• Paz. May 26th, 2024

Bu yazıda tekne sahipleri için tekne hırsızlığı önlemlerini bulabilirsiniz. Yaz aylarında tekne ile değişik bölgelere, limanlara gidilir. Gittiğimiz lokasyonlarda özellikle akşamları karaya çıkıp dolaşmak, yeni yerleri keşfetmek, yemek ya da alışveriş yapmak için tekneyi terk etmeniz gerekebilir. Teknenizi içinde kimse yokken ayrılırken eğer güvenlikli bir alanda değilseniz ya da tekne hırsızlığı olabileceği şüphesi hissederseniz bu yazıda belirteceğimiz uyarılara kulak verin.

Tekne HırsızlılarıTekne Hırsızlığı Önlemleri:
Kilitleyin: Birinci kural olarak mutlaka başta kapıları kilitleyin. Ortada değerli, dikkat çekici eşya bırakmayın. Bu tür eşyaları kamara içine alın. Açıktaki yakıt depolarını ya da servis botunuzun dıştan takma motorunu halka kilitlerle bağlayın. Tekne hırsızlığı için en favori hedef dıştan takma motorlardır. Heçleri kilitleyin.
Çevreyi Tanıyın: Bölgenin durumunu tespit etmeye riskleri anlamaya çalışın. Böylece ne tür önlemler alabileceğinizle ilgili fikir edinebilirsiniz. Tekne hırsızlığı açısından daha önce yaşanmış vakalar var mı? soruşturun.
VHF Telsizle Plan Yapmayın: Bazen iki tekne arasında VHF Telsiz kullanarak aktivite planları yapılır. Bu planları başkalarının da duyabileceği ve tekneden ne zaman ayrılacağınızı öğrenebileceklerini unutmayın. Tekne hırsızlığı için tekneye gelenlerin de denizde olabileceklerini unutmayın
Bir Işık Açın: Kabin içerisinde bir ışığı açık bırakın. Ancak perdeleri kapayın. Işık açıkken içerisinin net olarak görünmesine engel olun. Evlerde de geçerli olan bu kural tekne hırsızlığı açısından teknede birilerinin olduğu hissi verebilir ve caydırıcı olur.
Alarm: Kabin içerisi için hareket sensörlü pilli alarmlardan yararlanabilirsiniz. Yüksek desibelli bu alarmlar etraftan rahatlıkla duyularak tekne hırsızlığı açısından caydırıcıdır.
Yardımlaşın: Eğer yakında komşu bir tekne varsa onlara bilgi verip tekneye göz kulak olmalarını isteyebilirsiniz. Siz de yakındaki teknelerin güvenliği ile ilgili yardımcı olmaya çalışın. Ne de olsa denizci yardımseverdir. Duyarlılık tekne hırsızlığı için en iyi önlemdir.
Güvenceye Alın: Güverte üzerindeki sökülebilir elektronik donanımı içeriye alın.
Dikkat Edin: Abartılı dikkat çekici giyim tarzı, parlak takılar her zaman dikkat çekicidir. Buna dikkat edin. Pasaport, kredi, kartı, nakit para gibi önemli evraklarınızı teknede bırakmayın.

Bir yanıt yazın

Translate »