Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Elektriğinde Önemli Noktalar

Tekne Ekipmanları 5 Nisan 2016

Tekne elektrik sistemleri genellikle tekne yangınlarının en temel sebebidir. Güvenli bir elektrik sistemi seyir sırasında tüm elektrik donanımının kesintisiz ve sorunsuz olarak kullanılmasını sağlar. Bu yazımızda tekne elektrik sistemlerini kontrol ederken dikkat edilecek noktaları paylaşacağız. Elektrik sistemini kontrol ederken aşağıdaki maddeleri gözden geçirmek yararlı olabilir.
Aküler sert havalarda dahi hareket etmeyecek şekilde sabitlenmelidirler. Aşırı akım korumasına sahip olmalılar. Kutup başları kolayca sökülmesi için kanat başlı somun tipi kullanılmalı. Elektrolit dökülmesi gibi durumlar için aküler güvenli şekilde ayrı bir yerde olmalı. Yeterli havalandırması yapılmalı. Ayrıca teknedeki akülerin kapasitesi kullanılacak elektrikli donanım için yeterli olmalıdır.
Sahil beslemesi 230 volt için düzenlenmişse buna uygun ebatta kablo kullanımı yapılmış olmalıdır. Kablolar ısınmaya karşı korumalı olmalı, yalıtımları uygun yapılmalı, terminaller iyice bağlanmış olmalı.
Isı ve sudan izole şekilde elektrik aksamı korunmalıdır. Bu duruma elektronik cihazlar da dâhil edilmelidir. Özellikle sert havalara karşı kabloların sudan izole olduğundan emin olmak için mutlaka test yapılmalıdır.
AC elektrik kablo bağlantıları kolayca ulaşılamayacak şekilde monte edilmeli. Bu elektrik çarpmalarına karşı teknede özellikle çocukları korumak için önemlidir.
Kablolama yapılan yerlerde karışıklıkları önlemek adına etiketleme yapmak yaralı olacaktır. Biraz zaman geçtikten sonra kabloların kullanım alanı unutulabilmekte, bu etiketler büyük yarar sağlamaktadır.
Bir de sistemdeki sigortaların akım değerleri uygun olmalı. Gereğinden az ya da çok amperli sigortalar sorun demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]