• Paz. May 26th, 2024

Tekne elektrik sistemleri genellikle tekne yangınlarının en temel sebebidir. Güvenli bir elektrik sistemi seyir sırasında tüm elektrik donanımının kesintisiz ve sorunsuz olarak kullanılmasını sağlar. Bu yazımızda tekne elektrik sistemlerini kontrol ederken dikkat edilecek noktaları paylaşacağız. Elektrik sistemini kontrol ederken aşağıdaki maddeleri gözden geçirmek yararlı olabilir.
Aküler sert havalarda dahi hareket etmeyecek şekilde sabitlenmelidirler. Aşırı akım korumasına sahip olmalılar. Kutup başları kolayca sökülmesi için kanat başlı somun tipi kullanılmalı. Elektrolit dökülmesi gibi durumlar için aküler güvenli şekilde ayrı bir yerde olmalı. Yeterli havalandırması yapılmalı. Ayrıca teknedeki akülerin kapasitesi kullanılacak elektrikli donanım için yeterli olmalıdır.
Sahil beslemesi 230 volt için düzenlenmişse buna uygun ebatta kablo kullanımı yapılmış olmalıdır. Kablolar ısınmaya karşı korumalı olmalı, yalıtımları uygun yapılmalı, terminaller iyice bağlanmış olmalı.
Isı ve sudan izole şekilde elektrik aksamı korunmalıdır. Bu duruma elektronik cihazlar da dâhil edilmelidir. Özellikle sert havalara karşı kabloların sudan izole olduğundan emin olmak için mutlaka test yapılmalıdır.
AC elektrik kablo bağlantıları kolayca ulaşılamayacak şekilde monte edilmeli. Bu elektrik çarpmalarına karşı teknede özellikle çocukları korumak için önemlidir.
Kablolama yapılan yerlerde karışıklıkları önlemek adına etiketleme yapmak yaralı olacaktır. Biraz zaman geçtikten sonra kabloların kullanım alanı unutulabilmekte, bu etiketler büyük yarar sağlamaktadır.
Bir de sistemdeki sigortaların akım değerleri uygun olmalı. Gereğinden az ya da çok amperli sigortalar sorun demektir.

Bir yanıt yazın

Translate »