Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Hızını Belirleyen Faktörler

Deniz Seyir Bilgileri, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

 

“Teknelerin hızı” oldukça göreceli bir konudur. 10 knot hızla giden bir trawler 6 knot ile giden bir yelkenli tekneye göre hızlıdır. Modern cruiser tipi bir motoryat 30-40 knot hızlara ulaşabilir ancak o da 70 knot ya da daha hızlı giden bir yarış teknesinin yanında yavaş kalabilir.

Tekne hızını belirleyen 3 temel faktör vardır:

·         Tekne motorunun beygir gücü

·         Tekne ağırlığı

·         Tekne gövde yapısı

        Ancak unutmamak gerekir ki sadece bir faktörü değiştirmek bazen tek başına hız artışına yol açmaz. Örneğin tekne beygir gücünü arttırmak için motoru büyütmeye kalktığınızda otomatik olarak hem motor ağırlığından dolayı hem de daha büyük yakıt tankı gereksiniminden dolayı tekne ağırlığı artacaktır ve tekne düşündüğünüz kadar hızlanmayabilir.

        Yeni üretim teknolojileri ve materyallerle artık dayanıklı ve daha hafif tekneler üretmek mümkündür. Ağırlık faktörü ve uygun gövde yapısı ile teknede belirgin hız artışları görülebilir.

        Aslında yukarıda belirtilen 3 temel faktörün dışında unutulmaması gereken noktalar ise teknenin gövde temizlik durumu, uygun pervane kullanımıdır.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]