Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Batma Tehlikesinde Yapılacaklar

Deniz Seyir Bilgileri, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

Tekne herhangi bir sebeple su almaya başladığında bir acil durum var demektir. Bu durumda yapılacaklar nelerdir? Aslında bir eylem planı hızla hayata geçirilmelidir. Bunlar önem sırasına göre aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Batma Tehlikesi

Batma Tehlikesi

Ancak eğer teknede güvenebileceğiniz bir ekip varsa yapılacakları delege edip daha hızlı tepki verebilirsiniz. Bu noktada en kıymetli kaynak zamandır. Panik yapmayın.

1-      İlk olarak teknede bulunan herkese can yeleklerini giymeleri talimatı verilmelidir. Varsa su geçirmez bir çanta içerisine El tipi VHF cihazı, işaret fişekleri, fener gibi temel bazı araçlar konulabilir.

2-      VHF telsiz ile bir imdat çağrısı yapın. Konumunuzu, teknedeki kişi sayısını, genel durumu aktarın. Çağrı tekrarından önce 10 saniye bekleyin ve tekrarlayın.

3-      Su giriş yerini bulun. Eğer bir hortum patlaması söz konusu ise vanayı kapatmak çözüm olabilir. Eğer gövdede çatlak varsa su girişini azaltacak düzeyde tıkamaya çalışabilirsiniz.

4-      Pompaları kullanın. Sintine pompalarını çalışır durumda tutun. Acil durumlarda motor su girişi sökülerek su pompası amacıyla kullanılabilir. Ancak su seviyesi azaldığında motorun harareti hemen artacaktır. Bu da göz önünde bulundurulmalıdır.

5-      Hasar olan tarafı dengeleyin. Eğer hasar sancak tarafındaysa teknede bulunanlar iskele tarafına geçmeli ve ağırlığı bu tarafa vererek hasarın olduğu tarafın seviyesini yükseltmelidir. Bu durum su girişini durdurmasa da hızını azaltacaktır.

6-      Kıyıya yönelin. Tekne hareket edebiliyorsa ve kıyı ulaşılabilir uzaklıktaysa şansınızı deneyin. Karaya oturmak elbette batmaktan daha iyidir. Ancak burada da kayalıklara bindirmemeye dikkat etmeli.

7-      Tekneden uzaklaşmayın. Bir çok tekne alabora olsa dahi yüzebilir. Yüzebilen bir tekne sizi arayan kurtarma ekipleri için iyi bir hedeftir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]