• Per. May 30th, 2024

Teknedeki bir koridorun genişliği ne kadar olmalıdır? Evet, bu soru da önemli… Teknenin kısıtlı alanının yaşam konforunu olumsuz etkilemeden nasıl dizayn edileceği, hangi ölçülerin ideal olacağı ile ilgili yazımızı bu sayfada bulabilirsiniz…
Tekne tasarımcıları (imalatçıları da), zaten dar ve sıkışık olan bir yatta, kapılar, iskeleler (sürme iskele, borda iskelesi vb.) ve koridorların ne kadar dar yapılabileceğini bilmek isterler. Sorun, insanlarda klostrofobik duygular uyandırmadan ölçüleri makul bir darlıkta tutabilmektir; o yüzden yıllar geçtikçe kullanım sonucu bir takım kaba kurallar ortaya çıkmıştır. Ortalama bir insanın ölçülerine göre bulunan o değerleri, siz kendi ölçülerinize göre ayarlamak isteyebilirsiniz.
Tekne içindeki koridor ve kapılar için genişlik en az yaklaşık 480 mm. olmalıdır. Bununla beraber, geniş omuzlu biriyseniz, o kapıdan ancak hafifçe yan dönerek geçebilirsiniz. Eğer yeriniz varsa 610 mm.lik geçişler daha rahattır.
Bel altında kalan geçişler (sürme iskele gibi) daha dar yapılabilir (yaklaşık 355 mm. kadar). Bel seviyesi dediğimiz genellikle 762 mm. kadardır.

Bir yanıt yazın

Translate »