Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Tekne Batma Tehlikesinde Yapılacaklar

Deniz Seyir Bilgileri, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

Tekne herhangi bir sebeple su almaya başladığında bir acil durum var demektir. Bu durumda yapılacaklar nelerdir? Aslında bir eylem planı hızla hayata geçirilmelidir. Bunlar önem sırasına göre aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Batma Tehlikesi

Batma Tehlikesi

Ancak eğer teknede güvenebileceğiniz bir ekip varsa yapılacakları delege edip daha hızlı tepki verebilirsiniz. Bu noktada en kıymetli kaynak zamandır. Panik yapmayın.

1-      İlk olarak teknede bulunan herkese can yeleklerini giymeleri talimatı verilmelidir. Varsa su geçirmez bir çanta içerisine El tipi VHF cihazı, işaret fişekleri, fener gibi temel bazı araçlar konulabilir.

2-      VHF telsiz ile bir imdat çağrısı yapın. Konumunuzu, teknedeki kişi sayısını, genel durumu aktarın. Çağrı tekrarından önce 10 saniye bekleyin ve tekrarlayın.

3-      Su giriş yerini bulun. Eğer bir hortum patlaması söz konusu ise vanayı kapatmak çözüm olabilir. Eğer gövdede çatlak varsa su girişini azaltacak düzeyde tıkamaya çalışabilirsiniz.

4-      Pompaları kullanın. Sintine pompalarını çalışır durumda tutun. Acil durumlarda motor su girişi sökülerek su pompası amacıyla kullanılabilir. Ancak su seviyesi azaldığında motorun harareti hemen artacaktır. Bu da göz önünde bulundurulmalıdır.

5-      Hasar olan tarafı dengeleyin. Eğer hasar sancak tarafındaysa teknede bulunanlar iskele tarafına geçmeli ve ağırlığı bu tarafa vererek hasarın olduğu tarafın seviyesini yükseltmelidir. Bu durum su girişini durdurmasa da hızını azaltacaktır.

6-      Kıyıya yönelin. Tekne hareket edebiliyorsa ve kıyı ulaşılabilir uzaklıktaysa şansınızı deneyin. Karaya oturmak elbette batmaktan daha iyidir. Ancak burada da kayalıklara bindirmemeye dikkat etmeli.

7-      Tekneden uzaklaşmayın. Bir çok tekne alabora olsa dahi yüzebilir. Yüzebilen bir tekne sizi arayan kurtarma ekipleri için iyi bir hedeftir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]