• Paz. Ara 10th, 2023

Dingi veya yardımcı botunuzun kürek boyunu doğru seçmek önemlidir. Gereğinden fazla uzun bir kürek teknede gereksiz yer kaybına neden olacaktır.
İyi dingi kürekleri dişbudak veya ladinden yapılır ama bugünlerde artık pek çoğu meşe veya alüminyumdan yapılmaktadır. Dişbudak sert ve dayanıklıdır, ancak ağır olur. Ladin %35 daha hafiftir ve kolay çürümez. Buna karşılık, yumuşaktır ve korunmazsa çabucak aşınır.

Küreklerinizi boyar ya da verniklerseniz el tutma yerlerini çıplak bırakın; bırakmazsanız ıslandıklarında çok kaygan olurlar. Bütün dingi küreklerinde pala kenarlarının bakır şerit veya cam elyafı ile kuvvetlendirilmesi, çatlayıp yarılmalarını önler; ayrıca o şeritler küreğin kum ve kayalardan daha az zarar görmesi bakımından da faydalıdır.
Kürek ölçüleri, dingi ölçülerine bağlıdır; 2,1 ila 2,7 metre boyundaki tipik bir yat botu için kürekler 1,8 m. civarında olmalıdır. Boyu 3 ila 3,6 m. arasındaki standart bir bot için 2,1 mt.lik kürekler uygun olacaktır. Daha büyük botlarda (5 metreye kadar) 2,4 m. uzunluğunda küreklere gerek duyulur ancak pek az yatın bu büyüklükte kürekli bir yardımcı botu olur. Dar enli veya alçak bordalı botlar daha kısa kürek gerektirebilirler ve pek çok denizci demiri kötü havalarda rüzgârüstüne taşımak gibi zorlu işler için kısa küreği tercih eder. Kısa mesafelerde arazi vitesinin faydası büyüktür.
Kürekçilik konusu ciddiyse, o iş için tasarımlanmış kayıklarda kürek uzunluğu ıskarmoz aralarındaki mesafe ile belirlenir. Önce kayığın içinde kalacak uzunluğa karar verip oradan doğru uzunluğa geçebilirsiniz. Hesap, ıskarmoz arası mesafenin yarısına 5 cm. eklenmesiyle başlar. Sonra bu sayının 1/7’sini 25 ile çarparak da küreğin toplam uzunluğu bulursunuz.
örnek olarak ıskarmoz arası 140 cm. olan bir bot İçin formül şu şekilde çalışır:
140/2= 70+5= 75
75/7=10.7 10.7×25= 268 cm. uygun olacaktır.

Bir yanıt yazın

Translate »