne İlanı Nasıl Verilir
Her ne sebeple olursa olsun teknenizi satmaya karar verdiyseniz bunu duyurmanın yoluna da karar vermelisiniz. Satılık bir tekne için yapılacak duyurular da yöntemlerden biri teknenin üzerine satılık ilanı asmaktır. Yakın çevreden teknenin bağlı olduğu yere gelenlerin tekneyi ve ilanı görmesi için yararlı bir yöntem olsa da nedense değişik sebeplerden tekne sahipleri satılık ilanını asmayı pek tercih etmiyorlar. Diğer bir fikir de teknenin bağlı olduğu yer kurumsal marina veya liman türü bir yerse yönetime bilgi vermek ve bu arayışta olanlara tekneyi göstermelerini ya da bilgi vermelerini sağlamak olabilir. Bu tür hizmetler veren marinalar ya da şirketler bulunuyor. Belirli bir komisyon ücreti ile teknenizi potansiyel alıcılara pazarlıyorlar. Bazı tekne sahipleri özellikle büyük ve maliyetli deniz araçları için popüler dergilere de ilan veriyorlar. Bu da bir yöntem ancak dergi bir ay boyunca satışta olduğundan tekne dergisinde yayınlanan ilana müdahale şansınız kalmıyor. Siz bu arada tekneyi satmış olabilirsiniz. Ancak halen potansiyel alıcılar sizi aramaya devam edebilirler.
Gelelim aslında sona bıraktığımız en yaygın yönteme. İnternet! Evet, internet ilanları artık çok yaygın. Tekne ilanları için spesifik olarak dizayn edilmiş bir çok ilan sitesi yayında ve bunların tamamına yakını ücretsizdir. Ancak tekne ilanı vermek basitçe bir araba ilanı vermekten farklıdır. Çünkü arabalardaki özellikler genelde bazı opsiyonlar dışında standarttır. Bir markanın bir modeli denildiğinde tümünde aynı özellikler söz konusudur. Ancak tekne üretimi çok farklıdır. Opsiyonlar sınırsızdır. Tercihlere göre aynı markanın yüzlerce versiyonunu görebilirsiniz. Bunun yanı sıra özel yapım olarak değerlendirilebilecek tekne üretimi de oldukça fazladır. Dolayısıyla tekne ilanı verirken teknenizi en iyi şekilde yansıtacak şekilde ilanınızı vermelisiniz. Ayrıntıları vermekten çekinmeyin ve yazmaya üşenmeyin. Bir tekne ilanını okuyan ilgili kişi tekne ile ilgili birçok ayrıntıyı oturduğu yerden edinmek ister ve satın almayla ilgili bir fikir edindikten sonra ilan sahibi ile iletişime geçer. Aksi halde ilana bakar ve bir sonrakine geçer. İlan verirken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da fotoğraflardır. Birçok tekne ilanında hiç fotoğraf olmadığını görebilirsiniz. Maalesef bu ilanların şansının %50 kadar daha az olduğuna emin olabilirsiniz. Bir fotoğraf bin söze bedeldir sözünü unutmayın. İnsanlar ilanda bahsedilen tekneyi görmek isterler. Bir de yapılan hatalardan biri sadece bir tane fotoğrafla tekneyi satmaya çalışmaktır. Mümkün olduğu kadar fazla ve güncel fotoğraflar eklemek hem size hem de ilana olan güven artacaktır. Soru işaretleri azalacaktır. Bir de abartılı, ciddiyetten uzak, benzetmelere dayalı cümleler ilgi uyandırabilirse de güven açısından çok yararlı olmaz. İlanı, tekneyi sade ve net bir şekilde tanımlayacak şekilde verin. Telefonunuzu mutlaka ekleyin. Birçok kişi ilan okumayı sever ama iletişim için yazı yazmaya, bir siteye üye olmaya üşenir. Ama telefon ile iletişim çok daha kolay ve hızlıdır. Ülkemizde e-ticaret sitelerinde yapılan alışverişlerde dahi birçok müşterinin telefon açarak daha ayrıntılı bilgi almak için görüştüğü biliniyor.
Sonuç olarak tekne satmak için verilecek ilanlarda dikkat edilecek belirli başlı konuları ele almaya çalıştık. Dileğimiz hep daha iyisi ve daha yenisini almak için teknenizi satmanızdır. Tekne ilanı vermek için www.teknedergisi.com adresini kullanabilir ve ücretsiz tekne ilanlarınızı sınırsız sayıda verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Translate »