Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Girişleri ve Koridorları İçin Genişlik Ne Olmalı

Profesyonel Denizcilik, Tekne Ekipmanları 2 Kasım 2015

Teknedeki bir koridorun genişliği ne kadar olmalıdır? Evet, bu soru da önemli… Teknenin kısıtlı alanının yaşam konforunu olumsuz etkilemeden nasıl dizayn edileceği, hangi ölçülerin ideal olacağı ile ilgili yazımızı bu sayfada bulabilirsiniz…
Tekne tasarımcıları (imalatçıları da), zaten dar ve sıkışık olan bir yatta, kapılar, iskeleler (sürme iskele, borda iskelesi vb.) ve koridorların ne kadar dar yapılabileceğini bilmek isterler. Sorun, insanlarda klostrofobik duygular uyandırmadan ölçüleri makul bir darlıkta tutabilmektir; o yüzden yıllar geçtikçe kullanım sonucu bir takım kaba kurallar ortaya çıkmıştır. Ortalama bir insanın ölçülerine göre bulunan o değerleri, siz kendi ölçülerinize göre ayarlamak isteyebilirsiniz.
Tekne içindeki koridor ve kapılar için genişlik en az yaklaşık 480 mm. olmalıdır. Bununla beraber, geniş omuzlu biriyseniz, o kapıdan ancak hafifçe yan dönerek geçebilirsiniz. Eğer yeriniz varsa 610 mm.lik geçişler daha rahattır.
Bel altında kalan geçişler (sürme iskele gibi) daha dar yapılabilir (yaklaşık 355 mm. kadar). Bel seviyesi dediğimiz genellikle 762 mm. kadardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]