• Per. Kas 30th, 2023

Tekne Gövde Çeşitleri

ByTekne Dergisi

Haz 15, 2013

  Tekne Gövdesi her tekne için en önemli bileşendir. Suyu dışarda tutan ve teknenin yüzmesini sağlayan gövdedir. Ayrıca direk, motor ve hatta güverte bile değiştirilebilir ancak gövde için bu mümkün değildir elbette. Dolayısı ile belki de en kritik nokta öncelikle gövdenin sağlam olmasıdır.

 Ahşap tekne gövdeleri halen oldukça yaygın kullanılmaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki her geçen yıl sayıları azalmaktadır. İyi bakılmış bir ahşap gövde çok uzun yıllar hizmet verebilir.  Ancak bakımı fiberglasa göre daha fazla ilgi ve bilgi gerektirmektedir. Ayrıca ahşap gövdeli bir tekne gövdesinin gerçek durumunu değerlendirmek de ayrı bir uzmanlık isteyen bir konudur.

 Özellikle Amerika’da metal gövdeli tekneler yaygın olarak üretilmektedir. Ancak Avrupa’da daha az alüminyum ve çelik tekne üretimi tercih edilmektedir.  Metal gövdeli teknelerin en önemli problemi korozyondur. Bu açıdan çok dikkatli olmak gerekir.

 Fiberglass artık seri üretim teknelerde kullanılan en yaygın materyaldir. Fiberglass tekne gövdeleri için eğer ikinci el satın alınacaksa genelde önerilen 35 yaşından küçük olmasıdır. Fiberglass doğal aşınmaya fazla maruz kalmayan bir materyaldir. Fiberglas teknelerde zamanla oluşan problemler kötü üretim tekniklerinden ya da çarpmaya bağlı hasarlardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca fiberglas gövde hakkında fikir sahibi olmak için bakmak ve dinlemek büyük ölçüde yeterli olabilir. Keskin gözler, duyarlı kulaklar ve bütünsel bir bakış açısı en iyi survey yardımcılarıdır.

 

Bir cevap yazın

Translate »